Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Match schedule, Preliminary Round: Saturday August 8 (semi final) & Tuesday August 11 (final) First Qualifying Round: Tuesday August 18-Wednesday August 19 Second Qualifying Round: Tuesday August 25-Wednesday August 26 Third Qualifying Round: Tuesday September 15-Wednesday September 16 Fourth Qualifying Round 1st leg: Tuesday September 22-Wednesday September 23 Fourth Qualifying Round 2nd leg: Tuesday September 29-Wednesday September 30 Group Stage matchday 1: Tuesday October 20-Wednesday October 21 Group Stage matchday 2: Tuesday October 27-Wednesday October 28 Group Stage matchday 3: Tuesday November 3-Wednesday November 4 Group Stage matchday 4: Tuesday November 24-Wednesday November 25 Group Stage matchday 5: Tuesday December 1-Wednesday December 2 Group Stage matchday 6: Tuesday December 8-Wednesday December 9 Round of 16 1st leg: Tuesday February 16-Wednesday February 17 & Tuesday February 23/Wednesday February 24 Round of 16 2nd leg Tuesday March 9-Wednesday March 10 & Tuesday March 16-Wednesday March 17 Quarter Finals 1st leg: April 6-7 Quarter Finals 2nd leg: April 13-14 Semi Finals 1st leg: April 27-28 Semi Finals 2nd leg May 4-5 Final: May 29th 2021 at Atatürk Olympic Stadium (Istanbul) Draw dates, Preliminary round: Friday July 17th 8.00pm First Qualifying Round: Sunday August 9th Second Qualifying Round: Monday August 10th Third Qualifying Round: Monday August 31st Fourth Qualifying Round: Tuesday September 1st Group Stage: Thursday October 1st (Athens) Round of 16: Monday December 14th Quarter Finals/Semi Finals/Final: Friday March 19th
|
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Preliminary round (based on UEFA country rankings),
Seeded: Linfield - Northern Ireland FK Drita - Kosovo
Unseeded: Inter Club d'Escaldes - Andorra SP Tre Flori - San Marino
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Preliminary round semi finals (Saturday August 8): SP Tre Flori – San Marino v Linfield – Northern Ireland FK Drita – Kosovo v Inter Club d'Escaldes – Andorra Preliminary round final (Tuesday August 11): FK Drita – Kosovo/Inter Club d'Escaldes – Andorra v SP Tre Flori – San Marino/Linfield – Northern Ireland
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA announcement regarding - UCL changes for next season,
As a result of schedule delays to both the 2019–20 and 2020–21 European seasons due to the COVID-19 pandemic the 2020–21 European season will start before the conclusion of the 2019–20 European season.
Therefore, the changes to the access list that should be made based on which teams are the Champions League and Europa League title holders may not be certain after matches of the earlier qualifying rounds have been played and/or their draws have been made.
UEFA will use "adaptive re-balancing" to change the access list once the berths for the Champions League and Europa League title holders are determined and "will ensure that the competition rounds of the qualifying phase that have already been drawn or played at the moment the titleholders are determined will not be impacted.
The following scenarios are possible:
If both Lyon and Napoli are eliminated in the round of 16 of the 2019–20 UEFA Champions League, to be concluded on August 8th, it will be certain that the Champions League title holder berth will be vacated as all eight quarter-finalists of the 2019–20 UEFA Champions League qualify for the 2020–21 UEFA Champions League group stage via their domestic leagues.
As only the draw for the preliminary round have been held by that time, "adaptive re-balancing" will also start from the first qualifying round, and the following changes to the access list will be made: The champions of association 11 (Netherlands) Ajax Amsterdam will enter the group stage instead of the play-off round. The champions of association 13 (Czech Republic) SK Slavia Prague will enter the play-off round instead of the third qualifying round. The champions of association 15 (Croatia) NK Dinamo Zagreb will enter the third qualifying round instead of the second qualifying round. The champions of associations 18 and 19 (Cyprus and Serbia) Omonia Nicosia & FK Red Star Belgrade will enter the second qualifying round instead of the first qualifying round.
If either Lyon or Napoli advance to the quarter-finals of the 2019–20 UEFA Champions League, at the time of the draws for the first qualifying round and second qualifying round (Champions Path) are held on Sunday August 9th & Monday August 10th, it cannot be certain whether the Champions League title holder berth will be vacated as at least one of the quarter-finalists of the 2019–20 UEFA Champions League do not qualify for the 2020–21 UEFA Champions League group stage through their domestic leagues.
Therefore, these draws will proceed as normal per the default access list, and will not be changed even if at any time during the final eight tournament of the 2019–20 UEFA Champions League, to be concluded with the final on Sunday August 23rd, that it is certain that the Champions League title holder berth will be vacated.
If eventually the Champions League title holder berth is vacated, "adaptive re-balancing" will start from the third qualifying round (Champions Path), whose draw will be held on Monday August 31st, and the following changes to the access list will be made: The champions of association 11 (Netherlands) Ajax Amsterdam will enter the group stage instead of the play-off round. The champions of associations 13 and 14 (Czech Republic and Greece) SK Slavia Prague & Olympiakos Piraeus will enter the play-off round instead of the third qualifying round.
At the time of the draw for the second qualifying round (League Path) is held on Monday August 10th, it cannot be certain whether the Europa League title holder berth will be vacated as at least one of the quarter-finalists of the 2019–20 UEFA Europa League do not qualify for the 2020–21 UEFA Champions League through their domestic leagues.
Therefore, this draw will proceed as normal per the default access list, and will not be changed even if at any time during the final eight tournament of the 2019–20 UEFA Europa League, to be concluded with the final on Friday August 21st, that it is certain that the Europa League title holder berth will be vacated.
If eventually the Europa League title holder berth is vacated, "adaptive re-balancing" will start from the third qualifying round (League Path), whose draw will be held on Monday August 31st, and the following changes to the access list will be made: The third-placed team of association 5 (France) Stade Rennes will enter the group stage instead of the third qualifying round. The third-placed team of association 6 (Russia) will enter the play-off round instead of the third qualifying round.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UCL First qualifying round draw: tomorrow 8pm AEST Seeded: Celtic – Scotland FC Astana – Kazakhstan FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria FK Red Star Belgrade – Serbia FK Karabakh – Azerbaijan SK Legia Warsaw – Poland Maccabi Tel Aviv – Israel FK Molde – Norway FC Sheriff Tiraspol – Moldova CFR Cluj – Romania Ferencvaros – Hungary Dundalk – Ireland SK Slovan Bratislava – Slovakia FK Suduva – Lithuania Omonia Nicosia – Cyprus FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina FC Dinamo Tbilisi – Georgia Unseeded: CS Fola Esch – Luxembourg Djurgardens IF – Sweden Preliminary Round winner (To Be Announced – Wednesday Morning) FK Buducnost Podgorica – Montenegro FC Flora Tallinn – Estonia FC Dinamo Brest – Belarus FK Riga – Latvia Connah's Quay Nomads – Wales KI Klaksvik – Faroe Islands College Europa – Gibraltar NK Celje – Slovenia FC Ararat Armenia – Armenia Kuopion Palloseura – Finland KR Reykjavik – Iceland FK Tirana – Albania FK Sileks – Macedonia Floriana – Malta UCL Second qualifying round draw: Monday 8pm AEST Champions Path Seeded teams: Winners of Q1 match involving Celtic – Scotland NK Dinamo Zagreb – Croatia Winners of Q1 match involving FC Astana – Kazakhstan Winners of Q1 match involving FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria FC Young Boys – Switzerland Winners of Q1 match involving FK Red Star Belgrade – Serbia Winners of Q1 match involving FK Karabakh – Azerbaijan Winners of Q1 match involving SK Legia Warsaw – Poland Winners of Q1 match involving Maccabi Tel Aviv – Israel Winners of Q1 match involving FK Molde – Norway Unseeded teams: FC Midtjylland – Denmark Winners of Q1 match involving FC Sheriff Tiraspol – Moldova Winners of Q1 match involving CFR Cluj – Romania Winners of Q1 match involving Ferencvaros – Hungary Winners of Q1 match involving Dundalk – Ireland Winners of Q1 match involving SK Slovan Bratislava – Slovakia Winners of Q1 match involving FK Suduva – Lithuania Winners of Q1 match involving Omonia Nicosia – Cyprus Winners of Q1 match involving FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina Winners of Q1 match involving FC Dinamo Tbilisi – Georgia League Path Seeded teams: Besiktas – Turkey FC Viktoria Plzen – Czech Republic SK Rapid Vienna – Austria Unseeded teams: PAOK Thessaloniki – Greece AZ Alkmaar – Netherlands NK Lokomotiv Zagreb – Croatia
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League - first qualifying round (champions route) group by group,
Group 1 Seeded: Celtic – Scotland Legia Warsaw – Poland Ferencvaros – Hungary Unseeded: Djurgardens IF – Sweden Linfield – Northern Ireland or FK Drita – Kosovo KR Reykjavik – Iceland Group 2 Seeded: FK Red Star Belgrade – Serbia FC Sheriff Tiraspol – Moldova FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina Unseeded: CS Fola Esch – Luxembourg Connah's Quay Nomads – Wales College Europa – Gibraltar Group 3 Seeded: FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria CFR Cluj – Romania Omonia Nicosia – Cyprus Unseeded: FK Buducnost Podgorica – Montenegro FC Ararat Armenia – Armenia Floriana – Malta Group 4 Seeded: FC Astana – Kazakhstan FK Karabakh – Azerbaijan Maccabi Tel Aviv – Israel FC Dinamo Tbilisi – Georgia Unseeded: FC Dinamo Brest – Belarus FK Riga – Latvia FK Tirana – Albania FK Sileks – Macedonia Group 5 Seeded: FK Molde – Norway Dundalk – Ireland SK Slovan Bratislava – Slovakia FK Suduva – Lithuania Unseeded: FC Flora Tallinn – Estonia KI Klaksvik – Faroe Islands NK Celje – Slovenia Kuopion Palloseura – Finland Q1 draw: tonight 8pm
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
2020/21 UEFA Champions League first qualifying round draw recap: Ferencvaros – Hungary v Djurgardens IF – Sweden Celtic – Scotland v KR Reykjavik – Iceland Legia Warsaw – Poland v Linfield – Northern Ireland or FK Drita – Kosovo FC Sheriff Tiraspol – Moldova v CS Fola Esch – Luxembourg Connah Quay Nomads – Wales v FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina FK Red Star Belgrade – Serbia v College Europa – Gibraltar FK Buducnost Podgorica – Montenegro v FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria FC Ararat Armenia – Armenia v Omonia Nicosia – Cyprus Floriana – Malta v CFR Cluj – Romania Maccabi Tel Aviv – Israel v FK Riga – Latvia FK Karabakh – Azerbaijan v FK Sileks – Macedonia FC Dinamo Tbilisi – Georgia v FK Tirana – Albania FC Dinamo Brest – Belarus v FC Astana – Kazakhstan FK Molde – Norway v Kuopion Palloseura – Finland FC Flora Tallinn – Estonia v FK Suduva – Lithuania NK Celje – Slovenia v Dundalk – Ireland KI Klaksvik – Faroe Islands v SK Slovan Bratislava – Slovakia Ties: August 18 & August 19
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Prior to each draw, UEFA will publish the list of known travel restrictions related to the COVID-19 pandemic. All teams must inform UEFA if there are other existing restrictions other than those published. If a team fails to do so which as a consequence the match cannot take place, the team is considered responsible and to have forfeited the match. If travel restrictions imposed by the home team's country prevent the away team from entering, the home team must propose an alternative venue that allows the match to take place without any restrictions. Otherwise they are considered to have forfeited the match. If travel restrictions imposed by the away team's country prevent the away team from leaving or returning, the home team must propose an alternative venue that allows the match to take place without any restrictions. Otherwise UEFA will decide on a venue. If after the draw, new restrictions imposed by either the home team's or away team's country prevent the match from taking place, the team of that country are considered to have forfeited the match. If either team refuses to play the match, they are considered to have forfeited the match. If both teams refuse to play or are responsible for a match not taking place, both teams are disqualified.
If a team has players and/or officials tested positive for COVID-19 preventing them from playing the match before the deadline set by UEFA, they are considered to have forfeited the match. In all cases, the two teams may agree to play the match at the away team's country or at a neutral country, subject to UEFA's approval. UEFA has the final authority to decide on a venue for any match, or to reschedule any match if necessary. If, for any reason, the qualifying phase and play-offs cannot be completed before the deadline set by UEFA, UEFA will decide on the principles for determining the teams qualified for the group stage. Four countries (Poland, Hungary, Greece and Cyprus) have provided neutral venue hubs which allow matches to be played at their stadiums without restrictions.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
2020/21 UEFA Champions League first qualifying round tie between Slovenian outfit NK Celje and Irish outfit Dundalk has been moved to a neutral ground due to the COVID19 travel restrictions in place as a result will now play the tie in Budapest at Szusza Ferenc Stadium. https://www.rte.ie/sport/soccer/2020/0809/1158154-dundalk-celtic-champions-league-first-round-draw/
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League - second qualifying round (champions route) group by group,
Group 1 Seeded: Celtic – Scotland or KR Reykjavik – Iceland NK Dinamo Zagreb – Croatia FC Young Boys – Switzerland Unseeded: CFR Cluj – Romania or Floriana – Malta Ferencvaros – Hungary or Djurgardens IF – Sweden SK Slovan Bratislava – Slovakia or KI Klaksvik – Faroe Group 2 Seeded: SK Legia Warsaw – Poland or Linfield – Northern Ireland/FK Drita – Kosovo Maccabi Tel Aviv – Israel or FK Riga – Latvia FK Molde – Norway or Kuopion Palloseura – Finland Unseeded: Dundalk – Ireland or NK Celje – Slovenia FK Suduva – Lithuania or FC Flora Tallinn – Estonia Omonia Nicosia – Cyprus or FC Ararat Armenia – Armenia Group 3 Seeded: FC Astana – Kazakhstan or FC Dinamo Brest – Belarus FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria or FK Buducnost Podgorica – Montenegro FK Red Star Belgrade – Serbia or College Europa – Gibraltar FK Karabakh – Azerbaijan or FK Sileks – Macedonia Unseeded teams: FC Midtjylland – Denmark FC Sheriff Tiraspol – Moldova or CS Fola Esch – Luxembourg FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina or Connah Quay Nomads – Wales FC Dinamo Tbilisi – Georgia or FK Tirana – Albania
Q2 draw: tonight 8.00pm AEST
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
2020/21 UEFA Champions League second qualifying round draw recap: CFR Cluj – Romania or Floriana – Malta v NK Dinamo Zagreb – Croatia FC Young Boys – Switzerland v SK Slovan Bratislava – Slovakia or KI Klaksvik – Faroe Islands Celtic – Scotland or KR Reykjavik – Iceland v Ferencvaros – Hungary or Djurgardens IF – Sweden FK Suduva – Lithuania or FC Flora Tallinn – Estonia v Maccabi Tel Aviv – Israel or FK Riga – Latvia SK Legia Warsaw – Poland or Linfield – Northern Ireland/FK Drita – Kosovo v Omonia Nicosia – Cyprus or FC Ararat Armenia – Armenia Dundalk – Ireland or NK Celje – Slovenia v FK Molde – Norway or Kuopion Palloseura – Finland FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria or FK Buducnost Podgorica – Montenegro v FC Midtjylland – Denmark FC Astana – Kazakhstan or FC Dinamo Brest – Belarus v FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina or Connah Quay Nomads – Wales FK Karabakh – Azerbaijan or FK Sileks – Macedonia v FC Sheriff Tiraspol – Moldova or CS Fola Esch – Luxembourg FC Dinamo Tbilisi – Georgia or FK Tirana – Albania v FK Red Star Belgrade – Serbia or College Europa – Gibraltar AZ Alkmaar – Netherlands v FC Viktoria Plzen – Czech Republic PAOK Thessaloniki – Greece v Besiktas – Turkey NK Lokomotiv Zagreb – Croatia v SK Rapid Vienna – Austria Ties: August 25 & August 26
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League first qualifying round kickoff times, Wednesday August 19th: 2.00am FK Karabakh v FK Sileks 3.00am SK Legia Warsaw v Linfield 4.00am FC Dinamo Brest v FC Astana 4.45am Celtic v KR Reykjavik 5.00am FK Red Star Belgrade v College Europa Thursday August 20th: 1.00am FC Ararat Armenia v Omonia Nicosia 2.00am FK Molde v Kuopion Palloseura 2.30am FC Flora Tallinn v FK Suduva 3.00am Maccabi Tel Aviv v FK Riga 3.00am NK Celje v Dundalk (NOTE: tie moved to Budapest from Celje for travel restrictions) 3.00am FC Dinamo Tbilisi v FK Tirana 4.00am Ferencvaros v Djurgardens IF 4.00am FC Sheriff Tiraspol v CS Fola Esch 4.00am Connah Quay Nomads v FK Sarajevo 4.00am FK Buducnost Podgorica v Ludogorets Razgrad 4.00am KI Klaskvik v SK Slovan Bratislava 5.00am Floriana v CFR Cluj
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
As a result of the 2019/20 UEFA Europa League winner and 2019/20 UEFA Champions League winner (99.99%) have now already qualified for the 2020/21 UEFA Champions League group stage via domestic these are the following changes apply.
UCL access list changes: Stade Rennes - promoted to group stage from Q3 Ajax Amsterdam - promoted to group stage from playoff round FC Kransodar - promoted to playoff round from Q3 Olympiakos Piraeus - promoted to playoff round from Q3 SK Slavia Prague - promoted to playoff round from Q3
UEL access list changes: Sparta Prague - promoted to group stage from Q3 Anorthosis Famagusta - promoted to Q3 from Q2 FK Vojvodina - promoted to Q3 from Q2
As a result only five losers of the UEFA Champions League third qualifying round (Champions Path) instead of the original six are transferred to UEFA Europa League play-off round (Champions Path).In this case two losers of UEFA Champions League second qualifying round (Champions Path) determined by draw will receive a bye to the playoff round (Champions Path) instead of entering the third qualifying round (Champions Path).
And as a result only three losers of the UEFA Champions League third qualifying round (League Path) instead of the original four are transferred to UEFA Europa League group stage.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
BREAKING NEWS - KI Klaksvik v SK Slovan Bratislava: UEFA Champions League first qualifying round tie between KI Klaksvik and SK Slovan Bratislava in the Faroe Islands was postponed until Friday. After the SK Slovan Bratislava physio who returned positive for COVID19 the Faroe Islands authorities have quarantined the whole playing squad of Slovan Bratislava. Slovan Bratislava can fly out more players and youth team members to make sure they have 13 players necessary for the game to go ahead by UEFA protocols if they can't provide 13 players KI Klaksvik will be awarded a 3-0 forfeit win. https://www.skslovan.com/clanok8056-Zapas_s_Klaksvikom_prelozeny_na_piatok.htm
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League preliminary round results: SP Tre Flori – San Marino 0 lost to Linfield – Northern Ireland 2 FK Drita – Kosovo 2 defeated Inter d'Escaldes – Andorra 1 FK Drita – Kosovo 0 lost to Linfield – Northern Ireland 3* *The preliminary round final between FK Drita and Linfield originally scheduled to be played on Tuesday August 11th 2020 could not be played due to two players from FK Drita testing positive for coronavirus and the whole team being put into quarantine by the Swiss authorities Linfield were subsequently awarded a forfeit 3–0 victory. UEFA Champions League first qualifying round results: Ferencvaros – Hungary 2 defeated Djurgardens IF – Sweden 0 Celtic – Scotland 6 defeated KR Reykjavik – Iceland 0 Legia Warsaw – Poland 1 defeated Linfield – Northern Ireland 0 FC Sheriff Tiraspol – Moldova 2 defeated CS Fola Esch – Luxembourg 0 Connah Quay Nomads – Wales 0 lost to FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina 2 FK Red Star Belgrade – Serbia 5 defeated College Europa – Gibraltar 0 FK Buducnost Podgorica – Montenegro 1 lost to FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria 3 FC Ararat Armenia – Armenia 0 lost to Omonia Nicosia – Cyprus 1* Floriana – Malta 0 lost to CFR Cluj – Romania 2 Maccabi Tel Aviv – Israel 2 defeated FK Riga – Latvia 0 FK Karabakh – Azerbaijan 4 defeated FK Sileks – Macedonia 0 FC Dinamo Tbilisi – Georgia 0 lost to FK Tirana – Albania 2 FC Dinamo Brest – Belarus 6 defeated FC Astana – Kazakhstan 3 FK Molde – Norway 5 defeated Kuopion Palloseura – Finland 0 FC Flora Tallinn – Estonia 1 drew with FK Suduva – Lithuania 1* (FK Suduva advance 4-2 on penalties) NK Celje – Slovenia 3 defeated Dundalk – Ireland 0 KI Klaksvik – Faroe Islands v SK Slovan Bratislava – Slovakia (postponed to Friday)** *After extra time **due to SK Slovan Bratislava physio testing positive for coronavirus whole first team in quarantine and now the match is delayed 48 hours so SK Slovan Bratislava can fly out more players and youth team members to make sure they have the 13 players necessary for the game to go ahead if SK Slovan Bratislava cannot provide 13 players then KI Klaksvik will be awarded a 3-0 forfeit victory.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League second qualifying round kickoff times, Wednesday August 26th: 4.00am FK Tirana – Albania v FK Red Star Belgrade – Serbia 4.00am PAOK Thessaloniki – Greece v Besiktas – Turkey Thursday August 27th: 12.30am AZ Alkmaar – Netherlands v FC Viktoria Plzen – Czech Republic 2.00am FK Suduva – Lithuania v Maccabi Tel Aviv – Israel 2.00am NK Celje – Slovenia v FK Molde – Norway 2.00am FK Karabakh – Azerbaijan v FC Sheriff Tiraspol – Moldova 3.00am NK Lokomotiv Zagreb – Croatia v SK Rapid Vienna – Austria 3.30am FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria v FC Midtjylland – Denmark 4.00am CFR Cluj – Romania v NK Dinamo Zagreb – Croatia 4.00am SK Legia Warsaw – Poland v Omonia Nicosia – Cyprus 4.00am FC Dinamo Brest – Belarus v FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina 4.15am FC Young Boys – Switzerland v KI Klaksvik – Faroe Islands 4.45am Celtic – Scotland v Ferencvaros – Hungary
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League second qualifying round results: CFR Cluj – Romania 2 drew with NK Dinamo Zagreb – Croatia 2* (NK Dinamo Zagreb advance 6-5 on penalties) FC Young Boys – Switzerland 3 defeated KI Klaksvik – Faroe Islands 1 Celtic – Scotland 1 lost to Ferencvaros – Hungary 2 FK Suduva – Lithuania 0 lost to Maccabi Tel Aviv – Israel 3 SK Legia Warsaw – Poland 0 lost to Omonia Nicosia – Cyprus 2 NK Celje – Slovenia 1 lost to FK Molde – Norway 2 FC Ludogorets Razgrad – Bulgaria 0 lost to FC Midtjylland – Denmark 1 FC Dinamo Brest – Belarus 2 defeated FK Sarajevo – Bosnia Herzegovina 1 FK Karabakh – Azerbaijan 2 defeated FC Sheriff Tiraspol – Moldova 1 FK Tirana – Albania 0 lost to FK Red Star Belgrade – Serbia 1 AZ Alkmaar – Netherlands 3 defeated FC Viktoria Plzen – Czech Republic 1* PAOK Thessaloniki – Greece 3 defeated Besiktas – Turkey 1 NK Lokomotiv Zagreb – Croatia 0 lost to SK Rapid Vienna – Austria 1 *after extra time
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League third qualifying round – league route,
Seeded: Benfica – Portugal FC Dinamo Kiev – Ukraine AA Gent – Belgium
Unseeded: SK Rapid Vienna – Austria PAOK Thessaloniki – Greece AZ Alkmaar – Netherlands UEFA Champions League third qualifying round – champions route, Seeded: NK Dinamo Zagreb – Croatia FC Young Boys – Switzerland FK Red Star Belgrade – Serbia FK Karabakh – Azerbaijan Maccabi Tel Aviv – Israel Unseeded: FK Molde – Norway FC Midtjylland – Denmark Ferencvaros – Hungary Omonia Nicosia – Cyprus FC Dynamo Brest – Belarus Draw: Monday August 31st 8.00pm AEST
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League third qualifying round draw result: Ferencvaros – Hungary v NK Dinamo Zagreb – Croatia FK Karabakh – Azerbaijan v FK Molde – Norway Omonia Nicosia – Cyprus v FK Red Star Belgrade – Serbia FC Midtjylland – Denmark v FC Young Boys – Switzerland Maccabi Tel Aviv – Israel v FC Dynamo Brest – Belarus PAOK Thessaloniki – Greece v Benfica – Portugal FC Dinamo Kiev – Ukraine v AZ Alkmaar – Netherlands AA Gent – Belgium v SK Rapid Vienna – Austria
Ties: September 15/16
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League playoff round – champions route, Seeded: FC Red Bull Salzburg – Austria Olympiakos Piraeus – Greece NK Dinamo Zagreb – Croatia/Ferencvaros – Hungary SK Slavia Prague – Czech Republic Unseeded: FC Young Boys – Switzerland/FC Midtjylland – Denmark FK Red Star Belgrade – Serbia/Omonia Nicosia – Cyprus FK Karabakh – Azerbaijan/FK Molde – Norway Maccabi Tel Aviv – Israel/FC Dynamo Brest – Belarus
Draw: Tuesday September 1st (tomorrow 8.00pm AEST) UEFA Champions League playoff round – league route, Seeded teams: Benfica – Portugal/PAOK Thessaloniki – Greece FC Dinamo Kiev – Ukraine/AZ Alkmaar – Netherlands Unseeded: AA Gent – Belgium/SK Rapid Vienna – Austria FC Krasnodar – Russia Since FC Dinamo Kiev and FC Krasnodar can't be drawn together as a result: Benfica – Portugal/PAOK Thessaloniki – Greece v FC Krasnodar – Russia FC Dinamo Kiev – Ukraine/AZ Alkmaar – Netherlands v AA Gent – Belgium/SK Rapid Vienna – Austria
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League - playoff round draw result: SK Slavia Prague v FC Young Boys/FC Midtjylland Maccabi Tel Aviv/FC Dynamo Brest v FC Red Bull Salzburg Olympiakos Piraeus v FK Red Star Belgrade/Omonia Nicosia FK Karabakh/FK Molde v NK Dinamo Zagreb/Ferencvaros FC Krasnodar v Benfica/PAOK Thessaloniki AA Gent/SK Rapid Vienna v FC Dinamo Kiev/AZ Alkmaar
Ties (2 legs): September 22/23 & September 29/30
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League third qualifying round kickoff times,
Wednesday September 16th: 3.00am FC Dinamo Kiev – Ukraine v AZ Alkmaar – Netherlands 4.00am PAOK Thessaloniki – Greece v Benfica – Portugal 4.30am AA Gent – Belgium v SK Rapid Vienna – Austria
Thursday September 17th: 1.00am Omonia Nicosia – Cyprus v FK Red Star Belgrade – Serbia 3.00am Ferencvaros – Hungary v NK Dinamo Zagreb – Croatia 3.00am FK Karabakh – Azerbaijan v FK Molde – Norway* 3.00am Maccabi Tel Aviv – Israel v FC Dynamo Brest – Belarus 4.30am FC Midtjylland – Denmark v FC Young Boys – Switzerland
*NOTE: FK Karabakh v FK Molde will be played at AEK Arena – Georgios Karapatakis, Larnaca (Cyprus), instead of their regular stadium Azersun Arena in Baku due to travel restrictions related to the COVID-19 pandemic between Azerbaijan and Norway.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League third qualifying round recap: Ferencvaros – Hungary 2 defeated NK Dinamo Zagreb – Croatia 1 FK Karabakh – Azerbaijan 0 drew with FK Molde – Norway 0* (FK Molde advance 6-5 on penalties) Omonia Nicosia – Cyprus 1* drew with FK Red Star Belgrade – Serbia 1 (Omonia Nicosia advance 4-2 on penalties) FC Midtjylland – Denmark 3 defeated FC Young Boys – Switzerland 0 Maccabi Tel Aviv – Israel 1 defeated FC Dynamo Brest – Belarus 0 PAOK Thessaloniki – Greece 2 defeated Benfica Lisbon – Portugal 1 FC Dinamo Kiev – Ukraine 2 defeated AZ Alkmaar – Netherlands 0 AA Gent – Belgium 2 defeated SK Rapid Vienna – Austria 1 *After Extra Time
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League playoff round 1st leg kickoff times, Wednesday September 23rd: 5.00am SK Slavia Prague – Czech Republic v FC Midtjylland – Denmark 5.00am Maccabi Tel Aviv – Israel v FC Red Bull Salzburg – Austria 5.00am FC Krasnodar – Russia v PAOK Thessaloniki – Greece Thursday September 24th: 5.00am Olympiakos Piraeus – Greece v Omonia Nicosia – Cyprus 5.00am FK Molde – Norway v Ferencvaros – Hungary 5.00am AA Gent – Belgium v FC Dinamo Kiev – Ukraine
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League playoff round 2nd leg kickoff times, Wednesday September 30th: 5.00am Omonia Nicosia – Cyprus v Olympiakos Piraeus – Greece 5.00am Ferencvaros – Hungary v FK Molde – Norway 5.00am FC Dinamo Kiev – Ukraine v AA Gent – Belgium Thursday October 1st: 5.00am FC Midtjylland – Denmark v SK Slavia Prague – Czech Republic 5.00am FC Red Bull Salzburg – Austria v Maccabi Tel Aviv – Israel 5.00am PAOK Thessaloniki – Greece v FC Krasnodar – Russia
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League playoff round 1st leg recap: SK Slavia Prague – Czech Republic 0 drew with FC Midtjylland – Denmark 0 Maccabi Tel Aviv – Israel 1 lost to FC Red Bull Salzburg – Austria 2 Olympiakos Piraeus – Greece 2 defeated Omonia Nicosia – Cyprus 0 FK Molde – Norway 3 drew with Ferencvaros – Norway 3 FC Krasnodar – Russia 2 defeated PAOK Thessaloniki – Greece 1 AA Gent – Belgium 1 lost to FC Dinamo Kiev – Ukraine 2 2nd leg: next Wednesday Morning & next Thursday Morning 5am AEST live on Optus Sport all to play for in the return leg in all ties next week.
|
|
|
LFC.
|
|
Group: Forum Members
Posts: 12K,
Visits: 0
|
Thanks, lots of close 2nd legs next week.
Love Football
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League playoff round 2nd leg recap, FC Midtjylland – Denmark 4 defeated SK Slavia Prague – Czech Republic 1 (FC Midtjylland advance 4-1 on aggregate) FC Red Bull Salzburg – Austria 3 defeated Maccabi Tel Aviv – Israel 1 (FC Red Bull Salzburg advance 5-2 on aggregate) Omonia Nicosia – Cyprus 0 drew with Olympiakos Piraeus – Greece 0 (Olympiakos Piraeus advance 2-0 on aggregate) Ferencvaros – Hungary 0 drew with FK Molde – Norway 0 (tied 3-3 on aggregate Ferencvaros advance on away goals) PAOK Thessaloniki – Greece 1 lost to FC Krasnodar – Russia 2 (FC Krasnodar advance 4-2 on aggregate) FC Dinamo Kiev – Ukraine 3 defeated AA Gent – Belgium 0 (FC Dinamo Kiev advance 5-1 on aggregate)
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League group stage, Pot 1: Bayern Munich – Germany Sevilla – Spain Real Madrid – Spain Liverpool – England Juventus – Italy Paris Saint Germain – France FC Zenit St Petersburg – Russia FC Porto – Portugal Pot 2: FC Barcelona – Spain Atletico Madrid – Spain Manchester City – England Manchester United – England FC Shakhtar Donetsk – Ukraine Borussia Dortmund – Germany Chelsea – England Ajax Amsterdam – Netherlands Pot 3: FC Dinamo Kiev – Ukraine FC Red Bull Salzburg – Austria RB Leipzig – Germany Inter Milan – Italy Olympiakos Piraeus – Greece SS Lazio – Italy FC Krasnodar – Russia Atalanta Bergamo – Italy Pot 4: FC Lokomotiv Moscow – Russia Olympic Marseille – France Club Brugge – Belgium Borussia Monchengladbach – Germany Istanbul Basaksehir – Turkey FC Midtjylland – Denmark Stade Rennes – France Ferencvaros – Hungary TV: Optus Sport 1 Time: Friday 1.00am AEST to 2.30am AEST Website: UEFA.com Venue: RTS Studio Location: Geneva It’s the first appearance for Ferencvaros in the UEFA Champions League group stage since 1995/96 season and the first Hungarian team to qualify since Debreceni in 2009/10. For the first time in five seasons that there will be two teams from Ukraine competing in the UEFA Champions League group stage. Its the first time ever that three clubs from Russia have qualified for the UEFA Champions League group stage in the same season. UEFA Champions League group stage debut appearance for 2020/21 season: FC Krasnodar Istanbul Basaksehir FC Midtjylland Stade Rennes
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Champions League group stage draw result, Group A: Bayern Munich – Germany Atletico Madrid – Spain FC Red Bull Salzburg – Austria FC Lokomotiv Moscow – Russia Group B: Real Madrid – Spain FC Shakhtar Donetsk – Ukraine Inter Milan – Italy Borussia Monchengladbach – Germany Group C: FC Porto – Portugal Manchester City – England Olympiakos Piraeus – Greece Olympic Marseille – France Group D: Liverpool – England Ajax Amsterdam – Netherlands Atalanta Bergamo – Italy FC Midtjylland – Denmark Group E: Sevilla – Spain Chelsea – England FC Krasnodar – Russia Stade Rennes – France Group F: FC Zenit St Petersburg – Russia Borussia Dortmund – Germany SS Lazio – Italy Club Brugge – Belgium Group G: Juventus – Italy FC Barcelona – Spain FC Dinamo Kiev – Ukraine Ferencvaros – Hungary Group H: Paris Saint Germain – France Manchester United – England RB Leipzig – Germany Istanbul Basaksehir – Turkey
|
|
|