Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League playoff round 1st leg recap: Djurgardens IF – Sweden 3 APOEL Nicosia – Cyprus 0 Rakow Czestochowa – Poland 2 SK Slavia Prague – Czech Republic 1 FK RFS – Latvia 2 Linfield – Northern Ireland 2 FC CSKA Sofia – Bulgaria 1 FC Basel – Switzerland 0 Maccabi Tel Aviv – Israel 1 Nice – France 0 FC Young Boys – Switzerland 0 Anderlecht – Belgium 1 FC Slovacko – Czech Republic 3 AIK Stockholm – Sweden 0 FK Molde – Norway 0 AC Wolfsberger – Austria 1 CS Universitatea Craiova – Romania 1 Hapoel Beer Sheva – Israel 1 Istanbul Basaksehir – Turkey 1 Antwerp – Belgium 1 NK Zrinjski Mostar – Bosnia Herzegovina 1 SK Slovan Bratislava – Slovakia 0 NK Maribor – Slovenia 0 CFR Cluj – Romania 0 SK Lech Poznan – Poland 2 F91 Dudelange – Luxembourg 0 FC Steaua Bucharest – Romania 1 Viking – Norway 2 FC Cologne – Germany 1 FC Fehervar – Hungary 2 Villarreal – Spain 4 Hajduk Split – Croatia 2 West Ham United – England 3 Viborg – Denmark 1 FK Shkupi – North Macedonia 1 FC Ballkani – Kosovo 2 FC Vaduz – Liechtenstein 1 SK Rapid Vienna – Austria 1 FK Partizan Belgrade – Serbia 4 Hamrun Spartans – Malta 1 Fiorentina – Italy 2 FC Twente – Netherlands 1 AZ Alkmaar – Netherlands 4 Gil Vicente – Portugal 0 Return legs to be played next week.
|
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League playoff round 2nd leg recap, APOEL Nicosia – Cyprus 3 Djurgardens IF – Sweden 2 (Djurgardens IF advance 5-3 on aggregate) CFR Cluj – Romania 1 NK Maribor – Slovenia 0 (CFR Cluj advance 1-0 on aggregate) FC Basel – Switzerland 2 FC CSKA Sofia – Bulgaria 0 (FC Basel advance 2-1 on aggregate) SK Slavia Prague – Czech Republic 2 Rakow Czestochowa – Poland 0* (SK Slavia Prague advance 3-2 on aggregate) Hapoel Beer Sheva – Israel 1 CS Universitatea Craiova – Romania 1* (tied 2-2 on aggregate Hapoel Beer Sheva advance 4-3 on penalties) Viking – Norway 1 FC Steaua Bucharest – Romania 3 (FC Steaua Bucharest advance 4-3 on aggregate) FC Twente – Netherlands 0 Fiorentina – Italy 0 (Fiorentina advance 2-1 on aggregate) FC Fehervar – Hungary 0 FC Cologne – Germany 3 (FC Cologne advance 4-2 on aggregate) Viborg – Denmark 0 West Ham United – England 3 (West Ham United advance 6-1 on aggregate) AIK Stockholm – Sweden 0 FC Slovacko – Czech Republic 1 (FC Slovacko advance 4-0 on aggregate) AC Wolfsberger – Austria 0 FK Molde – Norway 4 (FK Molde advance 4-1 on aggregate) Gil Vicente – Portugal 1 AZ Alkmaar – Netherlands 2 (AZ Alkmaar advance 6-1 on aggregate) F91 Dudelange – Luxembourg 1 SK Lech Poznan – Poland 1 (SK Lech Poznan advance 3-1 on aggregate) FC Ballkani – Kosovo 1 FK Shkupi – North Macedonia 0 (FC Ballkani advance 3-1 on aggregate) Nice – France 2 Maccabi Tel Aviv – Israel 0 (Nice advance 2-1 on aggregate) Hamrun Spartans – Malta 3 FK Partizan Belgrade – Serbia 3 (FK Partizan Belgrade advance 7-4 on aggregate) Anderlecht – Belgium 0 FC Young Boys – Switzerland 1* (tied 1-1 on aggregate Anderlecht advance 3-1 on penalties) SK Slovan Bratislava – Slovakia 2 NK Zrinjski Mostar – Bosnia Herzegovina 1* (tied 3-3 on aggregate SK Slovan Bratislava advance 6-5 on penalties) Linfield – Northern Ireland 1 FK RFS – Latvia 1 (tied 3-2 on aggregate FK RFS advance 4-2 on penalties) Antwerp – Belgium 1 Istanbul Basaksehir – Turkey 3 (Istanbul Basaksehir advance 4-2 on aggregate) SK Rapid Vienna – Austria 0 FC Vaduz – Liechtenstein 1 (FC Vaduz advance 2-1 on aggregate) Hajduk Split – Croatia 0 Villarreal – Spain 2 (Villarreal advance 6-2 on aggregate)
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage pots, Pot 1: Villarreal FC Basel SK Slavia Prague AZ Alkmaar AA Gent İstanbul Basaksehir FK Partizan Belgrade West Ham United Pot 2: CFR Cluj FK Molde FC Steaua Bucharest Fiorentina FC Cologne Hapoel Beer Sheva Apollon Limassol SK Slovan Bratislava Pot 3: Nice Anderlecht FK Zalgiris Vilnius FK Austria Vienna Hearts Shamrock Rovers Sivasspor FC Vaduz Pot 4: FC Dnipro Dnipropetrovsk SK Lech Poznan FC Slovacko Silkeborg Djurgardens IF FC Pyunik Yerevan FK RFS FC Ballkani
draw: tonight 10.30pm AEST live on Stan Sport and UEFA website.
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
confirmed TV pairings - UECL group stage, SK Slavia Prague and FC Slovacko AA Gent and Anderlecht FK Red Star Belgrade (UEL) and FK Partizan Belgrade FC Dinamo Kiev (UEL) and FC Dnipro Dnipropetrovsk Istanbul Basaksehir and Sivasspor CFR Cluj and FC Steaua Bucharest Malmo FF (UEL) and Djurgardens IF FC Midtjylland (UEL) and Silkeborg FK Bodo Glimt (UEL) and FK Molde Nantes (UEL) and Nice SK Sturm Graz (UEL) and FK Austria Vienna FC Zurich (UEL) and FC Basel
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage draw result, Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, FK RFS Group B: West Ham United, FC Steaua Bucharest, Anderlecht, Silkeborg Group C: Villarreal, Hapoel Beer Sheva, FK Austria Vienna, SK Lech Poznan Group D: FK Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, FC Slovacko Group E: AZ Alkmaar, Apollon Limassol, FC Vaduz, FC Dnipro Dnipropetrovsk Group F: AA Gent, FK Molde, Shamrock Rovers, Djurgardens IF Group G: SK Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, FC Ballkani Group H: FC Basel, SK Slovan Bratislava, FK Zalgiris Vilnius, FC Pyunik Yerevan
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 1 fixtures Friday September 9th: 2.45am Hearts v Istanbul Basaksehir 2.45am Fiorentina v FK RFS 2.45am Anderlecht v Silkeborg 2.45am Villarreal v SK Lech Poznan 2.45am FK Austria Vienna v Hapoel Beer Sheva 2.45am FC Slovacko v FK Partizan Belgrade 2.45am Nice v FC Cologne 2.45am FC Ballkani v CFR Cluj 5.00am West Ham United v FC Steaua Bucharest 5.00am FC Vaduz v Apollon Limassol 5.00am FC Dnipro Dnipropetrovsk v AZ Alkmaar 5.00am FK Molde v AA Gent 5.00am Shamrock Rovers v Djurgardens IF 5.00am Sivasspor v SK Slavia Prague 5.00am FC Basel v FC Pyunik Yerevan 5.00am SK Slovan Bratislava v FK Zalgiris Vilnius
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 2 fixtures Friday September 16th: 2.45am Apollon Limassol v FC Dnipro Dnipropetrovsk 2.45am AZ Alkmaar v FC Vaduz 2.45am Djurgardens IF v FK Molde 2.45am AA Gent v Shamrock Rovers 2.45am SK Slavia Prague v FC Ballkani 2.45am CFR Cluj v Sivasspor 2.45am FK Zalgiris Vilnius v FC Basel 2.45am FC Pyunik Yerevan v SK Slovan Bratislava 5.00am FK RFS v Hearts 5.00am Istanbul Basaksehir v Fiorentina 5.00am FC Steaua Bucharest v Anderlecht 5.00am Silkeborg v West Ham United 5.00am SK Lech Poznan v FK Austria Vienna 5.00am Hapoel Beer Sheva v Villarreal 5.00am FK Partizan Belgrade v Nice 5.00am FC Cologne v FC Slovacko
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 3 fixtures Friday October 7th: 3.45am Anderlecht v West Ham United 3.45am Silkeborg v FC Steaua Bucharest 3.45am SK Lech Poznan v Hapoel Beer Sheva 3.45am FC Slovacko v Nice 3.45am FC Dnipro Dnipropetrovsk v FC Vaduz 3.45am FK Molde v Shamrock Rovers 3.45am Sivasspor v FC Ballkani 3.45am FC Pyunik Yerevan v FK Zalgiris Vilnius 6.00am Hearts v Fiorentina 6.00am FK RFS v Istanbul Basaksehir 6.00am Villarreal v FK Austria Vienna 6.00am FC Cologne v FK Partizan Belgrade 6.00am AZ Alkmaar v Apollon Limassol 6.00am AA Gent v Djurgardens IF 6.00am SK Slavia Prague v CFR Cluj 6.00am FC Basel v SK Slovan Bratislava
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 4 fixtures Friday October 14th: 3.45am Istanbul Basaksehir v FK RFS 3.45am Fiorentina v Hearts 3.45am FK Austria Vienna v Villarreal 3.45am FK Partizan Belgrade v FC Cologne 3.45am Apollon Limassol v AZ Alkmaar 3.45am Djurgardens IF v AA Gent 3.45am CFR Cluj v SK Slavia Prague 3.45am SK Slovan Bratislava v FC Basel 6.00am FC Steaua Bucharest v Silkeborg 6.00am West Ham United v Anderlecht 6.00am Hapoel Beer Sheva v SK Lech Poznan 6.00am Nice v FC Slovacko 6.00am FC Vaduz v FC Dnipro Dnipropetrovsk 6.00am Shamrock Rovers v FK Molde 6.00am FC Ballkani v Sivasspor 6.00am FK Zalgiris Vilnius v FC Pyunik Yerevan
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 5 fixtures Friday October 28th: 3.45am Fiorentina v Istanbul Basaksehir 3.45am Anderlecht v FC Steaua Bucharest 3.45am Villarreal v Hapoel Beer Sheva 3.45am FK Austria Vienna v SK Lech Poznan 3.45am FC Slovacko v FC Cologne 3.45am Nice v FK Partizan Belgrade 3.45am FC Vaduz v AZ Alkmaar 6.00am Hearts v FK RFS 6.00am West Ham United v Silkeborg 6.00am FC Dnipro Dnipropetrovsk v Apollon Limassol 6.00am FK Molde v Djurgardens IF 6.00am Shamrock Rovers v AA Gent 6.00am FC Ballkani v SK Slavia Prague 6.00am Sivasspor v CFR Cluj 6.00am FC Basel v FK Zalgiris Vilnius 6.00am SK Slovan Bratislava v FC Pyunik Yerevan
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
Matchday 6 fixtures Friday November 4th: 4.45am FK RFS v Fiorentina 4.45am Istanbul Basaksehir v Hearts 4.45am Apollon Limassol v FC Vaduz 4.45am AZ Alkmaar v FC Dnipro Dnipropetrovsk 4.45am Djurgardens IF v Shamrock Rovers 4.45am AA Gent v FK Molde 4.45am SK Slavia Prague v Sivasspor 4.45am CFR Cluj v FC Ballkani 4.45am FK Zalgiris Vilnius v SK Slovan Bratislava 4.45am FC Pyunik Yerevan v FC Basel 7.00am FC Steaua Bucharest v West Ham United 7.00am Silkeborg v Anderlecht 7.00am SK Lech Poznan v Villarreal 7.00am Hapoel Beer Sheva v FK Austria Vienna 7.00am FK Partizan Belgrade v FC Slovacko 7.00am FC Cologne v Nice
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 1 recap, Group A: Fiorentina 1 FK RFS 1 Hearts 0 Istanbul Basaksehir 4 Group B: Anderlecht 1 Silkeborg 0 West Ham United 3 FC Steaua Bucharest 1 Group C: FK Austria Vienna 0 Hapoel Beer Sheva 0 Villarreal 4 SK Lech Poznan 3 Group D: OGC Nice 1 FC Cologne 1 FC Slovacko 3 FK Partizan Belgrade 3 Group E: FC Dnipro Dnipropetrovsk 0 AZ Alkmaar 1 FC Vaduz 0 Apollon Limassol 0 Group F: FK Molde 0 AA Gent 0 Shamrock Rovers 0 Djurgardens IF 0 Group G: FC Ballkani 1 CFR Cluj 1 Sivasspor 1 SK Slavia Prague 1 Group H: FC Basel 3 FC Pyunik Yerevan 1 SK Slovan Bratislava 0 FK Zalgiris Vilnius 0
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 2 recap, Group A: İstanbul Basaksehir 3 Fiorentina 0 FK RFS 0 Hearts 2 Group B: FC Steaua Bucharest 0 Anderlecht 0 Silkeborg 2 West Ham United 3 Group C: Hapoel Beer Sheva 1 Villarreal 2 SK Lech Poznan 4 FK Austria Vienna 1 Group D: FC Cologne 4 FC Slovacko 2 FK Partizan Belgrade 1 OGC Nice 1 Group E: Apollon Limassol 1 FC Dnipro Dnipropetrovsk 3 AZ Alkmaar 4 FC Vaduz 1 Group F: Djurgardens IF 3 FK Molde 2 AA Gent 3 Shamrock Rovers 0 Group G: CFR Cluj 0 Sivasspor 1 SK Slavia Prague 3 FC Ballkani 2 Group H: FC Pyunik Yerevan 2 SK Slovan Bratislava 0 FK Zalgiris Vilnius 0 FC Basel 1
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 3 recap, Group A: Hearts 0 Fiorentina 3 FK RFS 0 Istanbul Basaksehir 0 Group B: Anderlecht 0 West Ham United 1 Silkeborg 5 FC Steaua Bucharest 0 Group C: SK Lech Poznan 0 Hapoel Beer Sheva 0 Villarreal 5 FK Austria Vienna 0 Group D: FC Slovacko 0 Nice 1 FC Cologne 0 FK Partizan Belgrade 1 Group E: FC Dnipro Dnipropetrovsk 2 FC Vaduz 2 AZ Alkmaar 3 Apollon Limassol 2 Group F: FK Molde 3 Shamrock Rovers 0 AA Gent 0 Djurgardens IF 1 Group G: Sivasspor 3 FK Ballkani 4 SK Slavia Prague 0 CFR Cluj 1 Group H: FC Pyunik Yerevan 2 FK Zalgiris Vilnius 0 FC Basel 0 SK Slovan Bratislava 2
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 4 recap, Group A: Fiorentina 5 Hearts 1 Istanbul Basaksehir 3 FK RFS 0 Group B: FC Steaua Bucharest 0 Silkeborg 5 West Ham United 2 Anderlecht 1 Group C: FK Austria Vienna 0 Villarreal 1 Hapoel Beer Sheva 1 SK Lech Poznan 1 Group D: FK Partizan Belgrade 2 FC Cologne 0 Nice 1 FC Slovacko 2 Group E: Apollon Limassol 1 AZ Alkmaar 0 FC Vaduz 1 FC Dnipro Dnipropetrovsk 2 Group F: Djurgaradens IF 4 AA Gent 2 Shamrock Rovers 0 FK Molde 2 Group G: CFR Cluj 2 SK Slavia Prague 0 FC Ballkani 1 Sivasspor 2 Group H: SK Slovan Bratislava 3 FC Basel 3 FK Zalgiris Vilnius 2 FC Pyunik Yerevan 1
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 5 recap, Group A: Hearts 2 FK RFS 1 Fiorentina 2 Istanbul Basaksehir 1 Group B: Anderlecht 2 FC Steaua Bucharest 2 West Ham United 1 Silkeborg 0 Group C: FK Austria Vienna 1 SK Lech Poznan 1 Villarreal 2 Hapoel Beer Sheva 2 Group D: Nice 2 FK Partizan Belgrade 1 FC Slovacko 0 FC Cologne 1 Group E: FC Dnipro Dnipropetrovsk 1 Apollon Limassol 0 FC Vaduz 1 AZ Alkmaar 2 Group F: FK Molde 2 Djurgardens IF 3 Shamrock Rovers 1 AA Gent 1 Group G: FC Ballkani 0 SK Slavia Prague 1 Sivasspor 3 CFR Cluj 0 Group H: FC Basel 2 FK Zalgiris Vilnius 2 SK Slovan Bratislava 2 FC Pyunik Yerevan 1
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League group stage – Matchday 6 recap, Group A: FK RFS 0 Fiorentina 3 Istanbul Basaksehir 3 Hearts 1 Group B: Silkeborg 0 Anderlecht 2 FC Steaua Bucharest 0 West Ham United 3 Group C: Hapoel Beer Sheva 4 FK Austria Vienna 0 SK Lech Poznan 3 Villarreal 0 Group D: FC Cologne 2 Nice 2 FK Partizan Belgrade 1 FC Slovacko 1 Group E: AZ Alkmaar 2 FC Dnipro Dnipropetrovsk 1 Apollon Limassol 1 FC Vaduz 0 Group F: Djurgardens IF 1 Shamrock Rovers 0 AA Gent 4 FK Molde 0 Group G: CFR Cluj 1 FC Ballkani 0 SK Slavia Prague 1 Sivasspor 1 Group H: FC Pyunik Yerevan 1 FC Basel 2 FK Zalgiris Vilnius 1 SK Slovan Bratislava 2
|
|
|
Brenton1986
|
|
Group: Forum Members
Posts: 4.9K,
Visits: 0
|
UEFA Europa Conference League knockout round playoffs line up, Group runners up – host 2nd leg at home: Fiorentina Anderlecht SK Lech Poznan FK Partizan Belgrade FC Dnipro Dnipropetrovsk AA Gent CFR Cluj FC Basel UEFA Europa League 3rd place – host 1st leg at home: FK Bodo Glimt AEK Larnaca FC Ludogorets Razgrad Sporting Braga FC Sheriff Tiraspol SS Lazio FK Karabakh Trabzonspor
draw: Tuesday November 8th 12.00am AEDT
|
|
|