2019 FFA Cup preliminary rounds


2019 FFA Cup preliminary rounds

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - VICTORIA confirmed round 4 kickoff times,

Wednesday April 17th:
7.15pm Eastern Lions v Caroline Springs George Cross at Egan Lee Reserve
7.30pm Oakleigh Cannons v Beaumaris at Beaumaris Secondary College
7.30pm Moreland Zebras v North Sunshine Eagles at CB Smith Reserve
7.45pm Melbourne Knights at Mooroolbark at Knights Stadium
7.45pm Ballarat City v Westgate at Morshead Park
7.45pm Heidelberg United v Keilor Park at Keilor Park Recreation Reserve

Thursday April 18th:
7.30pm Kingston City v St Kilda Celts at The Grange Reserve
7.30pm North Geelong Warriors v Richmond at Elcho Park
7.30pm Springvale White Eagles v Eltham Redbacks at Eltham North Reserve - synthetic
8.00pm Dandenong Thunder v Northcote City at George Andrews Reserve
8.00pm Hume City v Mill Park at ABD Stadium
8.00pm Corio v Langwarrin at Hume Reserve
8.00pm Geelong v Essendon United at Stead Park
8.30pm Casey Comets v Goulburn Valley Suns at Comets Stadium

Friday April 19th:
3.00pm South Melbourne v Essendon Royals at Lakeside Stadium
6.45pm Sydenham Park v Banyule City at Keilor Lodge Reserve
7.00pm Altona Magic v Box Hill United at Paisley Park Soccer Complex

Saturday April 20th:
12.00pm Caufield United Cobras v Boroondara Carey Eagles at Victory Park
2.00pm Pascoe Vale v Moreland City at Campbell Reserve
2.00pm Sebastopol Vikings v Murray United at Morshead Park
2.00pm Avondale FC v Mazenod Victory at Reggio Calabria Club (Avenger Park)
2.00pm Doveton v Point Cook Jets at Waratah Reserve
2.00pm Upfield v Skye United at Gibb Reserve
2.00pm Werribee City v Green Gully Cavaliers at Galvin Park Reserve
3.00pm Epping City v Brunswick City at Aurora Fields
3.00pm Warragul United v Bentleigh Greens at Baxter Park (Warragul)
3.00pm Preston Lions v Dandenong City at BT Connor Reserve
3.00pm FC Bulleen Lions v Sandown Lions at Veneto Club – David Barro Stadium
3.00pm Whittlesea Ranges v FC Strathmore at Partridge Street Reserve
3.00pm Waverley Wanderers v Lalor United at Carlson Avenue Reserve
6.00pm Fitzroy City v Manningham United Blues
6.00pm Port Melbourne Sharks v St Albans Saints at SS Anderson Oval – JL Murphy Reserve

Edited
7 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – Northern NSW (Southern Zone) round 3 kickoff times,

Monday April 1st:
7.00pm Barnsley United v Hamilton Azzurri

Tuesday April 2nd:
7.00pm Swansea v Stockton Sharks
7.00pm Raymond Terrance v Warners Bay
7.00pm Dudley Redhead United v Hunter Simba
7.00pm Lake Macquarie v Cooks Hill United
7.00pm Cessnock City Hornets v Mayfield United Junior
7.30pm Belmont Swansea United v West Wallsend

Wednesday April 3rd:
7.00pm Jesmond v Beresfield United
7.00pm Mayfield United Senior v West Wallsend Senior
7.00pm New Lambton v Wallsend
7.00pm Toronto Awaba v Westlakes Wildcats
7.00pm Thornton Redbacks v Kahibah
7.00pm Nelson Bay v Singleton Strikers

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - NSW round 4 confirmed line up,

NPL 1 NSW & NPL 2 NSW clubs:
Wollongong Wolves
Hakoah Sydney City
APIA Leichhardt Tigers
Sydney United
Blacktown City
Rockdale City
Marconi Stallions
Sutherland Sharks
Manly United
Sydney Olympic
Mt Druitt Town Rangers
Spirit
Northern Tigers
Rydalmere Lions
North Shore Mariners
Hills United
Blacktown Spartans
Macarthur Rams
St George Saints
Mounties Wanderers
Canterbury Bankstown Berries
Bonnyrigg White Eagles
St George City

Round 3 winners:
Western NSW Mariners
Coogee United
(Winner of) Marayong FC/Berkeley Vale – to be played Wednesday April 10
Western Condors
(Winner of) Waverley Old Boys/Bankstown United – to be played Wednesday April 3
Fraser Park
Dunbar Rovers
Gladesville Ryde Magic
(Winner of) Pendle Hill/Bankstown City – to be played Wednesday April 3
Hurstville City
Kemps Creek United
Hurstville City Minotaurs
Gerringong Breakers
Stanmore Hawks
Quakers Hill
(Winner of) Coledale Waves/Budgewoi FC – to be played Saturday March 30
South Coast Flame
Thornleigh Thunder
The Ponds
Wollongong United
Manly Allambie United
Dulwich Hill
Umina United
University of NSW
Sydney University
Dee Why
Abbotsford Juniors
Nepean FC
Bankstown Sports Strikers
Cronulla Seagulls
West Pennant Hills Cherrybrook
Camden Tigers
(Winner of) Ryde Saints United/Sydney Dragon – to be played Monday April 1
Wollongong Olympic
Putney Rangers
Pittwater RSL
Coniston
Forest Killarney
Woonona Sharks
Blue Mountains
Terrigal United
Lindfield FC
West Ryde Rovers
Pennant Hills
Bulli FC
Tarrawanna Blueys
(Winner of) Lugarno FC/Peakhurst United – to be played Friday March 29
(Winner of) Hazelbrook FC/Central Coast United – date yet to be confirmed
(Winner of) Arncliffe Aurora/Sydney CBD – to be played Saturday March 30
Killarney District
University of Wollongong
(Winner of) Parramatta FC/SD Raiders – to be played Tuesday April 2
Inter Lions
Kirrawee Kangaroos
Gwandalan Summerland Point
Hawkesbury City
Epping FC

draw: Tuesday April 2nd
round 4 ties: Tuesday April 9-Wednesday April 10-Thursday April 11
NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
Capital Football Round 3
Riverina Rhinos (NPL1) 0-3 ANU FC (NPL 2)
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – SA round 2 recap:
Rostrevor Old Collegians 1 BOSA 1 – after extra time Rostrevor Old Collegians advance 7–6 on penalties
Seaford Rangers 1 Playford City 6
Adelaide Red Blue Eagles 2 Noarlunga United 3
Adelaide Cobras 0 Elizabeth Downs 11
Salisbury United 3 USC Lions 1
Mount Barker United 2 Ghan Kilburn City 4
Adelaide Victory 2 Fulham United 1
Brahma Lodge 3 Adelaide Wanderers 2 – after extra time
Modbury Jets 4 Adelaide Cobras 2
Elizabeth Vale 4 Adelaide Titans 2
Noarlunga Amateurs v Adelaide Hills Hawks – no score up yet
Western Strikers 1 White City 2
West Torrens Birkalla 0 Port Adelaide Pirates 1
Pontian Eagles 3 Mercedes Old Collegians 2
Cardijn Old Collegians 2 Adelaide Vipers 4
Adelaide University Red 3 Modbury Vista 2
Adelaide University Graduates 4 UniSA FC 1
Sturt Lions 2 Gawler Eagles 1
Old Ignatians 2 Sacred Heart Old Collegians 1 – after extra time
Northern Demons 0 Cumberland United 3
Tea Tree Gully City 1 West Adelaide 0
The Cove 1 Eastern United 0

NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
Capital Football Round 4
Riverina Rhinos (NPL1) 0-3 ANU FC (NPL 2) 
Canberra Olympic (NPL1) 2-1 Queanbeyan City (NPL2)
Belconnen United (NPL1) 5-0 Weston-Molonglo (NPL2)
Tuggeranong United (NPL1) 4-1 O'Connor Knights (NPL2)
Tigers FC (NPL1) 1-0 Monaro Panthers (NPL1) [In Progress 24'']
Woden-Weston v White Eagles | TBC @ Melrose Synthetic 

Canberra FC v Brindabella Blues | Wednesday, 10th April – 7pm @ Deakin Stadium – 

Gungahlin United v UC Pumas | Wednesday, 3rd April – 7pm @ AIS Grass 2 



thewitness
thewitness
Semi-Pro
Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 1K, Visits: 0
Brenton1986 - 31 Mar 2019 5:34 PM
FFA CUP – SA round 2 recap:

Tea Tree Gully City 1 West Adelaide 0


That's an interesting result. Looks like West Adelaide must have been taking this one a bit too lightly.
ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.3K, Visits: 0
I'm finding this competition more interesting than the A League at the moment.  
evolution
evolution
Hacker
Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 288, Visits: 0
NNSW (Northern Zone) round 4 results

Boambee Bombers 7 - 1 South Armidale United
Goonellabah FC 1 (4) - 1 (5) Kempsey Saints
Bangalow SC 2 - 1 Coffs Coast Tigers
Coffs City United 3 - 2 Woolgoolga Wolves

NNSW Southern Zone round 3 kicks off tonight.
LFC.
LFC.
World Class
World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 6.6K, Visits: 0
ErogenousZone - 1 Apr 2019 1:20 PM
I'm finding this competition more interesting than the A League at the moment.  

haha, not hard imo.

TheSelectFew
TheSelectFew
Legend
Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)Legend (30K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 30K, Visits: 0
thewitness - 1 Apr 2019 9:43 AM
Brenton1986 - 31 Mar 2019 5:34 PM

That's an interesting result. Looks like West Adelaide must have been taking this one a bit too lightly.

Absolute upset and a half


19-SU-58
19-SU-58
Pro
Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)Pro (2.3K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.2K, Visits: 0
what time is the FNSW round 4 draw today?

Not a Phase, Not a Trend, SYDNEY UNITED till the END! 

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
19-SU-58 - 2 Apr 2019 9:14 AM
what time is the FNSW round 4 draw today?

12.30pm tomorrow now.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South East Queensland zone round 4 kickoff times,

Thursday April 4th:
7.30pm University of Queensland v Rochedale Rovers

Tuesday April 9th:
7.00pm Brisbane Strikers v Souths United
7.15pm Moreton Bay United v Springfield United
7.15pm Samford Rangers v Brisbane Athletic
7.30pm Peninsula Power v Caboolture Sports
7.30pm Brisbane City v Gold Coast United
7.30pm Lions FC v Capalaba

Wednesday April 10th:
7.00pm New Farm United v Grange Thistle
7.15pm Mitchelton v North Star
7.30pm Redlands United v AC Carina
7.30pm South West Queensland Thunder v Wynnum Wolves
7.30pm Eastern Suburbs v Southside Eagles

Thursday April 11th:
7.30pm Taringa Rovers v Logan Metro

Friday April 12th:
7.00pm Gold Coast Knights v Sunshine Coast Fire

Saturday April 13th:
3.00pm Burleigh Heads Bulldogs v Albany Creek
5.00pm Southport Warriors v Logan Lightning
5.00pm Coomera Colts v Ipswich Knights
5.00pm Surfers Paradise Apollo v Maroochydore Swans
6.00pm Nambour Yandina United v Clairvaux
6.00pm Kawana v Sunshine Coast Wanderers
6.00pm Holland Park Hawks v Robina City
6.00pm Olympic FC v Gympie United
7.00pm Western Pride v Noosa Lions

Sunday April 14th:
4.00pm Bethania Rams v Palm Beach Sharks

SutherlandFan
SutherlandFan
Rising Star
Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 746, Visits: 0
FNSW Draw is today, however they have a few round 4 fixtures up already on their website, Wonder if they are up by accident, either way it should be a live draw.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South Australia round 3 draw:
Old Ignatians v Elizabeth Vale
White City v Adelaide University Red
Croydon Kings v The Cove
Port Adelaide Pirates v Cumberland United
Adelaide Vipers v Noarlunga United
Rostrevor Old Collegians v Adelaide Blue Eagles
Adelaide Hills Hawks v Adelaide Olympic
MetroStars v Sturt Lions
Pontian Eagles v Adelaide Comets
Tea Tree Gully City v Adelaide Raiders
Para Hills Knights v Salisbury United
Campbelltown City* v Adelaide City
Adelaide University Grads Red v Adelaide Victory
Brahma Lodge v Elizabeth Downs
South Adelaide v Ghan Kilburn City
Playford City v Modbury Jets

*NOTE: Campbelltown City have already qualified for FFA Cup round of 32 – due to being 2018 NPL national finals series champions.

ties to be played weekend of Thursday April 18-Friday April 19-Saturday April 20-Monday April 22.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – NSW round 4 draw:
St George Saints v SD Raiders
Northern Tigers v (Winner of) Waverly Old Boys/Bankstown United
Coogee United v Pennant Hills
Lugarno v Killarney District
The Ponds v Camden Tigers
Inter Lions v Hakoah Sydney City
West Pennant Hills Cherrybrook v Epping
Banksia Tigers v Mt Druitt Town Rangers
Tarrawanna Blueys v Rydalmere Lions
Sydney University FC v Canterbury Bankstown
North Shore Mariners FC v Gwandalan Summerland Point
Lindfield v Sydney Olympic
Dulwich Hill FC v Wollongong Olympic
Hills United Brumbies v Putney Rangers
Dee Why v Fraser Park
Hurstville v University of NSW
Terrigal United v Blacktown City
Macarthur Rams v Stanmore Hawks
Blue Mountains v Manly United
(Winner of) Marayong/Berkeley Vale v APIA Leichhardt Tigers
Gladesville Ryde Magic v Sydney United
Hurstville City Minotaurs v Mounties Wanderers
Western NSW Mariners v University of Wollongong
Rockdale City Suns v St George City
Umina United v Forest Killarney
Woonona Sharks FC v GHFA Spirit
Pittwater RSL v Ryde Saints United
Kemps Creek United v Wollongong United
Western Condors v South Coast Flame
Coledale Waves v Manly Allambie United
Blacktown Spartans FC v (Winner of) Pendle Hill/Bankstown City Lions
Hawkesbury City v Nepean
Dunbar Rovers v Wollongong Wolves
Gerringong Breakers v Sutherland Sharks
Coniston v West Ryde Rovers
Hazelbrook Hawks v Bankstown Sports Strikers
Abbotsford Juniors v Marconi Stallions
Kirrawee Kangaroos v Thornleigh Thunder
Cronulla Seagulls v Bonnyrigg White Eagles
Sydney CBD v Bulli

Ties to take place Tuesday April 9-Wednesday April 10-Thursday April 11.

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - Northern NSW (Southern Conference) round 4 line up:
Adamstown Rosebud
Belmont Swansea United
Beresfield United Senior
Broadmeadow Magic
Cessnock City Hornets
Charleston City Blues
Dudley Redhead United Senior
Edgeworth Eagles
Hamilton Azzurri
Hamilton Olympic
Kahibah
Lambton Jaffas
Maitland
Nelson Bay
New Lambton
South Cardiff
Swansea
Toronto Awaba Stags
Valentine Phoenix
Warners Bay
West Wallsend
Weston Workers Bears
(Winner of) Lake Macquarie City/Cooks Hill United


Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – ACT round 5 line up:
ANU
Belconnen United
Canberra Olympic
Cooma Tigers
Gungahlin United
Tuggeranong United
(Winner of) Canberra FC v Brindabella Blues
(Winner of) Woden Weston v Canberra White Eagles


Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – NSW round 4 kickoff times,

Tuesday April 9th:
7.00pm Sydney CBD v Bulli
7.30pm West Pennant Hills Cherrybrook v Epping FC
7.30pm Blue Mountains v Manly United
7.30pm Hills United v Putney Rangers
8.30pm Coledale Waves v Manly Allambie United

Wednesday April 10th:
7.00pm Dee Why v Fraser Park
7.00pm Northern Tigers v Bankstown United
7.00pm Western NSW Mariners v University of Wollongong
7.30pm Tarrawanna Blueys v Rydalmere Lions
7.30pm Abbotsford Juniors v Marconi Stallions
7.30pm Kemps Creek United v Wollongong United
7.30pm Blacktown Spartans v Bankstown City Lions
7.30pm Gladesville Ryde Magic v Sydney United
7.30pm Pittwater RSL v Ryde Saints United
7.30pm Hawkesbury City v Nepean FC
7.30pm Dunbar Rovers v Wollongong Wolves
7.30pm Woonona Sharks v Spirit
7.30pm Rockdale City Suns v St George City
7.30pm Coniston v West Ryde Rovers
7.30pm The Ponds v Camden Tigers
7.30pm Macarthur Rams v Stanmore Hawks
7.30pm Kirrawee Kangaroos v Thornleigh Thunder
7.30pm Hurstville City v University of NSW
7.30pm Sydney University v Canterbury Bankstown Berries
7.45pm Coogee United v Pennant Hills
7.45pm Hurstville City Minotaurs v Mounties Wanderers
8.00pm Cronulla Seagulls v Bonnyrigg White Eagles

Thursday April 11th:
7.30pm Western Condors v South Coast Flame
7.30pm North Shore Mariners v Gwandalan Summerland Point
7.30pm Hazelbrook v Bankstown Sports Strikers

Tuesday April 16th:
7.45pm St George Saints v SD Raiders
8.00pm Lugarno v Killarney District 
8.30pm Gerringong Breakers v Sutherland Sharks

Wednesday April 17th:
7.00pm Lindfield v Sydney Olympic
7.30pm Dulwich Hill v Wollongong Olympic
7.30pm Banksia Tigers v Mt Druitt Town Rangers
7.30pm Umina United v Forest Killarney
7.45pm Inter Lions v Hakoah Sydney City

To Be Confirmed:
Terrigal United v Blacktown City
Marayong/Berkeley Vale v APIA Leichhardt Tigers

Edited
7 Months Ago by Brenton1986
SutherlandFan
SutherlandFan
Rising Star
Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)Rising Star (780 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 746, Visits: 0
Hoping our club puts more emphasis on qualifying for the round of 32 this year, would love to see us on the national stage, a favourable first up draw for us.

Also another local association team has drawn Bonnyrigg which will be interesting, another couple of games this round for me to watch to add to the 4 round two games I got to see. FFA cup is probably my favourite club competition at the moment.



Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South Australia round 3 kickoff times,

Thursday April 18th:
7.00pm SA (7.30pm AEST) Campbelltown City v Adelaide City
7.00pm SA (7.30pm AEST) South Adelaide v Ghan Kilburn City
7.00pm SA (7.30pm AEST) Playford City v Modbury Jets
7.30pm SA (8.00pm AEST) Adelaide Hills Hawks v Adelaide Olympic
7.30pm SA (8.00pm AEST) Brahma Lodge v Elizabeth Downs
8.00pm SA (8.30pm AEST) Tea Tree Gully City v Adelaide Raiders

Friday April 19th:
2.00pm SA (2.30pm AEST) Croydon Kings v The Cove

Saturday April 20th:
2.30pm SA (3.00pm AEST) Adelaide Vipers  v Noarlunga United
2.30pm SA (3.00pm AEST) North Eastern MetroStars v Sturt Lions
2.30pm SA (3.00pm AEST) Pontian Eagles v Adelaide Comets
2.30pm SA (3.00pm AEST) Para Hills Knights v Salisbury United
2.30pm SA (3.00pm AEST) Adelaide University Graduates v Adelaide Victory
5.00pm SA (5.30pm AEST) White City v Adelaide University Red
7.00pm SA (7.30pm AEST) Port Adelaide Pirates v Cumberland United

Monday April 22nd:
1.45pm SA (2.15pm AEST) Rostrevor Old Collegians v Adelaide Blue Eagles
2.30pm SA (3.00pm AEST) Old Ignatians v Elizabeth Vale

Edited
7 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - WESTERN AUSTRALIA round 4 line up,
Perth SC
Balcatta
Armadale
Cockburn City
Bayswater City
Floreat Athena
Sorrento
Inglewood United
ECU Joondalup
Stirling Lions
Rockingham City
Port Kennedy
Olympic Kingsway
Shamrock Rovers Perth
Mandurah City
Wanneroo City
Curtin University
Gwelup Croatia
Ashfield
Swan United
Fremantle City
Balga
Gosnells City
Joondalup United
(Winner of) Mindarie FC v Warnbro Strikers
Morley Windmills
Western Knights
(Winner of) Northern City v Queens Park
Canning City
Joondalup City
Kelmscott Roos
UWA-Nedlands

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
Northern NSW – Northern Conference round 5 draw:
Boambee Bombers v Coffs City United
Bangalow v Kempsey Saints

Northern NSW – Southern Conference round 4 draw:
Edgeworth Eagles v West Wallsend
South Cardiff City v Broadmeadow Magic
Lambton Jaffas v Beresfield United Senior
Swansea v Maitland
Valentine Phoenix v Toronto Awaba Stags
Cessnock City Hornets v Lake Macquarie City
New Lambton v Dudley Redhead United Senior
Weston Workers Bears v Lake Macquarie/Cooks Hill United
Kahibah v Adamstown Rosebud
Hamilton Olympic v Hamilton Azzurri
Warners Bay v Nelson Bay
Charleston City Blues v Belmont Swansea United

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - WA round 4 draw result:
Fremantle City v Queens Park
Stirling Lions v Western Knights
Canning City v Port Kennedy
Kingsway Olympic v Joondalup City
UWA Nedlands v Swan United
Curtin University v Mandurah City
Perth SC v Morley Windmills
Sorrento v ECU Joondalup
Gosnells City v Bayswater City
Cockburn City v Joondalup United
Balcatta v Shamrock Rovers Perth
Kelmscott Roos v Floreat Athena
Gwelup Croatia v Armadale
Inglewood United v Balga
Wanneroo City v Warnbro Strikers
Ashfield v Rockingham City

ties to be played Monday April 22nd.
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0

To UOW Football members and supporters,

It is with great regret that we are having to withdraw our entry into the round 4 of the FFA cup vs Western NSW Mariners on Wednesday April 10th (tomorrow) 7pm KO at Proctor Park Bathurst.

The 8 hour round road trip (4 hour each way) mid week was a tough task with students / workers losing 1.5 days from their schedule, and with only short notice that we were to be at Bathurst.

other games played this round are within 90 minutes / 150 km drive of each other, which would have been achievable for us but then, that is the Magic of the cup!

The additional risk that the game could be washed out as it's not an all-weather field was also a concern.

We would like to thank Western NSW Mariners and Football NSW for trying to find a solution however the backlog of NPL3 fixtures for the Mariners has made it extremely difficult to find a more appropriate date.

Even moving the game back 8 days was not considered due to Western NSW Mariners Easter catch up games.

Being involved in the FFA cup has been a great experience for all University of Wollongong FC players and volunteers. 

Our squad this year is strong and would have enjoyed the contest against Western NSW Mariners.  

We wish Western NSW Mariners all the best for the next round, and would love to come up to Bathurst for a post season charity match! 

Regards, 
Murray Doyle President (University of Wollongong FC)


Edited
7 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – NSW round 4 results so far:
Sydney CBD 0 Bulli FC 1
West Pennant Hills Cherrybrook 3 Epping FC 2
Blue Mountains 0 Manly United 7
Hills United 12 Putney Rangers 1
Tarrawanna Blueys 4 Rydalmere Lions 2
Hurstville City Minotaurs 2 Mounties Wanderers 6
Coledale Waves 1 Manly Allambie United 0
Abbotsford Juniors 1 Marconi Stallions 7
Dee Why 4 Fraser Park 3 (after extra time)
Northern Tigers 4 Bankstown United 0 *was 0-0 for 75 minutes
Kemps Creek United 1 Wollongong United 4
Blacktown Spartans 2 Bankstown City Lions 1
Gladesville Ryde Magic 0 Sydney United 1
Pittwater RSL 5 Ryde Saints United 0
Hawkesbury City 0 Nepean 4
Dunbar Rovers 1 Wollongong Wolves 2
Woonona Sharks 3 Spirit 1
Rockdale City Suns 3 St George FA 0
Coniston FC 6 West Ryde Rovers 0
The Ponds 3 Camden Tigers 2 (after extra time)
Macarthur Rams 1 Stanmore Hawks 2
Kirrawee Kangaroos 7 Thornleigh Thunder 0
Hurstville City 0 University of NSW 2
Sydney University 2 Canterbury Bankstown Berries 0
Cronulla Seagulls 0 Bonnyrigg White Eagles 7

Forfeits:
Western NSW Mariners v University of Wollongong – Western NSW Mariners advance to round 5 draw

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South East QLD round 4 results so far:
Samford Rangers 1 Brisbane Athletic 4
Lions FC 3 Capalaba 0
Brisbane Strikers 10 Souths United 1
Mitchelton 4 North Star 1
New Farm United 1 Grange Thistle 6
Redlands United 8 AC Carina 0
Peninsula Power 3 Caboolture Sports 0
Brisbane City 5 Gold Coast United 2
Moreton Bay United 4 Springfield United 1
Eastern Suburbs 3 Southside Eagles 0
University of Queensland 4 Rochedale Rovers 5


ErogenousZone
ErogenousZone
Pro
Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)Pro (2.4K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 2.3K, Visits: 0
Keep an eye on Mounties as the competition progresses. I reckon they're going to cause an upset.  
NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0

GUNGAHLIN UNITED FORFEIT FFA CUP MATCH

Capital Football has deemed that Gungahlin United FC has forfeited the FFA Cup 2019 Capital Football Preliminary Round 4 Match against the UC Pumas FC, pursuant to the Competition Regulations.

In reviewing the team sheet from the match, it was apparent that a Gungahlin player was not registered on Play Football until after the match was played and therefore was deemed to be an ineligible player.

This decision is made in accordance with the 2019 FFA Cup Supplementary Competition Regulations (specifically, Section 3, Article 1a).


Results from Round of 16 Capital Football
* Bold clubs are NPL 1

Riverina Rhinos 0 - 3 ANU FC
Belconnen United 5 - 0 Weston Molonglo
Canberra Olympic 2 - 1 Queanbeyan City
Tuggeranong United 4 - 1 O'Connor Knights
Tigers FC 1 - 0 Monaro Panthers
Gungahlin United 4 - 1 UC Pumas - Match forfeited, as per above
Canberra FC 6 - 1 Brindabella
Woden-Weston FC 3 - 1 White Eagles

Quarter-Finalists

Belconnen United (NPL1)
Canberra Olympic (NPL1)
Tuggeranong United (NPL1)
Tigers FC (NPL1)
Canberra FC (NPL1)
Woden-Weston FC (NPL1)
ANU FC (NPL2)
UC Pumas (State League 1)


Edited
7 Months Ago by NicCarBel
GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search