2019 AFC Champions League


2019 AFC Champions League

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Draws,
Preliminary rounds: no draw required
Group Stage/Round of 16: Thursday November 22nd (7.30pm ACT/NSW/TAS/VIC, 7.00pm SA, 6.30pm QLD, 6.00pm NT, 4.30pm WA & Malaysia)
Quarter Final/Semi Final: TBA June 2019 or TBA July 2019 

2019 AFC Champions League – match schedule (West Asia) as follows,
Preliminary round 1: Tuesday February 5th
Preliminary round 2: Tuesday February 12th
Preliminary round 3: Tuesday February 19th
Matchday 1 (West Asia): Monday March 4th & Tuesday March 5th
Matchday 2 (West Asia): Monday March 11th & Tuesday March 12th
Matchday 3 (West Asia): Monday April 8th & Tuesday April 9th
Matchday 4 (West Asia): Monday April 22nd & Tuesday April 23rd  
Matchday 5 (West Asia): Monday May 6th & Tuesday May 7th
Matchday 6 (West Asia): Monday May 20th & Tuesday May 21st
Round of 16 1st leg (West Asia): Monday June 17th & Tuesday June 18th
Round of 16 2nd leg (West Asia): Monday June 24th & Tuesday June 25th
Quarter Final 1st leg (West Asia):  Monday August 26th & Tuesday August 27th
Quarter Final 2nd leg (West Asia): Monday September 16th & Tuesday September 17th
Semi Final 1st leg (West Asia): Tuesday October 1st
Semi Final 2nd leg (West Asia): Tuesday October 22nd

2019 AFC Champions League – match schedule (East Asia) as follows,
Preliminary round 1: Tuesday February 5th
Preliminary round 2: Tuesday February 12th
Preliminary round 3: Tuesday February 19th
Matchday 1 (East Asia): Tuesday March 5th & Wednesday March 6th
Matchday 2 (East Asia): Tuesday March 12th & Wednesday March 13th
Matchday 3 (East Asia): Tuesday April 9th & Wednesday April 10th
Matchday 4 (East Asia): Tuesday April 23rd & Wednesday April 24th
Matchday 5 (East Asia): Tuesday May 7th & Wednesday May 8th  
Matchday 6 (East Asia): Tuesday May 21st & Wednesday May 22nd
Round of 16 1st leg (East Asia): Tuesday June 18th & Wednesday June 19th
Round of 16 2nd leg (East Asia): Tuesday June 25th & Wednesday June 26th
Quarter Final 1st leg (East Asia): Tuesday August 27th & Wednesday August 28th
Quarter Final 2nd leg (East Asia): Tuesday September 17th & Wednesday September 18th
Semi Final 1st leg (East Asia): Wednesday October 2nd
Semi Final 2nd leg (East Asia): Wednesday October 23rd


2019 AFC Champions League Final,
1st leg: Saturday November 9th
2nd leg: Saturday November 23rd

Edited
Last Year by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League slot allocations (Central Asia/South Asia/West Asia region):
1 United Arab Emirates 3 direct slots + 1 playoff slot 
2 Saudi Arabia 3 direct slots + 1 playoff slot 
3 Qatar 2 direct slots + 2 playoff slot 
4 Iran 2 direct slots + 2 playoff slots
5 Uzbekistan 1 direct slot + 2 playoff slots 
6 Iraq 1 direct slots + 1 playoff slots
7 Tajikistan 0 direct slots + 1 playoff slots 
8 India 0 direct slots + 1 playoff slots
9 Syria 0 direct slots + 0 playoff slot* 
10 Jordan 0 direct slots + 1 playoff slot 
11 Kuwait 0 direct slots + 1 playoff slot 
12 Bahrain 0 direct slots + 0 playoff slots* 

*Syria:
did not fulfill the AFC Champions League criteria
*Bahrain:
did not fulfill the AFC Champions League criteria

2019 AFC Champions League slot allocations (East Asia/ASEAN region):
1 South Korea 3 direct slots + 1 playoff slot
2 China 3 direct slots + 1 playoff slot
3 Japan 2 direct slots + 2 playoff slot 
4 Australia 2 direct slots + 1 playoff slot 
5 Thailand 1 direct slot + 2 playoff slots 
6 Malaysia 1 direct slot + 1 playoff slot 
7 Hong Kong 0 direct slots + 1 playoff slot 
8 Vietnam 0 direct slots + 1 playoff slot 
9 Philippines 0 direct slots + 1 playoff slot 
10 Singapore 0 direct slots + 1 playoff slot 
11 Indonesia 0 direct slots + 1 playoff slot 
12 Myanmar 0 direct slots + 1 playoff slot 

LINK:
https://en.wikipedia.org/wiki/2019_AFC_Champions_League

Edited
Last Year by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League teams (West Asia),

Group stage direct entrants:
Al Ain – United Arab Emirates
Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates
Al Wasl Dubai – United Arab Emirates
Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia
Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia
Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia
Al Duhail – Qatar
Al Sadd Doha – Qatar
Persepolis Tehran – Iran
Esteghlal Tehran – Iran
FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan
Al Zawraa – Iraq
four winners from Preliminary Round 3

Preliminary Round 3 participants:
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia
Al Rayyan – Qatar
Al Gharafa Doha – Qatar
four winners from preliminary round 1

Preliminary Round 2 participants:
Zob Ahan Esfahan – Iran
Saipa – Iran
FC AGMK – Uzbekistan
FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan
Al Quwa Al Jawiya – Iraq
FC Istiklol – Tajikistan
Minerva Punjab – India
one winner from preliminary round 1

Preliminary Round 1 participants:
Al Wehdat Amman – Jordan
Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League group stage seedings (West Asia),

#1 seed:
Al Jazira Abu Dhabi – United Arab Emirates
Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia
Al Duhail – Qatar
Persepolis Tehran – Iran

#2 seed:
Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates
Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia
Al Sadd Doha – Qatar
Esteghlal Tehran – Iran

#3 seed:
Al Wasl Dubai – United Arab Emirates
Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia
FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan 
Al Zawraa – Iraq

#4 seed:
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan
Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India
Al Gharafa – Qatar/Zob Ahan Esfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2018 AFC Champions League teams (East Asia),

Group stage direct entrants:
Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea
Daegu – South Korea
Gyeongnam – South Korea
Shanghai SIPG – China
Beijing Guoan – China
Guangzhou Evergrande – China
Kawasaki Frontale – Japan
Urawa Red Diamonds or Vegalta Sendai – Japan
Sydney FC – Australia
Melbourne Victory – Australia
Buriram United – Thailand
Johor Darul Tazim – Malaysia
four winners from Preliminary Round 3

Preliminary Round 3 participants:
Ulsan Hyundai – South Korea
Shandong Luneng Taishan – China
Sanfrecce Hiroshima – Japan
Kashima Antlers or Consadole Sapporo – Japan
four winners from Preliminary Round 2

Preliminary Round 2 participants:
Newcastle Jets – Australia
Chiangrai United – Thailand
Bangkok United – Thailand
Perak – Malaysia
Kitchee – Hong Kong
T&T Hanoi – Vietnam
two winners from Preliminary Round 1

Preliminary Round 1 participants:
Ceres Negros – Philippines
Home United – Singapore
TBC – Indonesia
Yangon United – Myanmar

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League group stage seedings (East Asia),

#1 seed:
Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea
Shanghai SIPG – China
Kawasaki Frontale – Japan
Sydney FC – Australia

#2 seed:
Daegu – South Korea
Beijing Guoan – China
Urawa Red Diamonds – Japan
Johor Darul Tazim – Malaysia

#3 seed:
Gyeongnam – South Korea
Guangzhou Evergrande – China
Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia
Melbourne Victory – Australia

#4 seed:
Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong
Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United –Thailand/T&T Hanoi – Vietnam
Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar
Buriram United – Thailand – Malaysia

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League preliminary rounds (West Asia),

Preliminary Round 1 – Tuesday February 5th:
Al Wehdat Amman – Jordan v Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Preliminary Round 2 – Tuesday February 12th:
FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan v Al Quwa Al Jawiya – Iraq
FC AGMK – Uzbekistan v FC Istiklol – Tajikistan
Saipa – Iran v Minerva Punjab – India
Zob Ahan Esfahan – Iran v Al Wehdat Amman – Jordan or Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Preliminary Round 3 – Tuesday February 19th:
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates v FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia v FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan
Al Rayyan – Qatar v Saipa – Iran/Minerva Punjab – India
Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Esfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League preliminary rounds (East Asia),

Preliminary Round 1 – Tuesday February 5th:
Ceres Negros – Philippines v Yangon United – Myanmar
Home United – Singapore v TBC – Indonesia

Preliminary Round 2 – Tuesday February 12th:
Perak – Malaysia v Kitchee – Hong Kong
Bangkok United – Thailand v T&T Hanoi – Vietnam
Chiangrai United – Thailand v Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar
Newcastle Jets – Australia v Home United – Singapore/TBC – Indonesia

Preliminary Round 3 – Tuesday February 19th:
Ulsan Hyundai – South Korea v Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong
Shandong Luneng Taishan – China v Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam
Sanfrecce Hiroshima – Japan v Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar
Kashima Antlers – Japan v Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0

Not like previous AFC Champions League seasons, in 2019 ACL league champions of South Korea, China, Japan & Australia will not be seeded this time it will be a open draw with country protection.

2019 AFC Champions League group (East Asia) draw procedure:

There are 2 balls in the pot of the association: Korea, China.
There are 4 balls in the pot of South Korea: 3 Group Stage teams, 1 Play-off teams (different colors).
There are 4 balls in the pot of China: 3 Group Stage teams, 1 Play-off teams (different colors).
There are 4 balls in the pot of Japan: 2 Group Stage teams, 2 Play-off teams (different colors).
There are 2 balls in the pot of Australia: 2 Group Stage teams.

First, draw one from the pot of the association.

If the first Association to be extracted is South Korea.
Draw out a team from South Korea's pot and enter E1.
Draw out a team from South Korea's pot and enter F2.
Draw out a team from South Korea's pot and enter G3.
Draw an Play-off team from the South Korea's pot and enter H4.
Draw out a team from the pot of China and enter F1.
Draw out a team from the pot of China and enter G2.
Draw out a team from the pot of China and enter H3.
Draw an Play-off team from the pot of China and enter E4.
Draw out a team from the pot of Japan and enter G1.
Draw out a team from the pot of Japan and enter H2.
Dismantling two Japanese Play-off balls, knockout 3 (Japan-Thai branch) entered F4, knockout 4 Japan-Australia branch) entered E3.
Draw out a team from the pot of Australia and enter H1.
Draw out a team from the pot of Australia and enter F3.
Thailand enters G4 directly.
Malaysia enters E2 directly.

Draw finish.

If the first Association to be extracted is China.
Draw out a team from the pot of China and enter E1.
Draw out a team from the pot of China and enter F2.
Draw out a team from the pot of China and enter G3.
Draw an Play-off team from the pot of China and enter H4.
Draw out a team from South Korea's pot and enter F1.
Draw out a team from South Korea's pot and enter G2.
Draw out a team from South Korea's pot and enter H3.
Draw an Play-off team from South Korea's pot and enter E4.
Draw out a team from the pot of Japan and enter G1.
Draw out a team from the pot of Japan and enter H2.
Draw an Play-off team from the pot of Japan and enter E3.
Draw an Play-off team from the pot of Japan and enter F4.

At this time, if knockout 3 (Japan Thai branch) is pumped into group E,
Draw out a team from pot of Australia and enter H1.
Draw out a team from pot of Australia and enter E2.
Thailand enters F3 directly.
Malaysia enters G4 directly.

Draw finish.

However, if knockout 4 (Japan Australia branch) is pumped into group E,
Draw out a team from the pot of Australia and enter H1.
Draw out a team from the pot of Australia and enter F3.
Thailand enters E2 directly.
Malaysia enters G4 directly.


Edited
Last Year by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group A:
A1 Al Wasl Dubai – United Arab Emirates
A2 Al Zawraa – Iraq
A3 Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait
A4 Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan

Matchday 1 – Monday March 4th:
Al Wasl Dubai – United Arab Emirates v Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan
Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait v Al Zawraa – Iraq

Matchday 2 – Monday March 11th:
Al Zawraa – Iraq v Al Wasl Dubai – United Arab Emirates
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan v Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait

Matchday 3 – Monday April 8th:
Al Wasl Dubai – United Arab Emirates v Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan v Al Zawraa – Iraq

Matchday 4 – Tuesday April 23rd:
Al Zawraa – Iraq v Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan
Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait v Al Wasl Dubai – United Arab Emirates

Matchday 5 – Tuesday May 7th:
Al Zawraa – Iraq v Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait
Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan v Al Wasl Dubai – United Arab Emirates

Matchday 6 – Tuesday May 21st:
Al Wasl Dubai – United Arab Emirates v Al Zawraa – Iraq
Al Gharafa Doha – Qatar/Zob Ahan Isfahan – Iran/Al Wehdat Amman – Jordan/Al Kuwait Kaifan – Kuwait v Al Nasr Riyadh – Saudi Arabia/FC AGMK – Uzbekistan/FC Istiklol – Tajikistan

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group B:
B1 Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia
B2 Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates
B3 FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan
B4 Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India

Matchday 1 – Monday March 4th:
Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia v Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India
FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan v Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates

Matchday 2 – Monday March 11th:
Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates v Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia
Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India v FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan

Matchday 3 – Tuesday April 9th:
Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia v FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan
Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India v Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates

Matchday 4 – Monday April 22nd:
Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates v Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India
FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan v Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia

Matchday 5 – Tuesday May 7th:
Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates v FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan
Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India v Al Ittihad Jeddah – Saudi Arabia

Matchday 6 – Tuesday May 21st:
Al Ittihad Jeddah – Saud Arabia v Al Wahda Abu Dhabi – United Arab Emirates
FC Lokomotiv Tashkent – Uzbekistan v Al Rayyan – Qatar/Saipa – Iran/Minerva Punjab – India

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group C:
C1 Al Duhail – Qatar
C2 Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia
C3 Al Ain – United Arab Emirates
C4 Esteghlal Tehran – Iran

Matchday 1 – Tuesday March 5th:
Al Duhail – Qatar v Esteghlal Tehran – Iran
Al Ain – United Arab Emirates v Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia

Matchday 2 – Tuesday March 12th:
Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia v Al Duhail – Qatar
Esteghlal Tehran – Iran v Al Ain – United Arab Emirates

Matchday 3 – Monday April 8th:
Al Duhail – Qatar v Al Ain – United Arab Emirates
Esteghlal Tehran – Iran v Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia

Matchday 4 – Tuesday April 23rd:
Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia v Esteghlal Tehran – Iran
Al Ain – United Arab Emirates v Al Duhail – Qatar

Matchday 5 – Monday May 6th:
Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia v Al Ain – United Arab Emirates
Esteghlal Tehran – Iran v Al Duhail – Qatar

Matchday 6 – Monday May 20th:
Al Duhail – Qatar v Al Hilal Riyadh – Saudi Arabia
Al Ain – United Arab Emirates v Esteghlal Tehran – Iran

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group D:
D1 Persepolis Tehran – Iran
D2 Al Sadd Doha – Qatar
D3 Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia
D4 Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq

Matchday 1 – Tuesday March 5th:
Persepolis Tehran – Iran v Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq
Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia v Al Sadd Doha – Qatar

Matchday 2 – Tuesday March 12th:
Al Sadd Doha – Qatar v Persepolis Tehran – Iran
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq v Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia

Matchday 3 – Tuesday April 9th:
Persepolis Tehran – Iran v Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq v Al Sadd Doha – Qatar

Matchday 4 – Monday April 22nd:
Al Sadd Doha – Qatar v Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq
Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia v Persepolis Tehran – Iran

Matchday 5 – Monday May 6th:
Al Sadd Doha – Qatar v Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia
Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq v Persepolis Tehran – Iran

Matchday 6 – Monday May 20th:
Persepolis Tehran – Iran v Al Sadd Doha – Qatar
Al Ahli Jeddah – Saudi Arabia v Al Nasr Dubai – United Arab Emirates/FC Pakhtakor Tashkent – Uzbekistan/Al Quwa Al Jawiya – Iraq

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group E:
E1 Gyeongnam – South Korea
E2 Johor Darul Tazim – Malaysia
E3 Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia
E4 Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam

Matchday 1 – Tuesday March 5th:
Gyeongnam – South Korea v Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam
Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia v Johor Darul Tazim – Malaysia

Matchday 2 – Tuesday March 12th:
Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam v Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia
Johor Darul Tazim – Malaysia v Gyeongnam – South Korea

Matchday 3 – Tuesday April 9th:
Gyeongnam – South Korea v Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia
Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam v Johor Darul Tazim – Malaysia

Matchday 4 – Wednesday April 24th:
Johor Darul Tazim – Malaysia v Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam
Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia v Gyeongnam – South Korea

Matchday 5 – Wednesday May 8th:
Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam v Gyeongnam – South Korea
Johor Darul Tazim – Malaysia v Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia

Matchday 6 – Wednesday May 22nd:
Gyeongnam – South Korea v Johor Darul Tazim – Malaysia
Kashima Antlers – Japan/Newcastle Jets – Australia/Home United – Singapore/TBC – Indonesia v Shandong Luneng Taishan – China/Bangkok United – Thailand/T&T Hanoi – Vietnam

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group F:
F1 Guangzhou Evergrande – China
F2 Daegu – South Korea
F3 Melbourne Victory – Australia
F4 Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar

Matchday 1 – Tuesday March 5th:
Guangzhou Evergrande – China v Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar
Melbourne Victory – Australia v Daegu – South Korea

Matchday 2 – Tuesday March 12th:
Daegu – South Korea v Guangzhou Evergrande – China
Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar v Melbourne Victory – Australia

Matchday 3 – Wednesday April 10th:
Guangzhou Evergrande – China v Melbourne Victory – Australia
Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar v Daegu – South Korea

Matchday 4 – Tuesday April 23rd:
Daegu – South Korea v Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar
Melbourne Victory – Australia v Guangzhou Evergrande – China

Matchday 5 – Wednesday May 8th:
Daegu – South Korea v Melbourne Victory – Australia
Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar v Guangzhou Evergrande – China

Matchday 6 – Wednesday May 22nd:
Guangzhou Evergrande – China v Daegu – South Korea
Melbourne Victory – Australia v Sanfrecce Hiroshima – Japan/Chiangrai United – Thailand/Ceres Negros – Philippines/Yangon United – Myanmar

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group G:
G1 Urawa Red Diamonds – Japan
G2 Beijing Guoan – China
G3 Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea
G4 Buriram United – Thailand

Matchday 1 – Wednesday March 6th:
Urawa Red Diamonds – Japan v Buriram United – Thailand
Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea v Beijing Guoan – China

Matchday 2 – Wednesday March 13th:
Beijing Guoan – China v Urawa Red Diamonds – Japan
Buriram United – Thailand v Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea

Matchday 3 – Tuesday April 9th:
Urawa Red Diamonds – Japan v Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea
Buriram United – Thailand v Beijing Guoan – China

Matchday 4 – Wednesday April 24th:
Beijing Guoan – China v Buriram United – Thailand
Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea v Urawa Red Diamonds – Japan

Matchday 5 – Tuesday May 7th:
Beijing Guoan – China v Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea
Buriram United – Thailand v Urawa Red Diamonds – Japan

Matchday 6 – Tuesday May 21st:
Urawa Red Diamonds – Japan v Beijing Guoan – China
Jeonbuk Hyundai Motors – South Korea v Buriram United – Thailand

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Group H:
H1 Sydney FC – Australia
H2 Kawasaki Frontale – Japan
H3 Shanghai SIPG – China
H4 Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong

Matchday 1 – Wednesday March 6th:
Sydney FC – Australia v Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong
Shanghai SIPG – China v Kawasaki Frontale – Japan

Matchday 2 – Wednesday March 13th:
Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong v Shanghai SIPG – China
Kawasaki Frontale – Japan v Sydney FC – Australia

Matchday 3 – Wednesday April 10th:
Sydney FC – Australia v Shanghai SIPG – China
Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong v Kawasaki Frontale – Japan

Matchday 4 – Tuesday April 23rd:
Kawasaki Frontale – Japan v Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong
Shanghai SIPG – China v Sydney FC – Australia

Matchday 5 – Tuesday May 7th:
Kawasaki Frontale – Japan v Shanghai SIPG – China
Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong v Sydney FC – Australia

Matchday 6 – Tuesday May 21st:
Sydney FC – Australia v Kawasaki Frontale – Japan
Shanghai SIPG – China v Ulsan Hyundai – South Korea/Perak – Malaysia/Kitchee – Hong Kong

Edited
10 Months Ago by Brenton1986
paladisious
paladisious
Legend
Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)

Group: Moderators
Posts: 33K, Visits: 0
Final round of the J League currently underway.
paladisious
paladisious
Legend
Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)

Group: Moderators
Posts: 33K, Visits: 0
Full time, 2-2 draw between Hiroshima and Sapporo and a draw for Hiroshima.
paladisious
paladisious
Legend
Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)

Group: Moderators
Posts: 33K, Visits: 0
Hiroshima confirmed for the playoff spot for Group F with Victory.

Newcastle Jets will face Kashima Antlers away in their playoff (if they beat the Singaporean or Indonesian qualifer first) unless Kashima win the Emperor's Cup next week in which case it'll be Consadole Sapporo.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
paladisious - 1 Dec 2018 6:12 PM
Hiroshima confirmed for the playoff spot for Group F with Victory.

Newcastle Jets will face Kashima Antlers away in their playoff (if they beat the Singaporean or Indonesian qualifer first) unless Kashima win the Emperor's Cup next week in which case it'll be Consadole Sapporo.

Emperors Cup semi finals:
Urawa Red Diamonds 1 defeated Kashima Antlers 0
Vegalta Sendai 3 Montendio Yamagata 2

Emperors Cup final - Sunday 8pm AEDT:
Urawa Red Diamonds vs Vegalta Sendai

winner goes to Group G, loser doesn't qualify for ACL altogether, Kashima Antlers playoff against winner of (Newcastle Jets vs Home United/Indonesia - TBC)
paladisious
paladisious
Legend
Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)

Group: Moderators
Posts: 33K, Visits: 0
Daegu getting a late goal to claim a 2-1 away goal advantage over Ulsan ahead of the final leg of the cup final at home, Saturday 3:30pm Melbourne time.

Winner joins Victory and Evergrande in Group F.
paladisious
paladisious
Legend
Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)Legend (34K reputation)

Group: Moderators
Posts: 33K, Visits: 0
Urawa Reds winning the Emperor's Cup and go in to Group F.
playmaker11
playmaker11
Legend
Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 11K, Visits: 0
Indonesian league wrapped up with Persija Jakarta winning, so Newcastle will either meet them or Home United in the first playoff.


By now, American Samoa must have realised that Australias 22-0 win over Tonga two days earlier was no fluke.

ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)Pro (2.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.1K, Visits: 0
playmaker11 - 10 Dec 2018 8:51 PM
Indonesian league wrapped up with Persija Jakarta winning, so Newcastle will either meet them or Home United in the first playoff.

Has FIFA allowed Indonesia back into international competition?  

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Preliminary Round 1 - East Asia & ASEAN zone,

Tuesday February 5th:
7.30pm (Philippines), 10.30pm AEDT Ceres Negros - Philippines v Yangon United - Myanmar
7.30pm (Singapore), 10.30pm AEDT Home United - Singapore v Persija Jakarta - Indonesia 

Preliminary Round 2 - East Asia & ASEAN zone,

Tuesday February 12th:
7.00pm AEDT Newcastle Jets - Australia v (Winner of) Home United - Singapore/Persija Jakarta - Indonesia
7.00pm (Thailand), 11.00pm AEDT Chiangrai United - Thailand v (Winner of) Ceres Negros - Philippines/Yangon United - Myanmar
7.00pm (Thailand), 11.00pm AEDT Bangkok United - Thailand v T&T Hanoi - Vietnam
9.00pm (Malaysia), Midnight AEDT Perak - Malaysia v Kitchee - Hong Kong

Preliminary Round 3 - East Asia & ASEAN zone,

Tuesday February 19th:
7.30pm (South Korea), 9.30pm AEDT Ulsan Hyundai - South Korea v (Winner of) Perak - Malaysia/Kitchee - Hong Kong
3.30pm (China), 6.30pm AEDT Shandong Luneng Taishan - China v (Winner of) Bangkok United - Thailand/T&T Hanoi - Vietnam
7.00pm (Japan), 9.00pm AEDT Sanfrecce Hiroshima - Japan v (Winner of) Chiangrai United - Thailand/Ceres Negros - Philippines/Yangon United - Myanmar
7.00pm (Japan), 9.00pm AEDT Kashima Antlers - Japan v (Winner of) Newcastle Jets - Australia/Home United - Singapore/Persija Jakarta - Indonesia
Edited
8 Months Ago by Brenton1986
playmaker11
playmaker11
Legend
Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)Legend (11K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 11K, Visits: 0
ErogenousZone - 23 Dec 2018 1:29 PM
playmaker11 - 10 Dec 2018 8:51 PM

Has FIFA allowed Indonesia back into international competition?  

Yeah, the ban was lifted ages ago.


By now, American Samoa must have realised that Australias 22-0 win over Tonga two days earlier was no fluke.

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Preliminary Round 1 - West Asia zone,

Tuesday February 5th (local time), Wednesday February 6th (AEDT),
7.00pm (Amman), 4.00am (AEDT) Al Wehdat Amman - Jordan v Al Kuwait Kaifan - Kuwait 

Preliminary Round 2 - West Asia zone,

Tuesday February 12th (local & AEDT):
3.00pm (Tashkent), 9.00pm (AEDT) FC Pakhtakor Tashkent - Uzbekistan v Al Quwa Al Jawiya - Iraq
4.00pm (Tashkent), 10.00pm (AEDT) FC AGMK - Uzbekistan v FC Istiklol - Tajikistan 

Tuesday February 12th (local), Wednesday February 13th (AEDT),
5.10pm (Tehran), 12.40am (AEDT) Saipa - Iran v Minerva Punjab - India
7.00pm (Tehran), 2.30am (AEDT) Zob Ahan Isfahan - Iran v Al Wehdat Amman - Jordan or Al Kuwait Kaifan - Kuwait

Preliminary Round 3 - West Asia zone,

Tuesday February 19th (local), Wednesday February 20th (AEDT):
7.00pm (Dubai), 2.00am AEDT Al Nasr Dubai - United Arab Emirates v (Winner of) FC Pakhtakor Tashkent - Uzbekistan or Al Quwa Al Jawiya - Iraq
6.00pm (Riyadh), 2.00am AEDT Al Nasr Riyadh - Saudi Arabia v (Winner of) FC AGMK - Uzbekistan or FC Istiklol - Tajikistan 
6.00pm (Doha), 2.00am AEDT Al Rayyan - Qatar v (Winner of) Saipa - Iran v Minerva Punjab - India
6.00pm (Doha), 2.00am AEDT Al Gharafa - Qatar v (Winner of) Zob Ahan Isfahan - Iran/Al Wehdat Amman - Jordan/Al Kuwait Kaifan - Kuwait

Edited
8 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League - preliminary round 1 (East Asia/ASEAN region) recap,
Ceres Negros - Philippines 1 (Stephan Schröck 44') defeated by Yangon United - Myanmar 2 (Vinicius Miller 29' Kaung Htet Soe 59')
Home United - Singapore 1 (Song Ui-young 43') defeated by Persija Jakarta - Indonesia 3 (Ho Wai Loon - OWN GOAL 9' Beto Gonçalves 54' Marko Šimić 84')

2019 AFC Champions League - preliminary round 2 (East Asia/ASEAN region),

Tuesday February 12th:
7.00pm AEDT Newcastle Jets - Australia v Persija Jakarta - Indonesia at Newcastle Stadium (McDonald Jones Stadium)
11.00pm AEDT (7.00pm Bangkok) Chiangrai United - Thailand v Yangon United - Myanmar at Singha Stadium
11.00pm AEDT (7.00pm Bangkok) Bangkok United - Thailand v T&T Hanoi - Vietnam at True Stadium
Midnight AEDT (9.00pm Kuala Lumpur) Perak - Malaysia v Kitchee - Hong Kong at Perak Stadium
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
2019 AFC Champions League – Group E kickoff times,

Matchday 1 – Tuesday March 5th:
9.00pm AEDT (7.00pm Tokyo) Kashima Antlers v Johor Darul Tazim at Kashima Soccer Stadium
9.30pm AEDT (7.30pm Seoul) Gyeongnam v Shandong Luneng Taishan at Changwon Football Center

Matchday 2 – Tuesday March 12th:
6.30pm AEDT (3.30pm Beijing) Shandong Luneng Taishan v Kashima Antlers at Jinan Olympic Sports Center Stadium 
11.45pm AEDT (8.45pm Kuala Lumpur) Johor Darul Tazim v Gyeongnam at Larkin Stadium

Matchday 3 – Tuesday April 9th:
7.30pm AEST (6.30pm Seoul) Gyeongnam v Kashima Antlers at Changwon Football Center
9.30pm AEST (7.30pm Beijing) Shandong Luneng Taishan v Johor Darul Tazim at at Jinan Olympic Sports Center Stadium

Matchday 4 – Wednesday April 24th:
8.00pm AEST (7.00pm Tokyo) Kashima Antlers v Gyeongnam at Kashima Soccer Stadium 
10.45pm AEST (8.45pm Kuala Lumpur) Johor Darul Tazim v Shandong Luneng Taishan at Larkin Stadium

Matchday 5 – Wednesday May 8th:
9.30pm AEST (7.30pm Beijing) Shandong Luneng Taishan v Gyeongnam at Jinan Olympic Sports Center Stadium
10.45pm AEST (8.45pm Kuala Lumpur) Johor Darul Tazim v Kashima Antlers at Larkin Stadium

Matchday 6 – Wednesday May 22nd:
8.00pm AEST (7.00pm Tokyo) Kashima Antlers v Shandong Luneng Taishan at Kashima Soccer Stadium
8.00pm AEST (7.00pm Seoul) Gyeongnam v Johor Darul Tazim at Changwon Football Center

Edited
8 Months Ago by Brenton1986
GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search