2023 Australia Cup preliminary rounds


2023 Australia Cup preliminary rounds

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – ACT round 7 kickoff time (winner advance to national round of 32),

Saturday June 3rd:
5.30pm Canberra Croatia v Canberra Olympic at Deakin Stadium

Australia Cup – New South Wales round 7 kickoff times (four winners advance to national round of 32),

Wednesday May 31st:
7.30pm APIA Leichhardt Tigers v Sydney Olympic at Lambert Park
7.30pm Inter Lions v Rockdale City Suns at Majors Bay Reserve
7.30pm Sydney United v NWS Spirit at Sydney United Sports Centre

Tuesday June 6th:
7.30pm Mt Druitt Town Rangers v Northbridge at Popondetta Park

Australia Cup – Northern NSW round 6 kickoff times,

Saturday June 10th:
2.30pm Broadmeadow Magic v Bangalow at Magic Park
2.30pm Edgeworth Eagles v Lambton Jaffas at Jack McLaughlan Oval
6.30pm Maitland v Belmont Swansea United at Cooks Square Park

To Be Announced:
Alstonville v Newcastle Olympic/Valentine at Crawford Park

Australia Cup – Northern Territory round 6 kickoff times,

Tuesday May 30th:
7.15pm local, 7.45pm AEST Hellenic Athletic v University Azzurri at Darwin Football Stadium

Saturday June 3rd:
6.00pm local, 6.30pm AEST Mindil Aces v Verdi at Ross Park

Australia Cup – Northern Territory round 7 kickoff time (winner advance to national round of 32),

Tuesday June 20th:
7.15pm local, 7.45pm AEST Mindil Aces/Verdi v Hellenic Athletic/University Azzurri at Darwin Football Stadium

Australia Cup – Queensland round 7 kickoff times (four winners advance to national round of 32),
Across The Waves/Edge Hill United v Gold Coast Knights
Yeronga Eagles v Peninsula Power at Leyshon Park
Redlands United v Lions FC at Cleveland Showgrounds
Moreton Bay United v Gold Coast United at Wolter Park

Ties to be played Friday June 16th, Saturday June 17th, Sunday June 18th.

Australia Cup – South Australia round 7 kickoff times (two winners advance to national round of 32),

Wednesday May 31st:
7.30pm local, 8.00pm AEST West Torrens Birkalla v North Eastern MetroStars at ServiceFM Stadium

Wednesday June 7th:
7.30pm local, 8.00pm AEST Campbelltown City v Croydon Kings at ServiceFM Stadium

Australia Cup – Tasmania round 7 kickoff time (winner advances to national round of 32),

Saturday June 10th:
5.00pm AEST South Hobart v Devonport Strikers at KGV Park

Australia Cup – Victoria round 7 kickoff times (five winners advance to national round of 32),

Tuesday June 6th:
7.30pm Goulburn Valley Suns v Hume City at John McEwen Reserve
7.30pm Heidelberg United v St Albans Saints at Olympic Village

Tuesday June 13th:
7.30pm Melbourne Knights v Yarraville Glory at Knights Stadium
7.30pm Northcote City v FC Clifton Hill at John Cain Memorial Park
8.00pm Oakleigh Cannons v Geelong at Jack Edwards Reserve

Australia Cup – Western Australia round 6 kickoff times,

Tuesday June 6th:
7.00pm local, 9.00pm AEST Sorrento v Swan United at Percy Doyle Reserve
7.00pm local, 9.00pm AEST Cockburn City v Gwelup Croatia at Dalmatinac Park
7.30pm local, 9.30pm AEST Fremantle City v Inglewood United at Alfred Skeet Reserve

To Be Announced:
Balcatta v Floreat Athena at Grindleford Reserve

Australia Cup – Western Australia round 7 draw result (two winners advance to national round of 32),
Fremantle City/Inglewood United v Sorrento/Swan United
Cockburn City/Gwelup Croatia v Balcatta/Floreat Athena

Ties to be played Tuesday June 20th and Wednesday June 21st.

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – New South Wales round 7 recap:
APIA Leichhardt Tigers 1 Sydney Olympic 1* (APIA Leichhardt Tigers win 4-1 on penalties)
Inter Lions 2 Rockdale City Suns 1
Sydney United 2 NWS Spirit 0
Mt Druitt Town Rangers v Northbridge – Tuesday June 6th 7.30pm

*After Extra Time.

Australia Cup – South Australia round 7 recap:
West Torrens Birkalla 0 North Eastern MetroStars 5
Campbelltown City v Croydon Kings – Wednesday June 7th 8.00pm AEST (7.30pm local)

Round of 32 qualified teams:
APIA Leichhardt Tigers – New South Wales
Inter Lions – New South Wales
Sydney United – New South Wales
North Eastern MetroStars – South Australia
winner of Mt Druitt Town Rangers/Northbridge – New South Wales (played next Tuesday)
winner of Campbelltown City/Croydon Kings – South Australia (played next Wednesday)

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Queensland round 7 kickoff times (four winners advance to national round of 32),

Tuesday June 13th:
7.30pm Redlands United v Lions FC

Wednesday June 14th:
7.30pm Yeronga Eagles v Peninsula Power
7.30pm Moreton Bay United v Gold Coast United

Saturday June 24th:
Time TBA Across The Waves/Edge Hill United v Gold Coast Knights

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – ACT round 7 recap (Canberra Croatia advance to national round of 32),
Canberra Croatia 4 Canberra Olympic 2


Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Northern Territory round 6 recap:
Hellenic Athletic 3 University Azzurri 0
Mindil Aces 0 Verdi 2

Australia Cup – Northern Territory round 7 kickoff time (winner advance to national round of 32),

Tuesday June 20th:
7.15pm local, 7.45pm AEST Verdi v Hellenic Athletic at Darwin Football Stadium

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Western Australia round 6 recap:
Cockburn City 1 Gwelup Croatia 0
Fremantle City 2 Inglewood United 3
Sorrento v Swan United – rescheduled to Tuesday June 13th 7.00pm WA, 9.00pm AEST
Balcatta v Floreat Athena – rescheduled to Wednesday June 14th 7.00pm WA, 9.00pm AEST

Australia Cup – Western Australia round 7 draw result (two winners advance to national round of 32),
Inglewood United v Sorrento/Swan United
Cockburn City v Balcatta/Floreat Athena

Ties to be played Tuesday June 20th and Wednesday June 21st.

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Northern NSW round 6 recap:
Alstonville 0 Newcastle Olympic 2
Broadmeadow Magic 5 Bangalow 1
Edgeworth Eagles 3 Lambton Jaffas 1
Maitland 6 Belmont Swansea United 0

Australia Cup – Northern NSW round 7 line up,
Broadmeadow Magic
Edgeworth Eagles
Newcastle Olympic
Maitland

Draw: Tuesday June 13th 1.00pm.

Australia Cup – Tasmania round 7 recap:
South Hobart 0 Devonport Strikers 1

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Northern NSW round 7 kickoff times,

Wednesday June 21st:
7.30pm Broadmeadow Magic v Maitland
7.30pm Newcastle Olympic v Edgeworth Eagles

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Victoria round 7 recap:
Goulburn Valley Suns 2 Hume City 0
Heidelberg United 3 St Albans Saints 2*
Melbourne Knights 3 Yarraville Glory 1
Northcote City 1 FC Clifton Hill 1* (Northcote City advance 5-4 on penalties)
Oakleigh Cannons 5 Geelong 0

*After Extra Time.

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
2023 Australia Cup confirmed national round dates,
round of 32: Friday August 4th, Wednesday August 9th-Thursday August 10th, Sunday August 13th-Monday August 14th

round of 16: Saturday August 26th-Sunday August 27th, Tuesday August 29th-Wednesday August 30th

quarter finals: Wednesday September 13th, Saturday September 16th-Sunday September 17th

semi finals: Saturday September 23rd-Sunday September 24th, Wednesday September 27th

Australia Cup Final: Saturday October 7th

round of 32 draw: Wednesday June 28th 7.00pm live on 10 Play also via Australia Cup facebook page and Football Australia youtube page.

https://www.australiacup.com.au/news/australia-cup-2023-final-rounds-key-dates-confirmed
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Queensland round 7 recap:
Redlands United 1 Lions FC 2
Yeronga Eagles 0 Peninsula Power 2
Moreton Bay United 2 Gold Coast United 1
Edge Hill United v Gold Coast Knights – Sunday June 25th 2.00pm

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup – Northern NSW round 7 recap:
Broadmeadow Magic 3 Maitland 0
Newcastle Olympic 1 Edgeworth Eagles 2*

*After Extra Time.

Australia Cup – Northern Territory round 7 kickoff time,

Friday June 23rd:
8.30pm local 9.00pm AEST Verdi v Hellenic Athletic

Australia Cup – Western Australia round 7 recap:
Inglewood United 3 Sorrento 0
Cockburn City 1 Floreat Athena 2

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Isuzu A League Men’s clubs:
Adelaide United
Brisbane Roar
Central Coast Mariners
Melbourne City
Newcastle Jets/Melbourne Victory
Perth Glory/Macarthur FC
Sydney FC
Wellington Phoenix
Western Sydney Wanderers
Western United

Member Federation clubs:
Canberra Croatia – ACT
APIA Leichhardt Tigers – New South Wales
Inter Lions – New South Wales
Mt Druitt Town Rangers – New South Wales
Sydney United – New South Wales
Broadmeadow Magic – Northern NSW
Edgeworth Eagles – Northern NSW
Verdi/Hellenic Athletic – Northern Territory
Edge Hill United/Gold Coast Knights – Queensland
Lions FC – Queensland
Moreton Bay United – Queensland
Peninsula Power – Queensland
Campbelltown City – South Australia
North Eastern MetroStars – South Australia
Devonport Strikers – Tasmania
Goulburn Valley Suns – Victoria
Heidelberg United – Victoria
Melbourne Knights – Victoria
Northcote City – Victoria
Oakleigh Cannons – Victoria
Floreat Athena – Western Australia
Inglewood United – Western Australia

Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Isuzu UTE A League Men’s clubs:
Adelaide United
Brisbane Roar
Central Coast Mariners
Melbourne City
Newcastle Jets/Melbourne Victory
Perth Glory/Macarthur
Sydney FC
Wellington Phoenix
Western Sydney Wanderers
Western United

Member Federation Clubs:
Canberra Croatia – ACT
APIA Leichhardt Tigers – New South Wales
Inter Lions – New South Wales
Mt Druitt Town Rangers – New South Wales
Sydney United – New South Wales
Broadmeadow Magic – Northern NSW
Edgeworth Eagles – Northern NSW
Hellenic Athletic – Northern Territory
Gold Coast Knights – Queensland
Lions FC – Queensland
Moreton Bay United – Queensland
Peninsula Power – Queensland
Campbelltown City – South Australia
North Eastern MetroStars – South Australia
Devonport Strikers – Tasmania
Goulburn Valley Suns – Victoria
Heidelberg United – Victoria
Melbourne Knights – Victoria
Northcote City – Victoria
Oakleigh Cannons – Victoria
Floreat Athena – Western Australia
Inglewood United – Western Australia

Draw: Wednesday June 28th 7.00pm live on 10Play and Australia Cup facebook page.

ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4.5K, Visits: 0
The Australia Cup 2023 Round of 32 Live Draw will be conducted on Wednesday, 28 June 2023 at 7.00pm AEST and streamed LIVE on 10 Play plus streamed via official Australia Cup Facebook and Football Australia YouTube accounts.
Brenton1986
Brenton1986
World Class
World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)World Class (5.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 5.1K, Visits: 0
Australia Cup round of 32 draw result:
Peninsula Power v Wellington Phoenix
Edgeworth Eagles v Western United
Broadmeadow Magic v Sydney United
Melbourne Victory/Newcastle Jets v Brisbane Roar
Oakleigh Cannons v Melbourne City
Sydney FC v Central Coast Mariners
Melbourne Knights v Lions FC
Hellenic Athletic v Inter Lions
Goulburn Valley Suns v APIA Leichhardt Tigers
Moreton Bay United v Heidelberg United
North Eastern MetroStars v Inglewood United
Northcote City v Adelaide United
Campbelltown City v Perth Glory/Macarthur FC
Mt Druitt Town Rangers v Canberra Croatia
Floreat Athena v Western Sydney Wanderers
Gold Coast Knights v Devonport Strikers

Ties to be played Friday August 4th, Wednesday August 9th, Thursday August 10th, Sunday August 13th, and Monday August 14th dates are subject to change based upon NPL fixtures and ground availability also will be played on the off days during 2023 FIFA Women's World Cup as per James Johnson mentioned on 10Play broadcast during the draw.

https://www.australiacup.com.au/news/australia-cup-round-32-draw-complete
ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4.5K, Visits: 0


Coverage on 10 Play

https://10play.com.au/australia-cup

Edited
Last Year by ErogenousZone
ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)Pro (4.9K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 4.5K, Visits: 0

GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search