2023/24 AFC Cup


2023/24 AFC Cup

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
May be an image of text that says "AFC CUP ASEAN PRELIMINARY STAGE AUG 1,2,8&9,2023 PLAYOFF STAGE AUG 15, 16, 22 & 23, 2023 GROUP STAGE SEP 20 DEC 14, 2023 ZONAL SEMI-FINALS FEB 2024 ZONAL FINALS FEB 22, 2024 INTER-ZONE SEMI-FINALS MAR 6, 13 14, 2024 INTER-ZONE FINALS APR 17 & 24, 2024 FINAL MAY 5, 2024"

May be an image of text that says "AFCCUP CUP TM EAST& CENTRAL PRELIMINARY STAGE AUG 2023 PLAYOFF STAGE AUG 15, 16, 22 & 23, 2023 GROUP STAGE SEP 20- DEC 14, 2023 ZONAL FINALS (CENTRAL) FEB 14 & 21, 2024 INTER-ZONE SEMI-FINALS MAR 13 & 14, 2024 INTER-ZONE FINALS APR 17 & 24, 2024 FINAL MAY 5, 2024"

May be an image of text that says "AFC CUP WEST 8 SOUTH PRELIMINARY STAGE AUG 2023 PLAYOFF STAGE AUG 15, 16, 22 & 23, 2023 GROUP STAGE SEP 18 DEC 12, 2023 ZONAL SEMI-FINALS (WEST) FEB 12, 13, 19 & 20, 2024 ZONAL FINALS FEB 13 20, 2024 (SOUTH) APR 16 & 23, 2024 (WEST) INTER-ZONE SEMI-FINALS (SOUTH) MAR 13&14, 13 2024 INTER-ZONE FINALS (SOUTH) APR 17 & 24, 2024 FINAL MAY 5, 2024"

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
https://www.the-afc.com/en/more/afc_competitions/news/schedule_for_new_club_competitions%E2%80%99_seasons_confirmed.html
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
https://www.the-afc.com/en/more/football_calendar.html
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup qualifying recap,

Preliminary round 1 – South Asia:
Machhindra – Nepal 3 Paro – Bhutan 2

Preliminary round 2 – South Asia:
Mohun Bagan – India 3 Machhindra – Nepal 1
Dhaka Abahani – Bangladesh 2 Club Eagles – Maldives 1

Preliminary round 2 – Central Asia:
Merw Mary – Turkmenistan 1 Alay Osh – Kyrgyzstan 0

ASEAN Zone
Phnom Penh Crown – Cambodia 3 Young Elephants – Laos 0
Yangon United – Myanmar 2 DPMM – Brunei 1

Playoff Round – West Asia:
Al Khaldiya – Bahrain 2 Al Nahda – Oman 3
Al Ittihad – Syria 2 Shabab Al Khalil – Palestine 1

Playoff Round – South Asia:
Mohun Bagan – India 3 Dhaka Abahani – Bangladesh 1

Playoff Round – Central Asia:
Khujand – Tajikistan 1 Merw Mary – Turkmenistan 2*

Playoff Round – ASEAN:
Tonight 9.30pm AEST (7.30pm local) Tampines Rovers – Singapore v Phnom Penh Crown – Cambodia
Tonight 9.00pm AEST (7.00pm local) PSM Makassar – Indonesia v Yangon United – Myanmar

Playoff Round – East Asia:
Tonight 9.30pm AEST (7.30pm local) Monte Carlo – Macau v Taichung Futuro – Chinese Taipei

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – West pots,

Pot 1:
Al Wehdat Amman – Jordan
Al Zawraa – Iraq
Al Ahed – Lebanon

Pot 2:
Al Kuwait – Kuwait
Al Riffa – Bahrain
Al Fotuwa – Syria

Pot 3:
Jabal Al Mukaber – Palestine
Al Kahrabaa – Iraq
Nejmeh – Lebanon

Pot 4:
Al Arabi – Kuwait
Al Nahda – Oman
Al Ittihad Al Ahli – Syria

AFC Cup – South pots (no draw required),
Odisha – India
Bashundhara Kings – Bangladesh
Maziya Sports & Recreation – Maldives
Mohun Bagan – India

AFC Cup – Central pots (no draw required),
Ravshan – Tajikistan
Altyn Asyr – Turkmenistan
Abdysh Ata – Kyrgyzstan
Merw Mary – Turkmenistan

AFC Cup – ASEAN pots,

Pot 1:
Hai Phong – Vietnam
Dynamic Herb Cebu – Philippines
Terengganu – Malaysia

Pot 2:
Macarthur – Australia
Hougang United – Singapore
Bali United – Indonesia

Pot 3
Shan United – Myanmar
Stallion Laguna – Philippines
Sabah – Malaysia

Pot 4
Central Coast Mariners – Australia
Tampines Rovers – Singapore/Phnom Penh Crown – Cambodia
PSM Makassar – Indonesia/Yangon United – Myanmar

AFC Cup – East pots (no draw required),
Chao Pak Kei – Macau
Tainan City – Chinese Taipei
Ulaanbaatar – Mongolia
Monte Carlo – Macau/Taichung Futuro – Chinese Taipei

Draw: Thursday 4.00pm AEST (tomorrow)

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group A match schedule:
A1 Al Ahed – Lebanon
A2 Al Fotuwa – Syria
A3 Jabal Al Mukaber – Palestine
A4 Al Nahda – Oman

Matchday 1 – Monday September 18th:
TBA Al Ahed – Lebanon v Al Nahda – Oman at TBA
TBA Jabal Al Mukaber – Palestine v Al Fotuwa – Syria at Faisal Al-Husseini Stadium

Matchday 2 – Monday October 2nd:
TBA Al Fotuwa – Syria v Al Ahed – Lebanon at TBA
(9.00pm local) Al Nahda – Oman v Jabal Al Mukaber – Palestine at Al Buraimi Sport Complex

Matchday 3 – Monday October 23rd:
TBA Al Ahed – Lebanon v Jabal Al Mukaber – Palestine at TBA
(9.00pm local) Al Nahda – Oman v Al Fotuwa – Syria at Al Buraimi Sport Complex

Matchday 4 – Monday November 6th:
TBA Al Fotuwa – Syria v Al Nahda – Oman at TBA
TBA Jabal Al Mukaber – Palestine v Al Ahed – Lebanon at Faisal Al-Husseini Stadium

Matchday 5 – Monday November 27th:
TBA Al Fotuwa – Syria v Jabal Al Mukaber – Palestine at TBA
(9.00pm local) Al Nahda – Oman v Al Ahed – Lebanon at Al Buraimi Sport Complex

Matchday 6 – Tuesday December 12th:
TBA Al Ahed – Lebanon v Al Fotuwa – Syria at TBA
(9.00pm local) Jabal Al Mukaber – Palestine v Al Nahda – Oman at Faisal Al-Husseini Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group B match schedule:
B1 Al Wehdat Amman – Jordan
B2 Al Kuwait – Kuwait
B3 Al Kahrabaa – Iraq
B4 Al Ittihad Al Ahli – Syria

Matchday 1 – Tuesday September 19th:
(9.00pm local) Al Wehdat Amman – Jordan v Al Ittihad Al Ahli – Syria at Amman International Stadium
TBA Al Kahrabaa – Iraq v Al Kuwait – Kuwait at TBA

Matchday 2 – Tuesday October 3rd:
(7.00pm local) Al Kuwait – Kuwait v Al Wehdat Amman – Jordan at Kuwait Stadium
TBA Al Ittihad Al Ahli – Syria v Al Kahrabaa – Iraq at TBA

Matchday 3 – Tuesday October 24th:
(9.00pm local) Al Wehdat Amman – Jordan v Al Kahrabaa – Iraq at Amman International Stadium
TBA Al Ittihad Al Ahli – Syria v Al Kuwait – Kuwait at TBA

Matchday 4 – Tuesday November 7th:
(7.00pm local) Al Kuwait – Kuwait v Al Ittihad Al Ahli – Syria at Kuwait Stadium
TBA Al Kahrabaa – Iraq v Al Wehdat Amman – Jordan at TBA

Matchday 5 – Tuesday November 28th:
(7.00pm local) Al Kuwait – Kuwait v Al Kahrabaa – Iraq at Kuwait Stadium
TBA Al Ittihad Al Ahli – Syria v Al Wehdat Amman – Jordan at TBA

Matchday 6 – Monday December 11th:
(7.00pm local) Al Wehdat Amman – Jordan v Al Kuwait – Kuwait at Amman International Stadium
TBA Al Kahrabaa – Iraq v Al Ittihad Al Ahli – Syria at TBA

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group C match schedule:
C1 Al Zawraa – Iraq
C2 Al Riffa – Bahrain
C3 Nejmeh – Lebanon
C4 Al Arabi – Kuwait

Matchday 1 – Monday September 18th:
TBA Al Zawraa – Iraq v Al Arabi – Kuwait at TBA
TBA Nejmeh – Lebanon v Al Riffa – Bahrain at TBA

Matchday 2 – Monday October 2nd:
TBA Al Riffa – Bahrain v Al Zawraa – Iraq at TBA
(7.00pm local) Al Arabi – Kuwait v Nejmeh – Lebanon at Kuwait Sporting Club Stadium

Matchday 3 – Monday October 23rd:
TBA Al Zawraa – Iraq v Nejmeh – Lebanon at TBA
(9.00pm local) Al Arabi – Kuwait v Al Riffa – Bahrain at Kuwait Sporting Club Stadium

Matchday 4 – Monday November 6th:
TBA Al Riffa – Bahrain v Al Arabi – Kuwait at TBA
TBA Nejmeh – Lebanon v Al Zawraa – Iraq at TBA

Matchday 5 – Monday November 27th:
TBA Al Riffa – Bahrain v Nejmeh – Lebanon at TBA
(9.00pm local) Al Arabi – Kuwait v Al Zawraa – Iraq at Kuwait Sporting Club Stadium

Matchday 6 – Tuesday December 12th:
TBA Al Zawraa – Iraq v Al Riffa – Bahrain at TBA
TBA Nejmeh – Lebanon v Al Arabi – Kuwait at TBA

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group D match schedule:
D1 Odisha – India
D2 Bashundhara Kings – Bangladesh
D3 Maziya Sports & Recreation – Maldives
D4 Mohun Bagan – India

Matchday 1 – Tuesday September 19th:
(7.30pm local) Odisha – India v Mohun Bagan – India at Kalinga Stadium
(9.00pm local) Maziya Sports & Recreation – Maldives v Bashundhara Kings – Bangladesh at National Football Stadium

Matchday 2 – Monday October 2nd:
(6.00pm local) Bashundhara Kings – Bangladesh v Odisha – India at Bashundhara Kings Arena
(7.30pm local) Mohun Bagan – India v Maziya Sports & Recreation – Maldives at Salt Lake Stadium

Matchday 3 – Tuesday October 24th:
(7.30pm local) Odisha – India v Maziya Sports & Recreation – Maldives at Kalinga Stadium
(5.30pm local) Mohun Bagan – India v Bashundhara Kings – Bangladesh at Salt Lake Stadium

Matchday 4 – Tuesday November 7th:
(8.00pm local) Bashundhara Kings – Bangladesh v Mohun Bagan – India at Bashundhara Kings Arena
(9.00pm local) Maziya Sports & Recreation – Maldives v Odisha – India at National Football Stadium

Matchday 5 – Monday November 27th:
(6.00pm local) Bashundhara Kings – Bangladesh v Maziya Sports & Recreation – Maldives at Bashundhara Kings Arena
(7.30pm local) Mohun Bagan – India v Odisha – India at Salt Lake Stadium

Matchday 6 – Monday December 11th:
(7.30pm local) Odisha – India v Bashundhara Kings – Bangladesh at Kalinga Stadium
(7.00pm local) Maziya Sports & Recreation – Maldives v Mohun Bagan – India at National Football Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group E match schedule:
E1 Ravshan – Tajikistan
E2 Altyn Asyr – Turkmenistan
E3 Abdysh Ata – Kyrgyzstan
E4 Merw Mary – Turkmenistan

Matchday 1 – Thursday September 21st:
(7.00pm local) Ravshan – Tajikistan v Merw Mary – Turkmenistan at Hisor Central Stadium
(6.00pm local) Abdysh Ata – Kyrgyzstan v Altyn Asyr – Turkmenistan at Dolen Omurzakov Stadium

Matchday 2 – Thursday October 5th:
(9.00pm local) Altyn Asyr – Turkmenistan v Ravshan – Tajikistan at Ashgabat Stadium
(5.00pm local) Merw Mary – Turkmenistan v Abdysh Ata – Kyrgyzstan at Ashgabat Stadium

Matchday 3 – Thursday October 26th:
(7.00pm local) Ravshan – Tajikistan v Abdysh Ata – Kyrgyzstan at Hisor Central Stadium
(9.00pm local) Merw Mary – Turkmenistan v Altyn Asyr – Turkmenistan at Ashgabat Stadium

Matchday 4 – Thursday November 9th:
(7.00pm local) Altyn Asyr – Turkmenistan v Merw Mary – Turkmenistan at Ashgabat Stadium
(6.00pm local) Abdysh Ata – Kyrgyzstan v Ravshan – Tajikistan at Dolen Omurzakov Stadium

Matchday 5 – Thursday November 30th:
(9.00pm local) Altyn Asyr – Turkmenistan v Abdysh Ata – Kyrgyzstan at Ashgabat Stadium
(5.00pm local) Merw Mary – Turkmenistan v Ravshan – Tajikistan at Ashgabat Stadium

Matchday 6 – Thursday December 14th:
(7.00pm local) Ravshan – Tajikistan v Altyn Asyr – Turkmenistan at Hisor Central Stadium
(8.00pm local) Abdysh Ata – Kyrgyzstan v Merw Mary – Turkmenistan at Dolen Omurzakov Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group F match schedule:
F1 Dynamic Herb Cebu – Philippines
F2 Macarthur – Australia
F3 Shan United – Myanmar
F4 Phnom Penh Crown – Cambodia

Matchday 1 – Thursday September 21st:
(8.00pm local) Dynamic Herb Cebu – Philippines v Phnom Penh Crown – Cambodia at Rizal Memorial Stadium
(6.30pm local) Shan United – Myanmar v Macarthur – Australia at Thuwunna Football Stadium

Matchday 2 – Thursday October 5th:
7.00pm AEDT Macarthur – Australia v Dynamic Herb Cebu – Philippines at Campbelltown Stadium
(7.00pm local) Phnom Penh Crown – Cambodia v Shan United – Myanmar at Olympic Stadium

Matchday 3 – Thursday October 26th:
(8.00pm local) Dynamic Herb Cebu – Philippines v Shan United – Myanmar at Rizal Memorial Stadium
(7.00pm local) Phnom Penh Crown – Cambodia v Macarthur – Australia at Olympic Stadium

Matchday 4 – Thursday November 9th:
7.00pm AEDT Macarthur – Australia v Phnom Penh Crown – Cambodia at Campbelltown Stadium
(6.30pm local) Shan United – Myanmar v Dynamic Herb Cebu – Philippines at Thuwunna Football Stadium

Matchday 5 – Thursday November 30th:
7.00pm AEDT Macarthur – Australia v Shan United – Myanmar at Campbelltown Stadium
(7.00pm local) Phnom Penh Crown – Cambodia v Dynamic Herb Cebu – Philippines at Olympic Stadium

Matchday 6 – Thursday December 14th:
(8.00pm local) Dynamic Herb Cebu – Philippines v Macarthur – Australia at Rizal Memorial Stadium
(6.30pm local) Shan United – Myanmar v Phnom Penh Crown – Cambodia at Thuwunna Football Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group G match schedule:
G1 Terengganu – Malaysia
G2 Bali United – Indonesia
G3 Stallion Laguna – Philippines
G4 Central Coast Mariners – Australia

Matchday 1 – Wednesday September 20th:
(8.00pm local) Terengganu – Malaysia v Central Coast Mariners – Australia at Sultan Mizan Zainal Abidin
Stadium
(6.00pm local) Stallion Laguna – Philippines v Bali United – Indonesia at Binan Football Stadium

Matchday 2 – Wednesday October 4th:
(8.00pm local) Bali United – Indonesia v Terengganu – Malaysia at Kapten I Wayan Dipta Stadium
7.00pm AEDT Central Coast Mariners – Australia v Stallion Laguna – Philippines at Central Coast Stadium

Matchday 3 – Thursday October 26th:
(8.00pm local) Terengganu – Malaysia v Stallion Laguna – Philippines at Sultan Mizan Zainal Abidin
Stadium
7.00pm AEDT Central Coast Mariners – Australia v Bali United – Indonesia at Central Coast Stadium

Matchday 4 – Wednesday November 8th:
(8.00pm local) Bali United – Indonesia v Central Coast Mariners – Australia at Kapten I Wayan Dipta Stadium
(6.00pm local) Stallion Laguna – Philippines v Terengganu – Malaysia at Binan Football Stadium

Matchday 5 – Wednesday November 29th:
(8.00pm local) Bali United – Indonesia v Stallion Laguna – Philippines at Kapten I Wayan Dipta Stadium
7.00pm AEDT Central Coast Mariners – Australia v Terengganu – Malaysia at Central Coast Stadium

Matchday 6 – Wednesday December 13th:
(8.00pm local) Terengganu – Malaysia v Bali United – Indonesia at Sultan Mizan Zainal Abidin
Stadium
(8.00pm local) Stallion Laguna – Philippines v Central Coast Mariners – Australia at Binan Football Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group H match schedule:
H1 Hai Phong – Vietnam
H2 Hougang United – Singapore
H3 Sabah – Malaysia
H4 PSM Makassar – Indonesia

Matchday 1 – Thursday September 21st:
(7.00pm local) Hai Phong – Vietnam v PSM Makassar – Indonesia at Lach Tray Stadium
(8.00pm local) Sabah – Malaysia v Hougang United – Singapore at Likas Stadium

Matchday 2 – Thursday October 5th:
(8.00pm local) Hougang United – Singapore v Hai Phong – Vietnam at Jalan Besar Stadium
(8.00pm local) PSM Makassar – Indonesia v Sabah – Malaysia at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Matchday 3 – Wednesday October 25th:
(5.00pm local) Hai Phong – Vietnam v Sabah – Malaysia at Lach Tray Stadium
(8.00pm local) PSM Makassar – Indonesia v Hougang United – Singapore at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Matchday 4 – Thursday November 9th:
(6.00pm local) Hougang United – Singapore v PSM Makassar – Indonesia at Jalan Besar Stadium
(8.00pm local) Sabah – Malaysia v Hai Phong – Vietnam at Likas Stadium

Matchday 5 –Thursday November 30th:
(8.00pm local) Hougang United – Singapore v Sabah – Malaysia at Jalan Besar Stadium
(8.00pm local) PSM Makassar – Indonesia v Hai Phong – Vietnam at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Matchday 6 – Thursday December 14th:
(7.00pm local) Hai Phong – Vietnam v Hougang United – Singapore at Lach Tray Stadium
(8.00pm local) Sabah – Malaysia v PSM Makassar – Indonesia at Likas Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Group I match schedule:
I1 Chao Pak Kei – Macau
I2 Tainan City – Chinese Taipei
I3 Ulaanbaatar – Mongolia
I4 Taichung Futuro – Chinese Taipei

Matchday 1 – Thursday September 21st:
(6.00pm local) Chao Pak Kei – Macau v Taichung Futuro – Chinese Taipei at Macau Olympic Stadium
(8.00pm local) Ulaanbaatar – Mongolia v Tainan City – Chinese Taipei at MFF Stadium

Matchday 2 – Thursday October 5th:
(8.00pm local) Tainan City – Chinese Taipei v Chao Pak Kei – Macau at Kaohsiung National Stadium
(4.00pm local) Taichung Futuro – Chinese Taipei v Ulaanbaatar – Mongolia at Kaohsiung National Stadium

Matchday 3 – Thursday October 26th:
(8.00pm local) Chao Pak Kei – Macau v Ulaanbaatar – Mongolia at Macau Olympic Stadium
(6.00pm local) Taichung Futuro – Chinese Taipei v Tainan City – Chinese Taipei at Kaohsiung National Stadium

Matchday 4 – Thursday November 9th:
(8.00pm local) Tainan City – Chinese Taipei v Taichung Futuro – Chinese Taipei at Kaohsiung National Stadium
(6.00pm local) Ulaanbaatar – Mongolia v Chao Pak Kei – Macau at MFF Stadium

Matchday 5 – Thursday November 30th:
(8.00pm local) Tainan City – Chinese Taipei v Ulaanbaatar – Mongolia at Kaohsiung National Stadium
(4.00pm local) Taichung Futuro – Chinese Taipei v Chao Pak Kei – Macau at Kaohsiung National Stadium

Matchday 6 – Thursday December 14th:
(8.00pm local) Chao Pak Kei – Macau v Tainan City – Chinese Taipei at Macau Olympic Stadium
(8.00pm local) Ulaanbaatar – Mongolia v Taichung Futuro – Chinese Taipei at MFF Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 1 results,

Group A:
Al Ahed – Lebanon 2 Al Nahda – Oman 1 at Al-Seeb Stadium
Jabal Al Mukaber – Palestine 1 Al Fotuwa – Syria 0 at Prince Mohammed Stadium

Group B:
Al Wehdat Amman – Jordan 2 Al Ittihad Al Ahli – Syria 0 at Amman International Stadium
Al Kahrabaa – Iraq 0 Al Kuwait – Kuwait 0 at Basra International Stadium

Group C:
Al Zawraa – Iraq 1 Al Arabi – Kuwait 2 at Basra International Stadium
Nejmeh – Lebanon 0 Al Riffa – Bahrain 2 at Khalifa Sports City Stadium

Group D:
Odisha – India 0 Mohun Bagan – India 4 at Kalinga Stadium
Maziya Sports & Recreation – Maldives 3 Bashundhara Kings – Bangladesh 1 at National Football Stadium

Group E:
Ravshan – Tajikistan 0 Merw Mary – Turkmenistan 0 at Hisor Central Stadium
Abdysh Ata – Kyrgyzstan 3 Altyn Asyr – Turkmenistan 0 at Dolen Omurzakov Stadium

Group F:
Dynamic Herb Cebu – Philippines 0 Phnom Penh Crown – Cambodia 3 at Rizal Memorial Stadium
Shan United – Myanmar 0 Macarthur – Australia 3 at Thuwunna Football Stadium

Group G:
Terengganu – Malaysia 1 Central Coast Mariners – Australia 0 at Sultan Mizan Zainal Abidin Stadium
Stallion Laguna – Philippines 2 Bali United – Indonesia 5 at Binan Football Stadium

Group H:
Hai Phong – Vietnam 3 PSM Makassar – Indonesia 0 at Lach Tray Stadium
Sabah – Malaysia 3 Hougang United – Singapore 1 at Likas Stadium

Group I:
Chao Pak Kei – Macau 0 Taichung Futuro – Chinese Taipei 1 at Macau Olympic Stadium
Ulaanbaatar – Mongolia 3 Tainan City – Chinese Taipei 1 at MFF Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 2 results,

Group A:
Al Fotuwa – Syria 1 Al Ahed – Lebanon 0 at Prince Abdullah bin Jalawi Stadium
Al Nahda – Oman 4 Jabal Al Mukaber – Palestine 0 at Al Buraimi Sport Complex

Group B:
Al Kuwait – Kuwait 2 Al Wehdat Amman – Jordan 1 at Kuwait Stadium
Al Ittihad Al Ahli – Syria 0 Al Kahrabaa – Iraq 2 at King Abdul Aziz Stadium

Group C:
Al Riffa – Bahrain 1 Al Zawraa – Iraq 1 at Khalifa Sports City Stadium
Al Arabi – Kuwait 0 Nejmeh – Lebanon 0 at Kuwait Sporting Club Stadium

Group D:
Bashundhara Kings – Bangladesh 3 Odisha – India 2 at Bashundhara Kings Arena
Mohun Bagan – India 2 Maziya Sports & Recreation – Maldives 1 at Salt Lake Stadium

Group E:
Altyn Asyr – Turkmenistan 1 Ravshan – Tajikistan 1 at Ashgabat Stadium
Merw Mary – Turkmenistan 1 Abdysh Ata – Kyrgyzstan 1 at Ashgabat Stadium

Group F:
Macarthur – Australia 8 Dynamic Herb Cebu – Philippines 2 at Campbelltown Stadium
Phnom Penh Crown – Cambodia 4 Shan United – Myanmar 0 at Olympic Stadium

Group G:
Bali United – Indonesia 1 Terengganu – Malaysia 1 at Kapten I Wayan Dipta Stadium
Central Coast Mariners – Australia 9 Stallion Laguna – Philippines 1 at Central Coast Stadium

Group H:
Hougang United – Singapore 2 Hai Phong – Vietnam 1 at Jalan Besar Stadium
PSM Makassar – Indonesia 0 Sabah – Malaysia 5 at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Group I:
Tainan City – Chinese Taipei v Chao Pak Kei – Macau (postponed) at Kaohsiung National Stadium
Ulaanbaatar – Mongolia 0 Taichung Futuro – Chinese Taipei 2 at MFF Football Centre

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 3 results,

Group A:
Al Ahed – Lebanon v Jabal Al Mukaber – Palestine at Al Seeb Stadium (postponed)
Al Nahda – Oman 2 Al Fotuwa – Syria 1 at Al Buraimi Sport Complex

Group B:
Al Wehdat Amman – Jordan 3 Al Kahrabaa – Iraq 1 at Amman International Stadium
Al Ittihad Al Ahli – Syria 1 Al Kuwait – Kuwait 1 at King Abdul Aziz Stadium

Group C:
Al Zawraa – Iraq 4 Nejmeh – Lebanon 1 at Basra International Stadium
Al Arabi – Kuwait 0 Al Riffa – Bahrain 3 at Kuwait Sporting Club Stadium

Group D:
Odisha – India 6 Maziya Sports & Recreation – Maldives 1 at Kalinga Stadium
Mohun Bagan – India 2 Bashundhara Kings – Bangladesh 2 at Salt Lake Stadium

Group E:
Ravshan – Tajikistan 0 Abdysh Ata – Kyrgyzstan 1 at Hisor Central Stadium
Merw Mary – Turkmenistan 1 Altyn Asyr – Turkmenistan 2 at Ashgabat Stadium

Group F:
Dynamic Herb Cebu – Philippines 1 Shan United – Myanmar 0 at Rizal Memorial Stadium
Phnom Penh Crown – Cambodia 3 Macarthur – Australia 0 at Olympic Stadium

Group G:
Terengganu – Malaysia 2 Stallion Laguna – Philippines 2 at Sultan Mizan Zainal Abidin
Stadium
Central Coast Mariners – Australia 6 Bali United – Indonesia 3 at Central Coast Stadium

Group H:
Hai Phong – Vietnam 3 Sabah – Malaysia 2 at Lach Tray Stadium
PSM Makassar – Indonesia 3 Hougang United – Singapore 1 at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Group I:
Chao Pak Kei – Macau 0 Ulaanbaatar – Mongolia 1 at Macau Olympic Stadium
Taichung Futuro – Chinese Taipei 2 Tainan City – Chinese Taipei 1 at Kaohsiung National Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 4 results,

Group A:
Al Fotuwa – Syria 0 Al Nahda – Oman 1 at King Abdul Aziz Stadium
Jabal Al Mukaber – Palestine v Al Ahed – Lebanon at Faisal Al-Husseini Stadium (postponed)

Group B:
Al Kuwait – Kuwait 1 Al Ittihad Al Ahli – Syria 1 at Kuwait Stadium
Al Kahrabaa – Iraq 3 Al Wehdat Amman – Jordan 1 at Basra International Stadium

Group C:
Al Riffa – Bahrain 2 Al Arabi – Kuwait 1 at Khalifa Sports City Stadium
Nejmeh – Lebanon 1 Al Zawraa – Iraq 2 at King Fahd Sports City

Group D:
Bashundhara Kings – Bangladesh 2 Mohun Bagan – India 1 at Bashundhara Kings Arena
Maziya Sports & Recreation – Maldives 2 Odisha – India 3 at National Football Stadium

Group E:
Altyn Asyr – Turkmenistan 1 Merw Mary – Turkmenistan 0 at Ashgabat Stadium
Abdysh Ata – Kyrgyzstan 1 Ravshan – Tajikistan 0 at Dolen Omurzakov Stadium

Group F:
Macarthur – Australia 5 Phnom Penh Crown – Cambodia 0 at Campbelltown Stadium
Shan United – Myanmar 1 Dynamic Herb Cebu – Philippines 1 at Thuwunna Football Stadium

Group G:
Bali United – Indonesia 1 Central Coast Mariners – Australia 2 at Kapten I Wayan Dipta Stadium
Stallion Laguna – Philippines 2 Terengganu – Malaysia 3 at Binan Football Stadium

Group H:
Hougang United – Singapore 1 PSM Makassar – Indonesia 3 at Jalan Besar Stadium
Sabah – Malaysia 4 Hai Phong – Vietnam 1 at Likas Stadium

Group I:
Tainan City – Chinese Taipei 5 Taichung Futuro – Chinese Taipei 1 at Kaohsiung National Stadium
Ulaanbaatar – Mongolia 1 Chao Pak Kei – Macau 0 at MFF Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 5 results,

Group A:
Al Fotuwa – Syria v Jabal Al Mukaber – Palestine (match cancelled)*
Al Nahda – Oman 2 Al Ahed – Lebanon 1 at Al Buraimi Sport Complex

*Jabal Al Mukaber withdrew from the competition.

Al Nahda – Oman 4 3 0 1 6 4 +2 9 (qualified)
Al Ahed – Lebanon 3 1 0 2 3 4 -1 3
Al Fotuwa – Syria 3 1 0 2 2 3 -1 3

Group B:
Al Kuwait – Kuwait 0 Al Kahrabaa – Iraq 1 at Kuwait Stadium
Al Ittihad Al Ahli – Syria 0 Al Wehdat Amman – Jordan 2 at King Fahd Sports City Stadium

Al Kahrabaa – Iraq 5 3 1 1 7 4 +3 10
Al Wehdat Amman – Jordan 5 3 0 2 9 6 +3 9
Al Kuwait – Kuwait 5 1 3 1 4 4 +0 6
Al Ittihad Al Ahli – Syria 5 0 2 3 2 8 -6 2

Group C:
Al Riffa – Bahrain 6 Nejmeh – Lebanon 1 at Khalifa Sports City Stadium
Al Arabi – Kuwait 1 Al Zawraa – Iraq 1 at Kuwait Sporting Club Stadium

Al Riffa – Bahrain 5 4 1 0 14 3 +11 13 (qualified)
Al Zawraa – Iraq 5 2 2 1 9 6 +3 8
Al Arabi – Kuwait 5 1 2 2 4 7 -3 5
Nejmeh – Lebanon 5 0 1 4 3 14 -11 1

Group D:
Bashundhara Kings – Bangladesh 2 Maziya Sports & Recreation – Maldives 1 at Bashundhara Kings Arena
Mohun Bagan – India 2 Odisha – India 5 at Salt Lake Stadium

Bashundhara Kings – Bangladesh 5 3 1 1 10 9 +1 10
Odisha – India 5 3 0 2 16 12 +4 9
Mohun Bagan – India 5 2 1 2 11 10 +1 7
Maziya Sports & Recreation – Maldives 5 1 0 4 8 14 -6 3

Group E:
Altyn Asyr – Turkmenistan 2 Abdysh Ata – Kyrgyzstan 4 at Ashgabat Stadium
Merw Mary – Turkmenistan 1 Ravshan – Tajikistan 1 at Ashgabat Stadium

Abdysh Ata – Kyrgyzstan 5 4 1 0 10 3 +7 13 (qualified)
Altyn Asyr – Turkmenistan 5 2 1 2 6 9 -3 7
Merw Mary – Turkmenistan 5 0 3 2 3 5 -2 3
Ravshan – Tajikistan 5 0 3 2 2 4 -2 3

Group F:
Macarthur – Australia 4 Shan United – Myanmar 0 at BG Pathum Stadium
Phnom Penh Crown – Cambodia 4 Dynamic Herb Cebu – Philippines 0 at Olympic Stadium

Macarthur – Australia 5 4 0 1 20 5 +15 12 (qualified)
Phnom Penh Crown – Cambodia 5 4 0 1 14 5 +9 12
Dynamic Herb Cebu – Philippines 5 1 1 3 4 16 -12 4
Shan United – Myanmar 5 0 1 4 1 13 -12 1

Group G:
Bali United – Indonesia 5 Stallion Laguna – Philippines 2 at Kapten I Wayan Dipta Stadium
Central Coast Mariners – Australia 1 Terengganu – Malaysia 1 at Central Coast Stadium

Central Coast Mariners – Australia 5 3 1 1 18 7 +11 10
Terengganu – Malaysia 5 2 3 0 8 6 +2 9
Bali United – Indonesia 5 2 1 2 15 13 +2 7
Stallion Laguna – Philippines 5 0 1 4 9 24 -15 1

Group H:
Hougang United – Singapore 1 Sabah – Malaysia 4 at Jalan Besar Stadium
PSM Makassar – Indonesia 1 Hai Phong – Vietnam 1 at Kapten I Wayan Dipta Stadium

Sabah – Malaysia 5 4 0 1 18 6 +12 12 (qualified)
Hai Phong – Vietnam 5 2 1 2 9 9 +0 7
PSM Makassar 5 2 1 2 7 11 -4 7
Hougang United – Singapore 5 1 0 4 6 14 -8 3

Group I:
Tainan City – Chinese Taipei 3 Ulaanbaatar – Mongolia 0 at Kaohsiung National Stadium
Taichung Futuro – Chinese Taipei 1 Chao Pak Kei – Macau 0 at Kaohsiung National Stadium

Taichung Futuro – Chinese Taipei 5 4 0 1 7 6 +1 12
Ulaanbaatar – Mongolia 5 3 0 2 5 6 -1 9
Tainan City – Chinese Taipei 4 2 0 2 10 6 +4 6*
Chao Pak Kei – Macau 4 0 0 4 0 4 -4 0*

*to be played Sunday December 10th.

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – Matchday 6 results,

Group A:
Al Ahed – Lebanon 2 Al Fotuwa – Syria 1 at Al Seeb Stadium
Jabal Al Mukaber – Palestine v Al Nahda – Oman (match cancelled) at Faisal Al-Husseini Stadium

Al Nahda – Oman 4 3 0 1 6 4 +2 9 (qualified)
Al Ahed – Lebanon 4 2 0 2 5 5 +0 6 (qualified)
Al Fotuwa – Syria 4 1 0 3 3 5 -2 3

Group B:
Al Wehdat Amman – Jordan 1 Al Kuwait – Kuwait 1 at Amman International Stadium
Al Kahrabaa – Iraq 3 Al Ittihad Al Ahli – Syria 1 at Basra International Stadium

Al Kahrabaa – Iraq 6 4 1 1 10 5 +5 13 (qualified)
Al Wehdat Amman – Jordan 6 3 1 2 10 7 +3 10
Al Kuwait – Kuwait 6 1 4 1 5 5 +0 7
Al Ittihad Al Ahli – Syria 6 0 2 4 3 11 -8 2

Group C:
Al Zawraa – Iraq 2 Al Riffa – Bahrain 1 at Basra International Stadium
Nejmeh – Lebanon 1 Al Arabi – Kuwait 2 at Jaber Al Ahmad International Stadium

Al Riffa – Bahrain 6 4 1 1 15 5 +10 13 (qualified)
Al Zawraa – Iraq 6 3 2 1 11 7 +4 11
Al Arabi – Kuwait 6 2 2 2 6 8 -2 8
Nejmeh – Lebanon 6 0 1 5 4 16 -12 1

Group D:
Odisha – India 1 Bashundhara Kings – Bangladesh 0 at Kalinga Stadium
Maziya Sports & Recreation – Maldives 1 Mohun Bagan – India 0 at National Football Stadium

Odisha – India 6 4 0 2 17 12 +5 12 (qualified)
Bashundhara Kings – Bangladesh 6 3 1 2 10 10 +0 10
Mohun Bagan – India 6 2 1 3 11 11 +0 7
Maziya Sports & Recreation – Maldives 6 2 0 4 9 14 -5 6

Group E:
Ravshan – Tajikistan 0 Altyn Asyr – Turkmenistan 1 at Hisor Central Stadium
Abdysh Ata – Kyrgyzstan 8 Merw Mary – Turkmenistan 3 at Dolen Omurzakov Stadium

Abdysh Ata – Kyrgyzstan 6 5 1 0 18 6 +12 16 (qualified)
Altyn Asyr – Turkmenistan 6 3 1 2 7 9 -2 10
Merw Mary – Turkmenistan 6 0 3 3 6 13 -7 3
Ravshan – Tajikistan 6 0 3 3 2 5 -3 3

Group F:
Dynamic Herb Cebu – Philippines 0 Macarthur – Australia 3 at Rizal Memorial Stadium
Shan United – Myanmar 2 Phnom Penh Crown – Cambodia 1 at Thuwunna Football Stadium

Macarthur – Australia 6 5 0 1 23 5 +18 15 (qualified)
Phnom Penh Crown – Cambodia 6 4 0 2 15 7 +8 12 (qualified)
Dynamic Herb Cebu – Philippines 6 1 1 4 4 19 -15 4
Shan United – Myanmar 6 1 1 4 3 14 -11 4

Group G:
Terengganu – Malaysia 2 Bali United – Indonesia 0 at Sultan Mizan Zainal Abidin
Stadium
Stallion Laguna – Philippines 0 Central Coast Mariners – Australia 3 at Binan Football Stadium

Central Coast Mariners – Australia 6 4 1 1 21 7 +14 13 (qualified)
Terengganu – Malaysia 6 3 3 0 10 6 +4 12
Bali United – Indonesia 6 2 1 3 15 15 +0 7
Stallion Laguna – Philippines 6 0 1 5 9 27 -18 1

Group H:
Hai Phong – Vietnam 4 Hougang United – Singapore 0 at Lach Tray Stadium
Sabah – Malaysia 1 PSM Makassar – Indonesia 3 at Likas Stadium

Sabah – Malaysia 6 4 0 2 19 9 +10 12 (qualified)
Hai Phong – Vietnam 6 3 1 2 13 9 +4 10
PSM Makassar – Indonesia 6 3 1 2 10 12 -2 10
Hougang United – Singapore 6 1 0 5 6 18 -12 3

Group I:
Chao Pak Kei – Macau 4 Tainan City – Chinese Taipei 1 at Macau Olympic Stadium
Taichung Futuro – Chinese Taipei 1 Ulaanbaatar – Mongolia 2 at Nanzih Football Stadium

Taichung Futuro – Chinese Taipei 6 4 0 2 8 8 +0 12 (qualified)
Ulaanbaatar – Mongolia 6 4 0 2 7 7 +0 12
Tainan City – Chinese Taipei 6 3 0 3 15 12 +3 9
Chao Pak Kei – Macau 6 1 0 5 6 9 -3 3

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup knockout stage line up,

West Asia region semi finals (Monday February 12/Tuesday February 13 & Monday February 19/Tuesday February 20):
Al Riffa - Bahrain v Al Nahda - Oman
Al Ahed - Lebanon v Al Kahrabaa - Iraq

with the West Asia zone final to be played (Tuesday April 16 & Tuesday April 23).

ASEAN region semi finals (Monday February 12/Tuesday February 13):
Macarthur - Australia v Sabah - Malaysia at Campbelltown Stadium
Central Coast Mariners - Australia v Phnom Penh Crown - Cambodia at Central Coast Stadium

with ASEAN Zone final to be played (Wednesday February 21/Thursday February 22).

Inter zone semi finals line up:
Odisha - India
Abdysh Ata - Kyrgyzstan
ASEAN winner (Macarthur - Australia, Central Coast Mariners - Australia, Sabah - Malaysia, Phnom Penh Crown - Cambodia)
Taichung Futuro - Chinese Taipei

with Inter zone semi finals scheduled Wednesday March 6/Thursday March 7 & Wednesday March 13/Thursday March 14 along with Inter zone final scheduled Wednesday April 17 & Wednesday April 24.

This season’s AFC Cup final has been slated for Saturday May 4 or Sunday May 5.

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5K, Visits: 0
AFC Cup – knockout stage draw results.

West Asia zone semi finals 1st leg (Monday February 12th & Tuesday February 13th):
Al Riffa – Bahrain v Al Nahda – Oman
Al Ahed – Lebanon v Al Kahrabaa – Iraq

West Asia zone semi finals 2nd leg (Monday February 19th & Tuesday February 20th):
Al Nahda – Oman v Al Riffa – Bahrain
Al Kahrabaa – Iraq v Al Ahed – Lebanon

West Asia zone final 1st leg (Tuesday April 16th):
Al Ahed – Lebanon/Al Kahrabaa – Iraq v Al Riffa – Bahrain/Al Nahda – Oman

West Asia zone final 2nd leg (Tuesday April 23rd):
Al Riffa – Bahrain/Al Nahda – Oman v Al Ahed – Lebanon/Al Kahrabaa – Iraq

ASEAN zone semi finals (Tuesday February 13th):
Central Coast Mariners – Australia v Phnom Penh Crown – Cambodia
Macarthur – Australia v Sabah – Malaysia

ASEAN zone final (Thursday February 22nd):
Macarthur – Australia/Sabah – Malaysia v Central Coast Mariners – Australia/Phnom Penh Crown – Cambodia

Inter zone semi finals 1st leg (Wednesday March 6th & Thursday March 7th):
Abdysh Ata – Kyrgyzstan v Taichung Futuro – Chinese Taipei
Macarthur – Australia/Sabah – Malaysia/Central Coast Mariners – Australia/Phnom Penh Crown – Cambodia v Odisha – India

Inter zone semi finals 2nd leg (Wednesday March 13th & Thursday March 14th):
Taichung Futuro – Chinese Taipei v Abdysh Ata – Kyrgyzstan
Odisha – India v Macarthur – Australia/Sabah – Malaysia v Central Coast Mariners – Australia/Phnom Penh Crown – Cambodia

Inter zone final 1st leg (Wednesday April 17th):
Taichung Futuro – Chinese Taipei/Abdysh Ata – Kyrgyzstan v Odisha – India/Macarthur – Australia/Sabah – Malaysia/Central Coast Mariners – Australia/Phnom Penh Crown – Cambodia

Inter zone final 2nd leg (Wednesday April 24th):
Odisha – India/Macarthur – Australia/Sabah – Malaysia/Central Coast Mariners – Australia/Phnom Penh Crown – Cambodia v Taichung Futuro – Chinese Taipei/Abdysh Ata – Kyrgyzstan

Edited
6 Months Ago by Brenton1986
johnszasz
johnszasz
Legend
Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 26K, Visits: 0
Massive night for Mariners. Other tie surely over with Kant beating Taichung 5:0
johnszasz
johnszasz
Legend
Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)Legend (28K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 26K, Visits: 0
The final will be hosted by West Asia as Malaysia hosted it last year. It's on rotation. Should the Mariners get there, It'll be a club from Lebanon or Oman.
GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search