2021 FFA Cup preliminary rounds


2021 FFA Cup preliminary rounds

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA CUP – match schedule Victoria,
Q1: Saturday February 13-Sunday February 14
Q2: Friday February 19/Saturday February 20/Sunday February 21/Sunday February 22
Round 1: Friday February 26/Saturday February 27/Sunday February 28, Monday March 1
Round 2: Friday March 5/Saturday March 6/Sunday March 7/Monday March 8
Round 3: March 12/13/14/15
Round 4: Thursday April 1/Saturday April 3/Sunday April 4/Monday April 5 – Easter
Round 5: Tuesday April 27/Wednesday April 28 & Tuesday May 4/Wednesday May 5
Round 6: Tuesday May 25/Wednesday May 26 & Tuesday June 1/Wednesday June 2
Round 7: Tuesday June 15/Wednesday June 16 & Tuesday June 22/Wednesday June 23

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – Western Australia,
Round 2: Saturday February 20-Sunday February 21
Round 3: Saturday March 6-Sunday March 7
Round 4: Monday April 5
Round 5: Monday April 26
Round 6: Saturday May 15-Sunday May 16
Round 7: Saturday June 19-Sunday June 20

19-SU-58
19-SU-58
Pro
Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.3K, Visits: 0
No doubt the name of this cup will now change?

Not a Phase, Not a Trend, SYDNEY UNITED till the END! 

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA Cup - Tasmania,
Round 3: March 6-7-8
Round 4: April 2-3-5 (Easter long weekend)
Round 5: May 1-2
Round 6: May 29-30
Round 7: June 12-13-14 (Queens Birthday long weekend)
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA Cup - Queensland (South/East region),
Round 2: February 13-14
Round 3: February 20-21
Round 4: April 3-4 (Easter weekend)
Round 5: April 24-25 (Anzac Day weekend)
Round 6: May 25-26 (midweek)
Round 7: June 19-20

North Queensland region dates yet to be confirmed as yet.

SutherlandFan
SutherlandFan
Rising Star
Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)Rising Star (867 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 824, Visits: 0
Have they said how the allocations will work with MacArthur coming in? And do Wollongong qualify from winning the 2019 NPL final?
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – WA round 2 draw:
Maccabi v Kwinana United
Maddington White City v Kalamunda United
North Beach v Wembley Downs
Port Kennedy v East Perth
Chipolopolo v North Perth United
Twin City Saints v Greyhounds Christian
Perth Hills United v Football Margaret River
Jaguar v Alexander Florina
Yanchep United v Joondanna Blues
Dunsborough Towners v South Perth United
Busselton City v Bunbury Dynamos
Woodvale v Ellenbrook United

BYES: Perth AFC, Northern City, Hamersley Rovers, Bunbury United, South West Phoenix, Riverside Christian,

Ties to be played weekend of February 20/21 & February 27/28

FFA Cup – WA round 3 draw:
Busselton City/Bunbury Dynamos v Port Kennedy/East Perth
Perth AFC v Riverside Christian
Jaguar/Alexander Florina v Swan United
Maccabi/Kwinana United v Dunsborough Towners/South Perth United
South West Phoenix v Murdoch University Melville
Balga v Northern City
Gosnell City v Yanchep United/Joondanna Blues
Kingsley Westside v Subiaco AFC
Canning City v Dianella White Eagles
Woodvale/Ellenbrook United v Chipolopolo/North Perth United
Hamersley Rovers v Carramar Shamrock Rovers
Western Knights v Stirling Lions
Mandurah City v Perth Hills United/Football Margaret River
North Beach/Wembley Downs v Olympic Kingsway
Maddington City/Kalamunda United v Ashfield
Kelmscott Roos v Forrestfield United
UWA Nedlands v Morley Windmills
Quinns FC v Bunbury United
Curtin University v Joondalup United
Twin City Saints/Greyhounds Christian v Fremantle City
Wanneroo City v Joondalup City

Ties to be played weekend of March 6/7

total of 65 clubs entered for this years FFA Cup from Western Australia which is up 9 teams from 2019 edition.
Edited
3 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
A total of 138 clubs have entered from Football Queensland will be competing in the 2021 FFA Cup preliminary rounds up ten teams from two years ago with round 2 draw and round 3 draw to be both conduced on Wednesday Evening from 7.00pm AEDT, 6.00pm AEST.

https://footballqueensland.com.au/2021/01/25/fq-confirms-details-of-ffa-cup-draw-for-rounds-2-and-3/

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup - NSW schedule,
Entries Close: 5pm Monday February 22nd
Round 2: March 13-14
Round 3: March 23-24-25
Round 4: April 13-14-15
Round 5: April 27-28-29
Round 6: May 11-12-13
Round 7: May 25-26-27
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – South East Queensland round 2 draw:
Moggill v Gatton Redbacks
Nerang v Bribie Island Tigers
AC Carina v Noosa Lions
Acacia Ridge v Tamborine Mountain Eagles
Clairvaux v Western Spirit
Logan Village Falcons v Woombye Snakes
Springfield United v Nambour Yandina United
Ipswich City v Slacks Creek
Caloundra v Coolum
Bardon Latrobe v Brisbane Knights
Garden City Raiders v Mt Gravatt Hawks
Centenary Stormers v University of Queensland
Kangaroo Point Rovers v Jimboomba United
Redcliffe PCYC v Surfers Paradise Apollo
Bayside United v Runaway Bay
Newmarket v Beerwah Glasshouse United
Kawana v West Wanderers
Ridge Hills v Tarragindi Tigers
Pine Hills v Robina City
Tweed United v Palm Beach
Narangba Eagles v Annerley
North Brisbane v The Lakes
Pacific Pines v North Pine
Albany Creek v Bethania Rams
Maroochydore v Willowburn
New Farm United v Teviot Downs
University of Southern Queensland v Brighton Bulldogs
Kingscliff District v Westside Grovely
St George Willawong v Musgrave Mustangs
Toowong v Park Ridge
Southport v Oxley United

BYES: Tallebudgera Valley, Burleigh Heads, Brisbane Athletic, Logan Metro, Buderim Wanderers, The Gap, Pine Rivers Athletic, Gympie United, Ormeau, Ripley Valley, and Rockville Rovers.

Ties to be played weekend of February 12-13-14.

FFA Cup – South East Queensland round 3 draw:
Centenary Stormers/University of Queensland v Pine Rivers Athletic
Kangaroo Point Rovers/Jimboomba United v Tweed United/Palm Beach
Tallebudgera Valley v Magic United
Logan Village Falcons/Woombye Snakes v Acacia Ridge/Tamborine Mountain Eagles
Maroochydore/Willowburn FC v Southport/Oxley United
North Star v Albany Creek/Bethania Rams
Moggill/Gatton Redbacks v Caboolture
New Farm United/Teviot Downs v Newmarket/Beerwah Glasshouse United
Gympie United v Garden City Raiders/Mt Gravatt Hawks
Toowong/Park Ridge v Grange Thistle
Logan Metro v Coomera
Kawana/West Wanderers v St George Willawong/Musgrave Mustangs
Nerang/Bribie Island Tigers v Taringa Rovers
University of Southern Queensland/Brighton Bulldogs v Pine Hills/Robina City
North Brisbane/The Lakes v Burleigh Heads
Kingscliffe District/Westside Grovely v Narangba Eagles/Annerley
Springfield United/Nambour Yandina United v Bardon Latrobe/Brisbane Knights
Redcliffe PCYC/Surfers Paradise Apollo v The Gap
Ridge Hills/Tarragindi Tigers v Ormeau
Ripley Valley v Samford Rangers
Buderim Wanderers v Ipswich City/Slacks Creek
Pacific Pines/North Pine v Clairvaux/Western Spirit
Caloundra/Coolum v Rockville Rovers
AC Carina/Noosa Lions v Brisbane Athletic
Bayside United/Runaway Bay v Virginia United

Ties to be played weekend of February 19-20-21
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – Wide Bay round 2 draw:
Across The Waves v Kawungan Sandy Straits Jets
Granville FC v United Park Eagles

BYES: Tinana and SC Corinthians

FFA Cup – Central Queensland round 2 draw:
Berserker Southside v Clinton
Nerimbera v Frenchville

BYES: Bluebirds United and Capricorn Coast

FFA Cup – Wide Bay round 3 draw:
SC Corinthians v Tinana
Granville or United Park Eagles v Across The Waves or Kawungan Sandy Straits Jets

FFA Cup – Central Queensland round 3 draw:
Bluebirds United v Nerimbera or Frenchville
Capricorn Coast v Berserker Southside or Clinton

FFA Cup – Mackay round 3 draw:
City Brothers v Mackay Wanderers

BYES: Mackay Lions and Magpies FC

FFA Cup – North Queensland round 3 draw:
Ross River v Saints Eagles Souths
MA Olympic v Estates
Brothers Townsville v Ingham
Rebels v Townsville Warriors

FFA Cup – Far North Queensland round 3 draw:
Mareeba United v Edge Hill United
Leichhardt v Southside Comets
Marlin Coast Rangers v Douglas United
Innisfail United v Stratford Dolphins

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA Cup – preliminaries Victoria (round by round details),
First Qualifying Round: 18 clubs (regional affiliate & non Men’s State League teams)
Second Qualifying Round: 56 clubs (9 winners Q1 & Men’s State League 5 clubs enter)
Round 1: 76 clubs (28 winners Q2 & Men’s State League 4 clubs enter)
Round 2: 62 clubs (38 winners Round 1 & Men’s State League 3 clubs enter)
Round 3: 100 clubs (31 winners Round 2 & Men’s NPL 2 clubs, Men’s NPL 3 clubs, Men’s State League 1 clubs, Men’s State League 2 clubs enter)
Round 4: 64 clubs (50 winners Round 3 & Men’s NPL 1 clubs)
Round 5: 32 clubs (32 winners Round 4)
Round 6: 16 clubs (16 winners Round 5)
Round 7: 8 clubs (8 winners Round 6)

first draw late next week at Football Victoria headquarters.
Monoethnic Social Club
Monoethnic Social Club
Semi-Pro
Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)Semi-Pro (1.7K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 1.6K, Visits: 0
Brenton1986 - 29 Jan 2021 9:44 PM
2021 FFA Cup – preliminaries Victoria (round by round details),
First Qualifying Round: 18 clubs (regional affiliate & non Men’s State League teams)
Second Qualifying Round: 56 clubs (9 winners Q1 & Men’s State League 5 clubs enter)
Round 1: 76 clubs (28 winners Q2 & Men’s State League 4 clubs enter)
Round 2: 62 clubs (38 winners Round 1 & Men’s State League 3 clubs enter)
Round 3: 100 clubs (31 winners Round 2 & Men’s NPL 2 clubs, Men’s NPL 3 clubs, Men’s State League 1 clubs, Men’s State League 2 clubs enter)
Round 4: 64 clubs (50 winners Round 3 & Men’s NPL 1 clubs)
Round 5: 32 clubs (32 winners Round 4)
Round 6: 16 clubs (16 winners Round 5)
Round 7: 8 clubs (8 winners Round 6)

first draw late next week at Football Victoria headquarters.

Your a gun Brenton... thanks for digging all this up,
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA Cup Victoria preliminary first qualifying round draw and second qualifying round draw will take place from 12.00pm this Thursday at Football Victoria headquarters will be live streamed on Football Victoria facebook page with regional affiliate clubs and Men's State League 5 clubs entering.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – South East Queensland round 2 kickoff times,

Friday February 12th:
7.00pm Tweed United v Palm Beach
7.30pm Moggill v Gatton Redbacks
7.30pm Acacia Ridge v Tamborine Mountain Eagles
7.30pm Caloundra v Coolum
7.30pm Centenary Stormers v University of Queensland

Saturday February 13th:
3.00pm Narangba Eagles v Annerley
3.30pm University of Southern Queensland v Brighton Bulldogs
4.00pm Nerang v Bribie Island Tigers
5.00pm Kawana v West Wanderers
5.00pm Pine Hills v Robina City
5.00pm New Farm United v Teviot Downs
5.00pm Southport v Oxley United
6.00pm Springfield United v Nambour Yandina United
6.00pm Garden City Raiders v Mt Gravatt Hawks
6.00pm Bayside United v Runaway Bay
6.00pm North Brisbane v The Lakes
6.30pm Logan Village Falcons v Woombye Snakes
6.30pm Albany Creek v Bethania Rams
7.00pm Redcliffe PCYC v Surfers Paradise Apollo
7.30pm Pacific Pines v North Pine

Sunday February 14th:
3.00pm Bardon Latrobe v Brisbane Knights
3.00pm Kangaroo Point Rovers v Jimboomba United
3.00pm Ridge Hills v Tarragindi Tigers
3.00pm Kingscliff District v Westside Grovely
3.00pm Maroochydore v Willowburn
4.00pm AC Carina v Noosa Lions
4.00pm Clairvaux v Western Spirit
4.00pm St George Willawong v Musgrave Mustangs
5.00pm Ipswich City v Slacks Creek
5.00pm Newmarket v Beerwah Glasshouse United
6.00pm Toowong v Park Ridge

All kickoff times are Brisbane Time.

Edited
2 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – Victoria qualifying round line-up:
Albert Park SC
Alphington FC
Aspendale SC
Bacchus Marsh SC
Ballarat SC
Balmoral FC
Barton United FC
Barwon SC
Boronia SC
Bundoora United FC
Bunyip District SC
Casey Panthers SC
Daylesford & Hepburn United SC
Deakin University SC
East Kew FC
Endeavour Hills SC
Falcons 2000 SC
Glen Eira FC
Glen Waverley SC
Glenroy Lions FC
Hampton Park United Sparrows FC
Keilor Wolves SC
Keon Park SC
Knox United SC
Lara United FC
Lilydale Montrose United
Macedon Blues United FC
Maidstone United SC
Maribyrnong Greens SC
Meadow Park SC
Melbourne Lions SC
Melton Phoenix FC
Mentone SC
Mildura City SC
Mitchell Rangers SC
Moama-Echuca Border Raiders
Moonee Valley Knights FC
Mount Martha SC
Mount Waverley City SC
Old Ivanhoe Grammarians SC
Old Melburnians SC
Old Trinity Grammarians SC
Pakenham United FC
Rosebud SC
Shepparton South SC
South East United FC
Spring Gully United SC
St Kevins Old Boys SC
Surfside Waves SC
Tatura SC
Tullamarine FC
West Point SC
White Star Dandenong SC
Wyndham FC
Yarra Jets FC

Draw: tomorrow (Thursday) 12.00pm AEDT live on Football Victoria facebook page.

A total of 210 clubs have entered from Victoria will be competing in the 2021 FFA Cup preliminary rounds which is down four clubs from 2 years ago.

Qualifying Round draw format:
55 teams have allocated a draw number in alphabetical order.
The first team drawn will be allocated a BYE and will advance to round 1 draw
The 54 remaining clubs will be drawn across 27 ties the first drawn will be the nominated home club and the second drawn team will be the nominated away club.
27 winners from qualifying round will then advance to round 1 which will include all Men's State League 4 clubs this draw will be held on Monday February 22nd 2021.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – Victoria qualifying round draw result:
Aspendale SC v Bundoora United FC
Ballarat SC v Glen Waverley SC
Casey Panthers SC v White Star Dandenong SC
Endeavour Hills Fire SC v Surfside Waves SC
Glenroy Lions FC v Glen Eira FC
Albert Park SC v Macedon Blues United FC
Hampton Park United Sparrows FC v Maribyrnong Greens SC
Mildura City SC v Shepparton South SC
Falcons 2000 SC v Bacchus Marsh SC
Deakin University SC v Old Trinity Grammarians SC
Tullamarine FC v Moonee Valley Knights FC
Melton Phoenix FC v Wyndham FC
Lilydale Montrose United v Daylesford & Hepburn United SC
Old Ivanhoe Grammarians SC v Mount Waverley City SC
Knox United SC v Yarra Jets FC
Balmoral FC v Alphington FC
Moama-Echuca Border Raiders v Melbourne Lions SC
Bunyip District SC v West Point SC
Keon Park SC v Mentone SC
Pakenham United FC v South East United FC
Spring Gully United SC v Barwon SC
Mount Martha SC v East Kew FC
Old Melburnians SC v Keilor Wolves SC
Maidstone United SC v Boronia SC
St Kevins Old Boys SC v Mitchell Rangers SC
Barton United FC v Meadow Park SC
Rosebud SC v Lara United FC

BYE into round 1:
Tatura SC

Ties to be played the weekend of Friday February 19th/Saturday February 20th/Sunday February 21st/Monday February 22nd.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – South Australia match schedule,
Round 3: March 26-27-28
Round 4: April 23-24-25
Round 5: May 14-15-16
Round 6: June 1-2-3
Round 7: June 20-21
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup - ACT schedule,
Round 3: March 6 to March 14
Round 4: March 27 to March 31
Round 5: April 27 to May 6
Round 6: midweek of May 18-19-20
Round 7: Saturday June 6th

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP - SE Queensland region round 2 (Friday Night recap):
Tweed United 0 Palm Beach SC 6
Caloundra FC 2 Coolum FC 1
Cententary Stormers 4 University of Queensland 2
Moggill 7 Gatton Redbacks 0
Acacia Ridge 5 Tamborine Mountain Eagles 3*

*After Extra Time

FFA CUP – SE Queensland region round 2 (Saturday recap):
Narangba Eagles 1 Annerley 2
University of Southern Queensland 0 Brighton Bulldogs 5
Nerang 11 Bribie Island Tigers 0
Kawana 0 West Wanderers 3
Pine Hills 5 Robina City 2
New Farm United 15 Teviot Downs 0
Southport 6 Oxley United 1
Springfield United 0 Nambour Yandina United 5
Garden City Raiders 0 Mt Gravatt Hawks 4
Bayside United 3 Runaway Bay 0
North Brisbane 0 The Lakes 4
Logan Village Falcons 0 Woombye Snakes 3
Albany Creek 7 Bethania Rams 2
Redcliffe PCYC 0 Surfers Paradise Apollo 5
Pacific Pines 2 North Pine 5

Edited
2 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – SE Queensland region round 2 (Sunday recap):
Bardon Latrobe 4 Brisbane Knights 6*
Kangaroo Point Rovers 3 Jimboomba United 1
Ridge Hills 0 Tarragindi Tigers 3
Kingscliff District 7 Westside Grovely 1
Maroochydore 3 Willowburn 4*
AC Carina 2 Noosa Lions 0
Clairvaux 3 Western Spirit 4
St George Willawong 1 Musgrave Mustangs 0
Ipswich City 3 Slacks Creek 2
Newmarket 5 Beerwah Glasshouse United 3
Toowong 4 Park Ridge 0

*After Extra Time

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – South East Queensland round 3 kickoff times,

Friday February 19th:
7.00pm Tallebudgera Valley v Magic United
7.30pm Centenary Stormers v Pine Rivers Athletic
7.30pm Logan Metro v Coomera
8.00pm Kangaroo Point Rovers v Palm Beach

Saturday February 20th:
3.00pm Caloundra FC v Rockville Rovers
4.00pm Brighton Bulldogs v Pine Hills
4.00pm Kingscliffe District v Annerley
5.00pm West Wanderers v St George Willawong
5.00pm Surfers Paradise Apollo v The Gap
6.00pm Willowburn FC v Southport
6.00pm Gympie United v Mt Gravatt Hawks
6.00pm Toowong v Grange Thistle
6.00pm Tarragindi Tigers v Ormeau
6.00pm Buderim Wanderers v Ipswich City
6.00pm AC Carina v Brisbane Athletic
6.00pm Bayside United v Virginia United
7.00pm North Star v Albany Creek
7.00pm Moggill v Caboolture

Sunday February 21st:
4.00pm Woombye Snakes v Acacia Ridge
4.00pm New Farm United v Newmarket
4.00pm Nerang v Taringa Rovers
4.00pm Ripley Valley v Samford Rangers
5.00pm The Lakes v Burleigh Heads
5.00pm North Pine v Western Spirit
6.00pm Nambour Yandina United v Brisbane Knights

All kickoff times are Brisbane Time.

Edited
2 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA Cup – Tasmania round 3 draw:
Nelson v Northern Rangers
Southern FC v South East United
Beachside v Metro
Barnstonworth Rovers v Taroona
Somerset v Phoenix Rovers
Brighton v Ulverstone

Ties to be played between March 6-7-8

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
Northern NSW Football will be conducting its FFA Cup first draws of 2021 tomorrow afternoon (Wednesday February 17th) from 12.30pm AEDT on the Northern NSW Football facebook page.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
2021 FFA Cup overall numbers so far to-date,
Queensland 138 (+10 on 2019 total)
Tasmania 22 (same on 2019 total)
Victoria 210 (-4 on 2019 total)
Western Australia 65 (+9 on 2019 total)
A League 12 (+2 on 2019 total)
NPL Champion 1 (unchanged)

So far its 448 teams that have now entered the competition for the 2021 edition.

Deadline dates:
Northern NSW – last Sunday (February 14th)
ACT – 5pm Friday February 19th
New South Wales – 5pm Monday February 22nd
Northern Territory – Tuesday February 23rd
South Australia – Sunday February 28th
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – Victoria qualifying round kickoff times,

Saturday February 20th:
12.00pm Hampton Park United Sparrows FC v Maribyrnong Greens SC at KM Reedy Reserve
1.00pm Ballarat SC v Glen Waverley SC at Morshead Park #2 – synthetic
1.00pm Lilydale Montrose United v Daylesford & Hepburn United SC at Mt Lilydale Sporting Complex
2.00pm Casey Panthers SC v White Star Dandenong SC at Prospect Hill Reserve
2.00pm Glenroy Lions FC v Glen Eira FC at Wallace Reserve
2.00pm Deakin University SC v Old Trinity Grammarians SC at Deakin University – Top Field
2.00pm Melton Phoenix FC v Wyndham FC at MacPherson Park
2.00pm Knox United SC v Yarra Jets FC at Knox Regional Football Centre – synthetic
2.00pm Mount Martha SC v East Kew FC at Civic Reserve
2.00pm Old Melburnians SC v Keilor Wolves SC at Gardiner Park
2.00pm Barton United FC v Meadow Park SC at Barton Recreation Reserve
3.00pm Endeavour Hills Fire SC v Surfside Waves SC at Power Reserve
3.00pm Mildura City SC v Shepparton South SC at Aero Oval
3.00pm Falcons 2000 SC v Bacchus Marsh SC at Latrobe City Sports Stadium
3.00pm Old Ivanhoe Grammarians SC v Mount Waverley City SC at Gardiners Creek Reserve – synthetic
3.00pm Bunyip District SC v West Point SC at Bunyip Recreation Reserve
3.00pm Spring Gully United SC v Barwon SC at Stanley Avenue
3.30pm Maidstone United SC v Boronia SC at City Vista Recreation Reserve
4.00pm Moama-Echuca Border Raiders v Melbourne Lions SC at Jack Eddy Oval
4.30pm Balmoral FC v Alphington FC at Knox Regional Football Centre – synthetic
6.00pm Tullamarine FC v Moonee Valley Knights FC at Langama Park
7.00pm Keon Park SC v Mentone SC at Knox Regional Football Centre – synthetic
7.00pm Rosebud SC v Lara United FC at Olympic Park Recreation Reserve
7.30pm Aspendale SC v Bundoora United FC at Kingston Heath Soccer Complex #2 – synthetic

Sunday February 21st:
3.00pm St Kevins Old Boys SC v Mitchell Rangers SC at Tooronga Sports Field – synthetic

Forfeits:
Albert Park v Macedon Blues United
Pakenham United FC v South East United FC

Edited
2 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – Northern NSW (Northern Conference) round 2 draw result:
Byron Bay v Pacific Palms Panthers

Tie to take place weekend of Saturday March 13/Sunday March 14

FFA CUP – Northern NSW (Northern Conference) round 3 draw result:
Coffs City United v Byron Bay/Pacific Palms Panthers
Oxley Vale Attunga v Port Macquarie United
Sawtell Scorpions v Boambee Bombers
Port Saints v Bellingen
Westlawn Tigers v Northern Storm Thunder
Kempsey Saints v Macleay Valley Rangers
Nambucca Strikers v Coffs Coast Tigers
Camden Haven Redbacks v Taree Wildcats

Ties to take place weekend of Saturday March 20/Sunday March 21

FFA CUP – Northern NSW (Southern Conference) round 2 draw result:
Kotara South v Hamilton Azzurri
Stockton Sharks v Greta Branxton
Kurri Kurri Junior v Morisset United
Cardiff City v Newcastle Suns
Charlestown Junior v Minmi Wanderers
Mayfield United Senior v Barnsley United
Muswellbrook v Lake Macquarie Junior
Merewether Advance v North United Wolves
University of Newcastle v South Maitland
Metford Cobras v Warners Bay
Dudley Redhead United Senior v Swansea
Westlakes Wildcats v Gresford Vacy

BYES: Nelson Bay, Bolwarra Lorn, Beresfield United Senior, Mayfield United Junior, Garden Suburb

Ties to take place weekend of Saturday March 20/Sunday March 21

FFA CUP – Northern NSW (Southern Conference) round 3 draw result:
Metford Cobras/Warners Bay v West Wallsend
University of Newcastle/South Maitland v Bolwarra Lorn
Kahibah v Cessnock City Hornets
Beresfield United Senior v Charlestown Junio/Minmi Wanderers
Cooks Hill United v Kurri Kurri Junior/Morisset United
New Lambton v Garden Suburb
South Cardiff v Westlakes Wildcats/Gresford Vacy
Mayfield United Senior/Barnsley United v Merewether Advance/North United Wolves
Kotara South/Hamilton Azzurri v Stockton Sharks/Greta Branxton
Dudley Redhead United Senior/Swansea v Nelson Bay
Muswellbrook/Lake Macquarie Junior v Cardiff City/Newcastle Suns
Thornton Redbacks v Singleton Strikers
Wallsend v Mayfield United Junior
Toronto Awaba Stags v Belmont Swansea United

Ties to take place midweek of Tuesday April 6/Wednesday April 7

Edited
2 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – WA round 2 kickoff times,

Saturday February 20th:
1.30pm Perth Hills United v Football Margaret River

Sunday February 21st:
1.00pm Yanchep United v Joondanna Blues
3.00pm North Beach v Wembley Downs
3.00pm Port Kennedy v East Perth
3.00pm Dunsborough Towners v South Perth United
3.00pm Maddington White City v Kalamunda United
3.00pm Chipolopolo v North Perth United

Saturday February 27th:
1.00pm Woodvale v Ellenbrook United

Sunday February 28th:
1.00pm Jaguar v Alexander Florina

Monday March 1st:
3.00pm Maccabi v Kwinana United

Sunday March 7th:
3.00pm Busselton City v Bunbury Dynamos

All kickoff times are WA Time.

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – Victoria qualifying round recap:
Hampton Park United Sparrows FC 5 Maribyrnong Greens SC 0
Ballarat SC 2 Glen Waverley SC 2* – after extra time Glen Waverley advance 4-3 on penalties
Glenroy Lions FC 6 Glen Eira FC 1
Deakin University SC 3 Old Trinity Grammarians SC 0
Melton Phoenix FC 7 Wyndham FC 0
Knox United SC 0 Yarra Jets FC 2
Mount Martha SC 2 East Kew FC 5
Old Melburnians SC 1 Keilor Wolves SC 1* – after extra time Keilor Wolves advance 5-4 on penalties
Barton United FC 3 Meadow Park SC 0
Endeavour Hills Fire SC 1 Surfside Waves SC 4
Mildura City SC 4 Shepparton South SC 2
Falcons 2000 SC 6 Bacchus Marsh SC 1
Old Ivanhoe Grammarians SC 0 Mount Waverley City SC 3
Bunyip District SC 3 West Point SC 1
Spring Gully United SC 0 Barwon SC 5
Maidstone United SC 3 Boronia SC 2
Balmoral FC 5 Alphington FC 0
Tullamarine FC 1 Moonee Valley Knights FC 3
Rosebud SC 1 Lara United FC 2
Aspendale SC 0 Bundoora United FC 6

To be played tomorrow:
3.00pm St Kevins Old Boys SC v Mitchell Rangers SC at Tooronga Sports Field – synthetic

Forfeits:
Casey Panthers SC v White Star Dandenong SC – Casey Panthers SC advance
Albert Park SC v Macedon Blues United FC – Macedon Blues United FC advance
Lilydale Montrose United SC v Daylesford & Hepburn United SC – Lilydale Montrose United SC advance
Moama-Echuca Border Raiders SC v Melbourne Lions SC – Moama-Echuca Border Raiders SC advance
Keon Park SC v Mentone SC – Mentone SC advance
Pakenham United FC v South East United FC – Pakenham United FC advance
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)Pro (3.6K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.4K, Visits: 0
FFA CUP – Victoria round 1 draw result:
Greenvale United SC v Sandringham SC
Yarra Jets FC v Westside Strikers Caroline Springs FC
Ringwood City FC v Bunyip District SC
Macedon Blues United FC v Hampton Park United Sparrows FC
Balmoral FC v Melbourne University SC
St Kevins Old Boys SC v Barton United FC
Plenty Valley Lions FC v Old Xaverian SC
Bundoora United FC v Endeavour United SC
Northern Falcons SC v Dingley Stars FC
Mildura City SC v Chisholm United FC
Lara United FC v Waverley Wanderers SC
Sandown Lions FC v Mentone SC
Noble Park United FC v Barwon SC
Pakenham United FC v Keilor Wolves SC
Marcellin Old Collegians SC v Old Camberwell Grammarians SC
Moama-Echuca Border Raiders SC v Barnstoneworth United FC
Moonee Valley Knights FC v Latrobe University SC
Springvale City SC v Gisborne SC
Darebin United SC v Chelsea FC
Kings Domain FC v Monash City FC
North Melbourne Athletic FC v Somerville Eagles SC
Seaford United SC v Baxter SC
Maidstone United SC v Lyndale United FC
Uni Hill Eagles FC v Glen Waverley SC
Casey Panthers SC v Riversdale SC
Melbourne City FC v East Kew FC
Watsonia Heights FC v Surfside Waves SC
Melton Phoenix FC v Croydon City Arrows SC
Bell Park SC v Falcons 2000 SC
West Preston SC v Keysborough SC
Deakin University Ducks SC v Tatura SC
Noble Park SC v Golden Plains SC
Surf Coast FC v Spring Hills FC
Thornbury Athletic FC v Glenroy Lions FC

BYES: Laverton FC, Lilydale Montrose United SC, Brunswick Zebras FC, and Mount Waverley City SC

Ties to be played the weekend of Friday February 26th/Saturday February 27th/Sunday February 28th/Monday March 1st.

GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search