2021/22 UEFA Europa League


2021/22 UEFA Europa League

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League match schedule – 2021/22 season (The Road to Seville),
Third Qualifying Round 1st leg: Thursday August 5th 2021
Third Qualifying Round 2nd leg: Thursday August 12th 2021
Playoff Round 1st leg: Thursday August 19th 2021
Playoff Round 2nd leg: Thursday August 26th 2021
Group Stage Matchday 1: Thursday September 16th 2021
Group Stage Matchday 2: Thursday September 30th 2021
Group Stage Matchday 3: Thursday October 21st 2021
Group Stage Matchday 4: Thursday November 4th 2021
Group Stage Matchday 5: Thursday November 25th 2021
Group Stage Matchday 6: Thursday December 9th 2021
Knockout Round playoffs 1st leg: Thursday February 17th 2022
Knockout Round playoffs 2nd leg: Thursday February 24th 2022
Round of 16 1st leg: Thursday March 10th 2022
Round of 16 2nd leg: Thursday March 17th 2022
Quarter Finals 1st leg: Thursday April 7th 2022
Quarter Finals 2nd leg: Thursday April 14th 2022
Semi Finals 1st leg: Thursday April 28th 2022
Semi Finals 2nd leg: Thursday May 5th 2022
Final: Wednesday May 18th 2022 (at Ramón Sánchez Pizjuán Stadium, Seville)

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League draw dates - 2021/22 season (The Road to Seville),
Third Qualifying Round: Monday July 19th (12.30pm UK, 9.30pm AEST)
Playoff Round: Monday August 2nd (12.30pm UK, 9.30pm AEST)
Group Stage: Friday August 27th (12.00pm UK, 9.00pm AEST)
Knockout playoff round: Monday December 13th (12.30pm UK, 11.30pm AEDT)
Round of 16: Friday February 25th 2022 (12.00pm UK, 11.00pm AEDT)
Quarter Finals/Semi Finals/Final: Friday March 18th 2022 (12.30pm UK, 11.30pm AEDT)

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round – (champions path),
NK Dinamo Zagreb – Croatia/Omonia Nicosia – Cyprus
Olympiakos Piraeus – Greece/FK Neftchi Baku – Azerbaijan
FC Young Boys – Switzerland/SK Slovan Bratislava – Slovakia
FK Red Star Belgrade – Serbia/FC Kairat Almaty – Kazakhstan
FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria/NK Mura – Slovenia
Malmo FF – Sweden/HJK Helsinki – Finland
CFR Cluj – Romania/Lincoln Red Imps – Gibraltar
SK Legia Warsaw – Poland/FC Flora Tallinn – Estonia
FC Sheriff Tiraspol – Moldova/FC Alashkert – Armenia
Ferencvaros – Hungary/FK Zalgiris Vilnius – Lithuania

UEFA Europa League third qualifying round – (league path),

Seeded:
FK Jablonec – Czech Republic
St Johnstone – Scotland
Anorthosis Famagusta – Cyprus

Unseeded:
Celtic – Scotland/FC Midtjylland – Denmark
PSV Eindhoven – Netherlands/Galatasaray – Turkey
AC Sparta Prague – Czech Republic/SK Rapid Vienna – Austria

Draw: Monday July 19th 9.30pm AEST (1.30pm Zurich)

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round draw result:
NK Dinamo Zagreb – Croatia/Omonia Nicosia – Cyprus v SK Legia Warsaw – Poland/FC Flora Tallinn – Estonia
FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria/NK Mura – Slovenia v Ferencvaros – Hungary/FK Zalgiris Vilnius – Lithuania
FK Red Star Belgrade – Serbia/FC Kairat Almaty – Kazakhstan v FC Sheriff Tiraspol – Moldova/FC Alashkert – Armenia
CFR Cluj – Romania/Lincoln Red Imps – Gibraltar v FC Young Boys – Switzerland/SK Slovan Bratislava – Slovakia
Olympiakos Piraeus – Greece/FK Neftchi Baku – Azerbaijan v Malmo FF – Sweden/HJK Helsinki – Finland
FK Jablonec – Czech Republic v Celtic – Scotland/FC Midtjylland – Denmark
AC Sparta Prague – Czech Republic/SK Rapid Vienna – Austria v Anorthosis Famagusta – Cyprus
PSV Eindhoven – Netherlands/Galatasaray – Turkey v St Johnstone – Scotland

Ties to be played Thursday August 5 (1st leg) and Thursday August 12 (2nd leg).

Edited
Last Year by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round line up,

Priority 1:
AZ Alkmaar – Netherlands
Fenerbahce – Turkey
FC Zorya Luhansk – Ukraine
Antwerp – Belgium
SK Sturm Graz – Austria
Randers – Denmark

Priority 2:
NK Dinamo Zagreb – Croatia/SK Legia Warsaw – Poland
SK Slavia Prague – Czech Republic/Ferencvaros – Hungary
Olympiakos Piraeus – Greece/FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria
FC Young Boys – Switzerland/CFR Cluj – Romania
FK Red Star Belgrade – Serbia/FC Sheriff Tiraspol – Moldova
Rangers – Scotland/Malmo FF – Sweden

Priority 3:
SK Slovan Bratislava – Slovakia/FC Lincoln Red Imps – Gibraltar
FK Zalgiris Vilnius – Lithuania/NK Mura – Slovenia
FC Alashkert – Armenia/FC Kairat Almaty – Kazakhstan
FC Flora Tallinn – Estonia/Omonia Nicosia – Cyprus
HJK Helsinki – Finland/FK Neftchi Baku – Azerbaijan

Priority 4:
Celtic – Scotland/FK Jablonec – Czech Republic
SK Rapid Vienna – Austria/Anorthosis Famagusta – Cyprus
Galatasaray – Turkey/St Johnstone – Scotland

The teams are drawn in accordance with the priorities in the following order:
1) Priority 1 teams are drawn against Priority 4 teams
2) The remaining Priority 1 teams are drawn against Priority 3 teams.
3) The remaining Priority 3 teams are drawn against Priority 2 teams.
4) The remaining Priority 2 teams are drawn against each other.

Draw: Monday 9.00pm AEST live on UEFA website

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round 1st leg kickoff times,

Wednesday August 4th:
3.00am AEST FK Neftchi Baku – Azerbaijan v HJK Helsinki – Finland

Friday August 6th:
Midnight AEST FC Kairat Almaty – Kazakhstan v FC Alashkert – Armenia
1.00am AEST Omonia Nicosia – Cyprus v FC Flora Tallinn – Estonia
1.45am AEST FK Jablonec – Czech Republic v Celtic – Scotland
2.00am AEST Lincoln Red Imps – Gibraltar v SK Slovan Bratislava – Slovakia
4.00am AEST NK Mura – Slovenia v FK Zalgiris Vilnius – Lithuania
4.00am AEST Galatasaray – Turkey v St Johnstone – Scotland
5.00am AEST SK Rapid Vienna – Austria v Anorthosis Famagusta – Cyprus

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round 2nd leg kickoff times,

Wednesday August 11th:
2.00am AEST FC Flora Tallinn – Estonia v Omonia Nicosia – Cyprus
4.30am AEST SK Slovan Bratislava – Slovakia v Lincoln Red Imps – Gibraltar

Friday August 13th:
1.00am AEST FC Alashkert – Armenia v FC Kairat Almaty – Kazakhstan
2.00am AEST HJK Helsinki – Finland v FK Neftchi Baku – Azerbaijan
3.00am AEST FK Zalgiris Vilnius – Lithuania v NK Mura – Slovenia
3.00am AEST Anorthosis Famagusta – Cyprus v SK Rapid Vienna – Austria
4.00am AEST St Johnstone – Scotland v Galatasaray – Turkey
4.45am AEST Celtic – Scotland v FK Jablonec – Czech Republic
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round draw result:
Randers – Denmark v Galatasaray – Turkey/St Johnstone – Scotland
SK Rapid Vienna – Austria/Anorthosis Famagusta – Cyprus v FC Zorya Luhansk – Ukraine
Celtic – Scotland/FK Jablonec – Czech Republic v AZ Alkmaar – Netherlands
Fenerbahce – Turkey v HJK Helsinki – Finland/FK Neftchi Baku – Azerbaijan
FK Zalgiris Vilnius – Lithuania/NK Mura – Slovenia v SK Sturm Graz – Austria
FC Flora Tallinn – Estonia/Omonia Nicosia – Cyprus v Antwerp – Belgium
Olympiakos Piraeus – Greece/FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria v SK Slovan Bratislava – Slovakia/Lincoln Red Imps – Gibraltar
Rangers – Scotland/Malmo – Sweden v FC Alashkert – Armenia/FC Kairat Almaty – Kazakhstan
SK Slavia Prague – Czech Republic/Ferencvaros – Hungary v NK Dinamo Zagreb – Croatia/SK Legia Warsaw – Poland
FK Red Star Belgrade – Serbia/FC Sheriff Tiraspol – Moldova v FC Young Boys – Switzerland/CFR Cluj – Romania

Ties to be played August 19th (1st leg) and August 26th (2nd leg).

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round 1st leg recap:
FK Neftchi Baku – Azerbaijan 2 HJK Helsinki – Finland 2
FC Kairat Almaty – Kazakhstan 0 FC Alashkert – Armenia 0
FK Jablonec – Czech Republic 2 Celtic – Scotland 4
Omonia Nicosia – Cyprus 1 FC Flora Tallinn – Estonia 0
Lincoln Red Imps – Gibraltar 1 SK Slovan Bratislava – Slovakia 3
NK Mura – Slovenia 0 FK Zalgiris Vilnius – Lithuania 0
Galatasaray – Turkey 1 St Johnstone – Scotland 1
SK Rapid Vienna – Austria 3 Anorthosis Famagusta – Cyprus 0

BrisbaneBhoy
BrisbaneBhoy
Pro
Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)Pro (2.9K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.8K, Visits: 0
What a great/awesome job from St. Johnstone to get a 1-1 draw away to Galatasaray. 


🇮🇪Hail Hail🇮🇪

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League third qualifying round 2nd leg recap:

FC Flora Tallinn – Estonia 2 Omonia Nicosia – Cyprus 1*
(tied 2-2 on aggregate Omonia Nicosia advance 5-4 on penalties)

SK Slovan Bratislava – Slovakia 1 Lincoln Red Imps – Gibraltar 1
(SK Slovan Bratislava advance 4-2 on aggregate)

FC Alashkert – Armenia 3 FC Kairat Almaty – Kazakhstan 2*
(FC Alashkert advance 3-2 on aggregate)

HJK Helsinki – Finland 3 FK Neftchi Baku – Azerbaijan 0
(HJK Helsinki advance 5-2 on aggregate)

FK Zalgiris Vilnius – Lithuania 0 NK Mura – Slovenia 1
(NK Mura advance 1-0 on aggregate)

Anorthosis Famagusta – Cyprus 2 SK Rapid Vienna – Austria 1
(Anorthosis Famagusta advance 4-2 on aggregate)

St Johnstone – Scotland 2 Galatasaray – Turkey 4
(Galatasaray advance 5-3 on aggregate)

Celtic – Scotland 3 FK Jablonec – Czech Republic 0
(Celtic advance 7-2 on aggregate)

*After Extra Time
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round 1st leg kickoff times,

Wednesday August 18th:
5.00am AEST FK Red Star Belgrade – Serbia v CFR Cluj – Romania

Thursday August 19th:
4.45am AEST Celtic – Scotland v AZ Alkmaar – Netherlands

Friday August 20th:
2.00am AEST Omonia Nicosia – Cyprus v Antwerp – Belgium
3.00am AEST Randers – Denmark v Galatasaray – Turkey
3.00am AEST SK Slavia Prague – Czech Republic v SK Legia Warsaw – Poland
4.00am AEST NK Mura – Slovenia v SK Sturm Graz – Austria
4.45am AEST Fenerbahce – Turkey v HJK Helsinki – Finland
5.00am AEST SK Rapid Vienna – Austria v FC Zorya Luhansk – Ukraine
5.00am AEST Olympiakos Piraeus – Greece v SK Slovan Bratislava – Slovakia
5.00am AEST Rangers – Scotland v FC Alashkert – Armenia

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round 2nd leg kickoff times,

Friday August 27th:
1.00am AEST FC Alashkert – Armenia v Rangers – Scotland
2.00am AEST HJK Helsinki – Finland v Fenerbahce – Turkey
2.30am AEST FC Zorya Luhansk – Ukraine v SK Rapid Vienna – Austria
4.00am AEST Galatasaray – Turkey v Randers – Denmark
4.15am AEST AZ Alkmaar – Netherlands v Celtic – Scotland
4.30am AEST CFR Cluj – Romania v FK Red Star Belgrade – Serbia
4.45am AEST SK Slovan Bratislava – Slovakia v Olympiakos Piraeus – Greece
5.00am AEST SK Sturm Graz – Austria v NK Mura – Slovenia
5.00am AEST Antwerp – Belgium v Omonia Nicosia – Cyprus
5.00am AEST SK Legia Warsaw – Poland v SK Slavia Prague – Czech Republic

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round 1st leg recap:
FK Red Star Belgrade – Serbia 4 CFR Cluj – Romania 0
Celtic – Scotland 2 AZ Alkmaar – Netherlands 0
Randers – Denmark 1 Galatasaray – Turkey 1
Omonia Nicosia – Cyprus 4 Antwerp – Belgium 2
SK Slavia Prague – Czech Republic 2 SK Legia Warsaw – Poland 2
NK Mura – Slovenia 1 SK Sturm Graz – Austria 3
Fenerbahce – Turkey 1 HJK Helsinki – Finland 0
SK Rapid Vienna – Austria 3 FC Zorya Luhansk – Ukraine 0
Olympiakos Piraeus – Greece 3 SK Slovan Bratislava – Slovakia 0
Rangers – Scotland 1 FC Alashkert – Armenia 0

return leg next week.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League playoff round 2nd leg recap,

FC Alashkert – Armenia 0 Rangers – Scotland 0
(Rangers advance 1-0 on aggregate)

HJK Helsinki – Finland 2 Fenerbahce – Turkey 5
(Fenerbahce advance 6-2 on aggregate)

FC Zorya Luhansk – Ukraine 2 SK Rapid Vienna – Austria 3
(SK Rapid Vienna advance 6-2 on aggregate)

Galatasaray – Turkey 2 Randers – Denmark 1
(Galatasaray advance 3-2 on aggregate)

AZ Alkmaar – Netherlands 2 Celtic – Scotland 1
(Celtic advance 3-2 on aggregate)

CFR Cluj – Romania 1 FK Red Star Belgrade – Serbia 2
(FK Red Star Belgrade advance 6-1 on aggregate)

SK Slovan Bratislava – Slovakia 2 Olympiakos Piraeus – Greece 2
(Olympiakos Piraeus advance 5-2 on aggregate)

SK Sturm Graz – Austria 2 NK Mura – Slovenia 0
(SK Sturm Graz advance 5-1 on aggregate)

Antwerp – Belgium 2 Omonia Nicosia – Cyprus 0
(tied 4-4 on aggregate Antwerp advance 3-2 on penalties)

SK Legia Warsaw – Poland 2 SK Slavia Prague – Czech Republic 1
(SK Legia Warsaw advance 4-3 on aggregate)

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage confirmed pots (32 teams),

Pot 1: Olympic Lyon, Napoli, Bayer Leverkusen, NK Dinamo Zagreb, SS Lazio, Olympiakos Piraeus, AS Monaco, Sporting Braga
Pot 2: Celtic, Eintracht Frankfurt, FK Red Star Belgrade, Leicester City, Rangers, Lokomotiv Moscow, Racing Genk, PSV Eindhoven
Pot 3: Olympic Marseille, FC Ludogorets Razgrad, West Ham United, Real Sociedad, Real Betis, Fenerbahce, FC Spartak Moscow, AC Sparta Prague
Pot 4: SK Rapid Vienna, Galatasaray, SK Legia Warsaw, FC Midtjylland, Ferencvaros, Antwerp, SK Sturm Graz, Brondby IF

draw: tonight 8pm AEST (Friday 1pm Turkey) held in Istanbul at Halic Congress Center

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage draw result,
Group A: Olympic Lyon, Rangers, AC Sparta Prague, Brondby IF
Group B: AS Monaco, PSV Eindhoven, Real Sociedad, SK Sturm Graz
Group C: Napoli, Leicester City, FC Spartak Moscow, SK Legia Warsaw
Group D: Olympiakos Piraeus, Eintracht Frankfurt, Fenerbahce, Antwerp
Group E: SS Lazio, FC Lokomotiv Moscow, Olympic Marseille, Galatasaray
Group F: Sporting Braga, FK Red Star Belgrade, FC Ludogorets Razgrad, FC Midtjylland
Group G: Bayer Leverkusen, Celtic, Real Betis, Ferencvaros
Group H: NK Dinamo Zagreb, Racing Genk, West Ham United, SK Rapid Vienna
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 1 – Friday September 17th,

2.45am AEST:
Galatasaray – Turkey v SS Lazio – Italy
FC Lokomotiv Moscow – Russia v Olympic Marseille – France
FC Midtjylland – Denmark v FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria
FK Red Star Belgrade – Serbia v Sporting Braga – Portugal
Bayer Leverkusen – Germany v Ferencvaros – Hungary
Real Betis – Spain v Celtic – Scotland
NK Dinamo Zagreb – Croatia v West Ham United – England
SK Rapid Vienna – Austria v Racing Genk – Belgium

5.00am AEST:
Rangers – Scotland v Olympic Lyon – France
Brondby IF – Denmark v AC Sparta Prague – Czech Republic
PSV Eindhoven – Netherlands v Real Sociedad – Spain
AS Monaco – France v SK Sturm Graz – Austria
Leicester City – England v Napoli – Italy
FC Spartak Moscow – Russia v SK Legia Warsaw – Poland
Olympiakos Piraeus – Greece v Antwerp – Belgium
Eintracht Frankfurt – Germany v Fenerbahce – Turkey

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 2 – Friday October 1st,

2.45am AEST:
AC Sparta Prague – Czech Republic v Rangers – Scotland
Olympic Lyon – France v Brondby IF – Denmark
Real Sociedad – Spain v AS Monaco – France
SK Sturm Graz – Austria v PSV Eindhoven – Netherlands
SK Legia Warsaw – Poland v Leicester City – England
Napoli – Italy v FC Spartak Moscow – Russia
Antwerp – Belgium v Eintracht Frankfurt – Germany
Fenerbahce – Turkey v Olympiakos Piraeus – Greece

5.00am AEST:
SS Lazio – Italy v FC Lokomotiv Moscow – Russia
Olympic Marseille – France v Galatasaray – Turkey
FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria v FK Red Star Belgrade – Serbia
Sporting Braga – Portugal v FC Midtjylland – Denmark
Celtic – Scotland v Bayer Leverkusen – Germany
Ferencvaros – Hungary v Real Betis – Spain
Racing Genk – Belgium v NK Dinamo Zagreb – Croatia
West Ham United v SK Rapid Vienna – Austria

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 3,

Wednesday October 20th:
1.30am AEDT Celtic – Scotland v Ferencvaros – Hungary

Thursday October 21st:
1.30am AEDT FC Spartak Moscow – Russia v Leicester City – England

Friday October 22nd,

3.45am AEDT:
Fenerbahce – Turkey v Antwerp – Belgium
SS Lazio – Italy v Olympic Marseille – France
FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria v Sporting Braga – Portugal
FC Midtjylland – Denmark v FK Red Star Belgrade – Serbia
Real Betis – Spain v Bayer Leverkusen – Germany
SK Rapid Vienna – Austria v NK Dinamo Zagreb – Croatia

6.00am AEDT:
AC Sparta Prague – Czech Republic v Olympic Lyon – France
Rangers – Scotland v Brondby IF – Denmark
PSV Eindhoven – Netherlands v AS Monaco – France
SK Sturm Graz – Austria v Real Sociedad – Spain
Napoli – Italy v SK Legia Warsaw – Poland
Eintracht Frankfurt – Germany v Olympiakos Piraeus – Greece
FC Lokomotiv Moscow – Russia v Galatasaray – Turkey
West Ham United – England v Racing Genk – Belgium

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 4 – Friday November 5th,

4.45am AEDT:
Olympic Lyon – France v AC Sparta Prague – Czech Republic
Brondby IF – Denmark v Rangers – Scotland
Real Sociedad – Spain v SK Sturm Graz – Austria
AS Monaco – France v PSV Eindhoven – Netherlands
SK Legia Warsaw – Poland v Napoli – Italy
Olympiakos Piraeus – Greece v Eintracht Frankfurt – Germany
Galatasaray – Turkey v FC Lokomotiv Moscow – Russia
Racing Genk – Belgium v West Ham United – England

7.00am AEDT:
Leicester City – England v FC Spartak Moscow – Russia
Antwerp – Belgium v Fenerbahce – Turkey
Olympic Marseille – France v SS Lazio – Italy
Sporting Braga – Portugal v FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria
FK Red Star Belgrade – Serbia v FC Midtjylland – Denmark
Bayer Leverkusen – Germany v Real Betis – Spain
Ferencvaros – Hungary v Celtic – Scotland
NK Dinamo Zagreb – Croatia v SK Rapid Vienna – Austria

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 5 – Friday November 26th,

4.45am AEDT:
Galatasaray – Turkey v Olympic Marseille – France
FC Lokomotiv Moscow – Russia v SS Lazio – Italy
FC Midtjylland – Denmark v Sporting Braga – Portugal
FK Red Star Belgrade – Serbia v FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria
Bayer Leverkusen – Germany v Celtic – Scotland
Real Betis – Spain v Ferencvaros – Hungary
NK Dinamo Zagreb – Croatia v Racing Genk – Belgium
SK Rapid Vienna – Austria v West Ham United – England

7.00am AEDT:
Rangers – Scotland v AC Sparta Prague – Czech Republic
Brondby IF – Denmark v Olympic Lyon – France
PSV Eindhoven – Netherlands v SK Sturm Graz – Austria
AS Monaco – France v Real Sociedad – Spain
Leicester City – England v SK Legia Warsaw – Poland
FC Spartak Moscow – Russia v Napoli – Italy
Olympiakos Piraeus – Greece v Fenerbahce – Turkey
Eintracht Frankfurt – Germany v Antwerp – Belgium

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
Matchday 6 – Friday December 10th,

4.45am AEDT:
AC Sparta Prague – Czech Republic v Brondby IF – Denmark
Olympic Lyon – France v Rangers – Scotland
Real Sociedad – Spain v PSV Eindhoven – Netherlands
SK Sturm Graz – Austria v AS Monaco – France
SK Legia Warsaw – Poland v FC Spartak Moscow – Russia
Napoli – Italy v Leicester City – England
Antwerp – Belgium v Olympiakos Piraeus – Greece
Fenerbahce – Turkey v Eintracht Frankfurt – Germany

7.00am AEDT:
SS Lazio – Italy v Galatasaray – Turkey
Olympic Marseille – France v FC Lokomotiv Moscow – Russia
FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria v FC Midtjylland – Denmark
Sporting Braga – Portugal v FK Red Star Belgrade – Serbia
Celtic – Scotland v Real Betis – Spain
Ferencvaros – Hungary v Bayer Leverkusen – Germany
Racing Genk – Belgium v SK Rapid Vienna – Austria
West Ham United – England v NK Dinamo Zagreb – Croatia

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage - MD 1 recap,

Group A:
Rangers 0 Olympic Lyon 2
Brondby IF 0 AC Sparta Prague 0

Group B:
PSV Eindhoven 2 Real Sociedad 2
AS Monaco 1 SK Sturm Graz 0

Group C:
Leicester City 2 Napoli 2
FC Spartak Moscow 0 SK Legia Warsaw 1

Group D:
Olympiakos Piraeus 2 Antwerp 1
Eintracht Frankfurt 1 Fenerbahce 1

Group E:
Galatasaray 1 SS Lazio 0
FC Lokomotiv Moscow 1 Olympic Marseille 1

Group F:
FC Midtjylland 1 FC Ludogorets Razgrad 1
FK Red Star Belgrade 2 Sporting Braga 1

Group G:
Bayer Leverkusen 2 Ferencvaros 1
Real Betis 4 Celtic 3

Group H:
NK Dinamo Zagreb 0 West Ham United 2
SK Rapid Vienna 0 Racing Genk 1

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage - MD 2 recap,

Group A:
AC Sparta Prague 1 Rangers 0
Olympic Lyon 3 Brondby IF 0

Group B:
Real Sociedad 1 AS Monaco 1
SK Sturm Graz 1 PSV Eindhoven 4

Group C:
SK Legia Warsaw 1 Leicester City 0
Napoli 2 FC Spartak Moscow 3

Group D:
Antwerp 0 Eintracht Frankfurt 1
Fenerbahce 0 Olympiakos Piraeus 3

Group E:
SS Lazio 2 FC Lokomotiv Moscow 0
Olympic Marseille 0 Galatasaray 0

Group F:
FC Ludogorets Razgrad 0 FK Red Star Belgrade 1
Sporting Braga 3 FC Midtjylland 1

Group G:
Celtic 0 Bayer Leverkusen 4
Ferencvaros 1 Real Betis 3

Group H:
Racing Genk 0 NK Dinamo Zagreb 3
West Ham United 2 SK Rapid Vienna 0

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage - MD 3 recap,

Group A:
AC Sparta Prague 3 Olympic Lyon 4
Rangers 2 Brondby IF 0

Standings: Olympic Lyon 9, AC Sparta Prague 4, Rangers 3, Brondby IF 0

Group B:
SK Sturm Graz 0 Real Sociedad 1
PSV Eindhoven 1 AS Monaco 2

Standings: AS Monaco 7 Real Sociedad 5 PSV Eindhoven 4 SK Sturm Graz 0

Group C:
FC Spartak Moscow 3 Leicester City 4
Napoli 3 Legia Warsaw 0

Standings: Legia Warsaw 6, Napoli 4, Leicester City 4, FC Spartak Moscow 3

Group D:
Fenerbahce 2 Antwerp 2
Eintracht Frankfurt 3 Olympiakos Piraeus 1

Standings: Eintracht Frankfurt 7 Olympiakos Piraeus 6 Fenerbahce 2 Antwerp 1

Group E:
SS Lazio 0 Olympic Marseille 0
FC Lokomotiv Moscow 0 Galatasaray 1

Standings: Galatasaray 7 SS Lazio 4 Olympic Marseille 3 FC Lokomotiv Moscow 1

Group F:
FC Ludogorets Razgrad 0 Sporting Braga 1
FC Midtjylland 1 FK Red Star Belgrade 1

Standings: FK Red Star Belgrade 7 Sporting Braga 6 FC Midtjylland 2 FC Ludogorets Razgrad 1

Group G:
Celtic 2 Ferencvaros 0
Real Betis 2 Bayer Leverkusen 0

Standings: Bayer Leverkusen 7 Real Betis 7 Celtic 3 Ferencvaros 0

Group H:
SK Rapid Vienna 2 NK Dinamo Zagreb 1
West Ham United 3 Racing Genk 0

Standings: West Ham United 9 NK Dinamo Zagreb 3 SK Rapid Vienna 3 Racing Genk 3


WButler89
WButler89
Under 7s
Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 12, Visits: 0
The current set of teams in the tournament is much stronger than last year's. The reduction in the number of groups has clearly benefited the Europa League, now there are very few weak participants.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage - MD 4 recap,

Group A:
Olympic Lyon 3 AC Sparta Prague 0
Brondby IF 1 Rangers 1

Standings:
Olympic Lyon 12 – qualified
AC Sparta Prague 4
Rangers 4
Brondby IF 2

Group B:
AS Monaco 0 PSV Eindhoven 0
Real Sociedad 1 SK Sturm Graz 1

Standings:
AS Monaco 8
Real Sociedad 6
PSV Eindhoven 5
SK Sturm Graz 1

Group C:
SK Legia Warsaw 1 Napoli 4
Leicester City 1 FC Spartak Moscow 1

Standings:
Napoli 7
SK Legia Warsaw 6
Leicester City 5
FC Spartak Moscow 4

Group D:
Olympiakos Piraeus 1 Eintracht Frankfurt 2
Antwerp 0 Fenerbahce 3

Standings:
Eintracht Frankfurt 10 – qualified
Olympiakos Piraeus 6
Fenerbahce 5
Antwerp 1

Group E:
Galatasaray 1 FC Lokomotiv Moscow 1
Olympic Marseille 2 SS Lazio 2

Standings:
Galatasaray 8
SS Lazio 5
Olympic Marseille 4
FC Lokomotiv Moscow 2

Group F:
Sporting Braga 4 FC Ludogorets Razgrad 2
FK Red Star Belgrade 0 FC Midtjylland 1

Standings:
Sporting Braga 9
FK Red Star Belgrade 7
FC Midtjylland 5
FC Ludogorets Razgrad 1

Group G:
Bayer Leverkusen 4 Real Betis 0
Ferencvaros 2 Celtic 3

Standings:
Bayer Leverkusen 10
Real Betis 7
Celtic 6
Ferencvaros 0

Group H:
Racing Genk 2 West Ham United 2
NK Dinamo Zagreb 3 SK Rapid Vienna 1

Standings:
West Ham United 10 – qualified
NK Dinamo Zagreb 6
Racing Genk 4
SK Rapid Vienna 3

WButler89
WButler89
Under 7s
Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)Under 7s (12 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 12, Visits: 0
Leicester City is performing well below its strong potential. The team with almost the best squad in the tournament, one of the main favorites according to the bookmakers, can be eliminated already in the group stage
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)Pro (4.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4K, Visits: 0
UEFA Europa League group stage – MD 5 recap,

Group A:                    
Rangers 2 AC Sparta Prague 0
Brondby IF 1 Olympic Lyon 3

Standings:
Olympic Lyon 15 – qualified
Rangers 7 – qualified
AC Sparta Prague 4
Brondby IF 2

Group B:
PSV Eindhoven 2 SK Sturm Graz 0
AS Monaco 2 Real Sociedad 1

Standings:
AS Monaco 11 – qualified
PSV Eindhoven 8
Real Sociedad 6
SK Sturm Graz 1

Group C:
Leicester City 3 SK Legia Warsaw 1
FC Spartak Moscow 2 Napoli 1

Standings:
Leicester City 8
FC Spartak Moscow 7
Napoli 7
SK Legia Warsaw 6

Group D:
Olympiakos Piraeus 1 Fenerbahce 0
Eintracht Frankfurt 2 Antwerp 2

Standings:
Eintracht Frankfurt 11 – qualified
Olympiakos Piraeus 9 – qualified
Fenerbahce 5 – Europa Conference League
Antwerp 2

Group E:
Galatasaray 4 Olympic Marseille 2
FC Lokomotiv Moscow 0 SS Lazio 3

Standings:
Galatasaray 11 – qualified
SS Lazio 8 – qualified
Olympic Marseille 4
FC Lokomotiv Moscow 2

Group F:
FC Midtjylland 3 Sporting Braga 2
FK Red Star Belgrade 1 FC Ludogorets Razgrad 0

Standings:
FK Red Star Belgrade 10
Sporting Braga 9
FC Midtjylland 8
FC Ludogorets Razgrad 1

Group G:
Bayer Leverkusen 3 Celtic 2
Real Betis 2 Ferencvaros 0

Standings:
Bayer Leverkusen 13 – qualified
Real Betis 10 – qualified
Celtic 6 – Europa Conference League
Ferencvaros 0

Group H:
NK Dinamo Zagreb 1 Racing Genk 1
SK Rapid Vienna 0 West Ham United 2

Standings:
West Ham United 13 – qualified
NK Dinamo Zagreb 7
Racing Genk 5
SK Rapid Vienna 3

GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search