2019 FFA Cup preliminary rounds


2019 FFA Cup preliminary rounds

Author
Message
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – VICTORIA round 3 draw result:
Yarraville Glory v Caroline Springs George Cross
Sydenham Park v Mornington
Point Cook Jets v Old Scotch
Upfield v Brighton
Boroondara Carey Eagles v Moonee Valley Knights
Westgate v Ballarat SC
Beaumaris v Malvern City
Epping City v Hume United
Warragul United v Whittlesea United
Waverley Wanderers v Brandon Park
Banyule City v North Melbourne Athletic
North Sunshine Eagles v East Brighton United
Mooroolbark v Nunawading City
FC Clifton Hill v Eltham Redbacks
Albion Rovers v Essendon United
Preston Lions v Altona City
Thornbury Athletic v Sandown Lions
Fitzroy City v Ashburton United
Casey Comets v Williamstown
Essendon Royals v Brimbank Stallions
South Springvale v Richmond
Kings Domain v Caulfield United Cobras
Berwick City v St Kilda
Fawkner SC v Lalor United
Corio v Melbourne University
Mazenod Victory v Collingwood City
Skye United v Bayside Argonauts
Springvale City v Sebastopol Vikings
FC Strathmore v West Preston
Doveton v South Yarra
Mill Park v Moreland United
Keilor Park v Peninsula Strikers

ties to be played between Friday March 8-Saturday March 9-Sunday March 10-Monday March 11 (Labour Day) with kickoff times, venues, to be confirmed in coming days.

The Club drawn as the HOME side will have until 12.00pm Wednesday March 6th to provide a suitable venue.

If the HOME side is unable to provide a venue by the listed date, the second named Club will have the opportunity to provide a venue and time.

FV asks the AWAY listed Club to advise a preferred venue and kick off date/time to
 competitions@footballvictoria.com.au in advance.

In neither participating Club can provide a venue, FV will schedule the fixture at its discretion 
clubs will receive a fixture confirmation once Cup fixtures are confirmed.

LFC.
LFC.
World Class
World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 6.6K, Visits: 0
ErogenousZone - 27 Feb 2019 4:11 PM
thewitness - 27 Feb 2019 3:18 PM

https://footballnsw.com.au/2019/01/18/applications-for-2019-ffa-cup-nsw-preliminary-rounds-now-open/

Club Registration Fees

$330.00          Association and Football NSW State League Men’s Clubs

$550.00          NPL 3 NSW Men’s Clubs

$825.00          NPL NSW Men’s and NPL 2 NSW Men’s Clubs



So what are thoughts on the fees ?
Wonder what AL clubs pay ?
The mention of the drop off from regional and NNSW - an incentive would be not to charge ?
They already have to travel far, isolated etcetcectc, I don't blame any Association clubs opting out imo.

thewitness
thewitness
Semi-Pro
Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 1K, Visits: 0
LFC. - 5 Mar 2019 10:33 AM
ErogenousZone - 27 Feb 2019 4:11 PM

So what are thoughts on the fees ?
Wonder what AL clubs pay ?
The mention of the drop off from regional and NNSW - an incentive would be not to charge ?
They already have to travel far, isolated etcetcectc, I don't blame any Association clubs opting out imo.

Clubs

Cost (as set by FFA)

FV Subsidised

Total Cost

NPL Clubs

*$825 (inc GST)

$495

$330 (inc GST)

All Other Clubs

*$330 (inc GST)

$220

$110 (inc GST)

*Any club who forfeits a Cup fixture will be charged the full FFA levy

Those are the Victorian costs for entry, with the FFV subsidising a lot of the cost. $110 is a lot more affordable than $330 for an association club, but Victoria has seen a small drop off of regional association clubs too (13 to 11). NSW dropped from 6 regional clubs to 2. 

Travel and entry costs in NSW are very high, but it doesn't look like FNSW care much about expanding the Cup into the country.

There's probably around 80 football clubs in NSW country, maybe they need to consider using regional qualifying. Save a spot in Round 6 for one or two country clubs. A couple of rounds of intra-Branch qualifying (Riverina, Southern, Western) and then maybe a couple of rounds of inter-Branch, with the winners going into Round 6 of FNSW qualifying.
Maybe have a country finals (Round 4 & 5) tournament like NNSW do, somewhere central like Yass, over the Easter long weekend, winner into normal Round 6.   
 
Although my preference would be for Riverina and possibly even Southern branches to ditch FNSW and head to Capital Football anyway. With 2 major Riverina clubs now playing in the Capital NPL set up, maybe a full move isn't far off.   



Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – South East Queensland round 3 draw:
Rockville Rovers v Samford Rangers
North Star v Slacks Creek
Albany Creek v Jimboomba United
Gympie United v Westside Grovely
Bilambil Redbacks v Springfield
Surfers Paradise Apollo v Brisbane Knights
Centenary Stormers v Robina City
Acacia Ridge v Coomera Colts
Park Ridge v Clairvaux/St George Willawong
Annerley v University of Queensland
Bardon Latrobe v Bethania Rams
Willowburn v New Farm United
Moggill v Kawana
Bayside United v Grange Thistle
Caloundra v Palm Beach
Maroochydore v North Lakes
Taringa Rovers v Beerwah Glasshouse
Caboolture v Mudgeeraba
Kangaroo Point Rovers v Brisbane Athletic
Logan Metro v Mt Gravatt Hawks
AC Carina v Ipswich City
Western Spirit v Nambour Yandina United
Southport v The Lakes
Ridge Hills United v Noosa Lions
Toowong v Burleigh

FFA CUP – North Queensland round 3 draw:
Brothers v Wulguru

BYES: MA Olympic, Rebels, Warriors,

FFA CUP – North Queensland round 4 draw:
MA Olympic v Brothers/Wulguru
Rebels v Warriors

FFA CUP – North Queensland round 5 draw:
MA Olympic/Brothers/Wulguru v Rebels/Warriors

FFA CUP – Far North Queensland round 3 draw:
Marlin Coast Rangers v Stratford Dolphins
Innisfail United v Douglas United
Mareeba United v Leichhardt
Southside Comets v Edge Hill United

FFA CUP – Far North Queensland round 4 draw:
Southside Comets/Edge Hill United v Innisfail United/Douglas United
Marlin Coast Rangers/Stratford Dolphins v Mareeba United/Leichhardt

FFA CUP – Far North Queensland round 5 draw:
Marlin Coast Rangers/Stratford Dolphins/Mareeba United/Leichhardt v Southside Comets/Edge Hill United/Innisfail United/Douglas United

LFC.
LFC.
World Class
World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)World Class (6.7K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 6.6K, Visits: 0
thewitness - 5 Mar 2019 11:16 AM
LFC. - 5 Mar 2019 10:33 AM

Clubs

Cost (as set by FFA)

FV Subsidised

Total Cost

NPL Clubs

*$825 (inc GST)

$495

$330 (inc GST)

All Other Clubs

*$330 (inc GST)

$220

$110 (inc GST)

*Any club who forfeits a Cup fixture will be charged the full FFA levy

Those are the Victorian costs for entry, with the FFV subsidising a lot of the cost. $110 is a lot more affordable than $330 for an association club, but Victoria has seen a small drop off of regional association clubs too (13 to 11). NSW dropped from 6 regional clubs to 2. 

Travel and entry costs in NSW are very high, but it doesn't look like FNSW care much about expanding the Cup into the country.

There's probably around 80 football clubs in NSW country, maybe they need to consider using regional qualifying. Save a spot in Round 6 for one or two country clubs. A couple of rounds of intra-Branch qualifying (Riverina, Southern, Western) and then maybe a couple of rounds of inter-Branch, with the winners going into Round 6 of FNSW qualifying.
Maybe have a country finals (Round 4 & 5) tournament like NNSW do, somewhere central like Yass, over the Easter long weekend, winner into normal Round 6.   
 
Although my preference would be for Riverina and possibly even Southern branches to ditch FNSW and head to Capital Football anyway. With 2 major Riverina clubs now playing in the Capital NPL set up, maybe a full move isn't far off.   



This is why I mentioned something should be done to adjust for those Associations/Clubs out of the main city realms.
As I said I don't blame them not participating and so early before the season starts for most clubs/teams wouldn't even know they have a squad registered let alone getting replies from players are you in or out playing the season.

As for the lower NSW regions you mention imo it makes sense them joining Capital Football.

NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
LFC. - 5 Mar 2019 4:31 PM
thewitness - 5 Mar 2019 11:16 AM

This is why I mentioned something should be done to adjust for those Associations/Clubs out of the main city realms.
As I said I don't blame them not participating and so early before the season starts for most clubs/teams wouldn't even know they have a squad registered let alone getting replies from players are you in or out playing the season.

As for the lower NSW regions you mention imo it makes sense them joining Capital Football.

Might come sooner than you think
thewitness
thewitness
Semi-Pro
Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 1K, Visits: 0
NicCarBel - 5 Mar 2019 8:08 PM
LFC. - 5 Mar 2019 4:31 PM

Might come sooner than you think

You heard something?
NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
I’ve heard at least one association looking at succeeding from FNSW and joint Capital Football. Whether they can do it themselves, or needing the whole Branch to go along with them is an entirely different matter (as well as being accepted of course)
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – VICTORIA round 3 kickoff times,

Thursday March 7th:
8.00pm Kings Domain v Caulfield United Cobras at Tatterson Park

Friday March 8th: 
8.00pm Boroondara Carey Eagles v Moonee Valley Knights at State Football Centre – synthetic 
8.15pm Point Cook Jets v Old Scotch at Saltwater Reserve
8.30pm Sydenham Park v Mornington at Keilor Lodge Reserve

Saturday March 9th:
1.00pm Albion Rovers v Essendon United at Chaplin Reserve
1.00pm Corio v Melbourne University at Hume Reserve
1.00pm Keilor Park v Peninsula Strikers at Keilor Park Recreation Reserve #1
2.00pm Yarraville Glory v Caroline Springs George Cross at Paisley Park Soccer Complex
2.00pm Upfield v Brighton at Gibb Reserve
2.00pm North Sunshine Eagles v East Brighton United at George Andrews Reserve
2.00pm FC Clifton Hill v Eltham Redbacks at Warner Reserve
2.00pm Fitzroy City v Ashburton United at State Football Centre #2 – synthetic 
2.00pm Casey Comets v Williamstown at Comets Stadium
2.00pm Essendon Royals v Brimbank Stallions at JH Allan Reserve
2.00pm Berwick City v St Kilda at Sweeny Reserve
2.00pm Springvale City v Sebastopol Vikings at Morshead Park #2 - synthetic
3.00pm Beaumaris v Malvern City at Beaumaris Secondary College
3.00pm Epping City v Hume United at Aurora Fields
3.00pm Warragul United v Whittlesea United at Baxter Park
3.00pm Banyule City v North Melbourne Athletic at Yallambie Park Reserve
3.00pm Preston Lions v Altona City at BT Connor Reserve
3.00pm Skye United v Bayside Argonauts at Centenary Park
3.00pm FC Strathmore v West Preston at Knights Stadium
3.00pm Doveton v South Yarra at Waratah Reserve
4.00pm Westgate v Ballarat SC at Chaplin Reserve
5.00pm Mooroolbark v Nunawading City at Esther Park Reserve
5.00pm South Springvale v Richmond at Warner Reserve
7.00pm Thornbury Athletic v Sandown Lions at State Football Centre #2 – synthetic 
7.00pm Mazenod Victory v Collingwood City at Kingston Heath Soccer Complex #2 – synthetic

Sunday March 10th:
4.00pm Waverley Wanderers v Brandon Park at Jack Edwards Reserve


Monday March 11th:
7.00pm Fawkner SC v Lalor United at CB Smith Reserve
7.00pm Mill Park v Moreland United at State Football Centre – synthetic

Edited
8 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP round 3 recap – VICTORIA (Thursday & Friday):
Kings Domain 2 Caulfield United Cobras 4
Boroondara Carey Eagles 3 Moonee Valley Knights 1
Point Cook Jets 1 Old Scotch 0
Sydenham Park 1 Mornington 0 (after extra time)

*NOTE: Point Cook Jets v Old Scotch fixture had the sprinklers turned on at Saltwater Reserve in tonight's FFA Cup – Victoria round 3 match Point Cook Jets were leading 1-0 at the time in the 90th minute when sprinklers were turned on at Point Cook's home venue.


Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - VICTORIA round 3 Saturday recap:
Albion Rovers 0 Essendon United 3
Corio 6 Melbourne University 2 – after extra time
Keilor Park 1 Peninsula Strikers 0
Yarraville Glory 2 Caroline Springs George Cross 3 – after extra time
Upfield 3 Brighton 1
North Sunshine Eagles 4 East Brighton United 1
FC Clifton Hill 0 Eltham Redbacks – after extra time (Eltham Redbacks advance 6-5 on penalties)
Fitzroy City 4 Ashburton United 0
Casey Comets 2 Williamstown 1 – after extra time
Essendon Royals 3 Brimbank Stallions – after extra time (Essendon Royals advance 4-3 on penalties)
Berwick City 0 St Kilda 2
Springvale City 2 Sebastopol Vikings 3
Beaumaris 2 Malvern City 1
Epping City 2 Hume United 0
Warragul United 3 Whittlesea United 1
Banyule City 6 North Melbourne Athletic 1
Preston Lions 4 Altona City 1
Skye United 3 Bayside Argonauts 1
FC Strathmore 2 West Preston 1
Doveton 3 South Yarra 0
Westgate 5 Ballarat SC 0
Mooroolbark 2 Nunawading City 0
South Springvale 0 Richmond 2
Thornbury Athletic 0 Sandown Lions 5
Mazenod Victory v Collingwood City – no score up on the website
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - Northern NSW (Northern Conference round 3 results):
Goonellabah 6 Westlawn Tigers 1
Coffs City United 3 Port Saints 1
Woolgoolga Wolves 6 Demon Knights 1
Oxley Vale Attunga 1 Bangalow 6
Tamworth 0 South Armidale United 0 - after extra time (South Armidale United won 7-6 on penalties)
Armidale City Westside 0 Kempsey Saints 9
Port United 1 Boambee Bombers 1 - after extra time (Boambee Bombers won 3-0 on penalties)
Macleay Valley Rangers 1 Coffs Coast Tigers 2

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA Cup – round 4 confirmed line up:
Altona Magic
Avondale FC
Ballarat City
Banyule City
Beaumaris
Bentleigh Greens
Boroondara Carey Eagles
Box Hill United
Brunswick City
Caroline Springs George Cross
Casey Comets
Caulfield United Cobras
Corio
Dandenong City
Dandenong Thunder
Doveton
Eastern Lions
Eltham Redbacks
Epping City
Essendon Royals
Essendon United
FC Bulleen Lions
FC Strathmore
Fitzroy City
Geelong SC
Goulburn Valley Suns
Green Gully Cavaliers
Heidelberg United
Hume City
Keilor Park
Kingston City
Langwarrin
Lalor United
Manningham United Blues
Mazenod Victory
Melbourne Knights
Mill Park
Mooroolbark
Moreland City
Moreland Zebras
Murray United
Northcote City
North Geelong Warriors
North Sunshine Eagles
Oakleigh Cannons
Pascoe Vale
Point Cook Jets
Port Melbourne Sharks
Preston Lions
Richmond
Sandown Lions
Sebastopol Vikings
Skye United
South Melbourne
Springvale White Eagles
St Albans Saints
St Kilda
Sydenham Park
Upfield
Warragul United
Waverley Wanderers
Werribee City
Westgate
Whittlesea Ranges

FFA Cup - Victoria round 4 draw will be held Wednesday March 13th from Football Victoria headquarters at 12.00pm AEDT with round 4 ties scheduled to take place midweek of Tuesday April 16th-Wednesday April 17th (midweek), weekend of Friday April 19th (Good Friday)-Saturday April 20th (Easter Saturday)-Monday April 22nd (Easter Monday).
Edited
8 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - TASMANIA round 4 line up,
Beachside
Clarence United
Devonport Strikers
Glenorchy Knights
Hobart United
Hobart Zebras
Kingborough Lions
Launceston City
Metro
Nelson Eastern Suburbs
Olympia Warriors
Riverside Olympic
Somerset
South Hobart
Taroona
University of Tasmania

round 4 draw: date To Be Confirmed
round 4 ties: weekend April 19-20-22 (Easter weekend)
Edited
8 Months Ago by Brenton1986
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – VICTORIA round 4 draw result:
Geelong v Essendon United at Stead Park
Pascoe Vale v Moreland City at CB Smith Reserve
Sebastopol Vikings v Murray United at Morshead Park
Epping City v Brunswick City at Aurora Fields
Hume City v Mill Park at ABD Stadium
Heidelberg United v Keilor Park at Olympic Village
Caulfield United Cobras v Boroondara Carey Eagles at Victory Park
Fitzroy City v Manningham United Blues at Fairfield Park
Dandenong Thunder v Northcote City at George Andrews Reserve
Moreland Zebras v North Sunshine Eagles at CB Smith Reserve
South Melbourne v Essendon Royals at Lakeside Stadium
Eastern Lions v Caroline Springs George Cross at Gardiners Creek Reserve
Avondale FC v Mazenod Victory at Reggio Calabria Club
Corio v Langwarrin at Hume Reserve
Altona Magic v Box Hill United at Paisley Park Soccer Complex
Warragul United v Bentleigh Greens at Baxter Park (Warragul)
Casey Comets v Goulburn Valley Suns at Comets Stadium
Kingston City v St Kilda Celts at The Grange Reserve
North Geelong Warriors v Richmond at Elcho Park
Whittlesea Ranges v FC Strathmore at Epping Stadium
Oakleigh Cannons v Beaumaris at Jack Edwards Reserve
Springvale White Eagles v Eltham Redbacks at White Eagles Stadium
Ballarat City v Westgate at Morshead Park
Upfield v Skye United at Gibb Reserve
Port Melbourne Sharks v St Albans Saints at SS Anderson Reserve
Waverley Wanderers v Lalor United at Carlson Avenue Reserve
Werribee City v Green Gully Cavaliers at Galvin Park Reserve
Preston Lions v Dandenong City at BT Connor Reserve
FC Bulleen Lions v Sandown Lions at Veneto Club – David Barro Stadium
Sydenham Park v Banyule City at Keilor Lodge Reserve
Melbourne Knights v Mooroolbark at Knights Stadium
Doveton v Point Cook Jets at Waratah Reserve

Round 4 ties to be played Tuesday April 16th (midweek), Wednesday April 17th (midweek), Friday April 19th (Good Friday), Saturday April 20th (Easter Saturday), Monday April 22nd (Easter Monday).
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – SE Queensland round 3 kickoff times,

Tuesday March 19th:
7.30pm Park Ridge v Clairvaux
7.30pm Annerley v University of Queensland
7.30pm AC Carina v Ipswich City

Wednesday March 20th:
7.30pm Albany Creek v Jimboomba United

Thursday March 21st:
7.30pm North Star v Slacks Creek
7.30pm Logan Metro v Mt Gravatt Hawks

Friday March 22nd:
7.30pm Acacia Ridge v Coomera Colts

Saturday March 23rd:
10.00am Rockville Rovers v Samford Rangers
2.30pm Kangaroo Point Rovers v Brisbane Athletic
4.00pm Gympie United v Westside Grovely.
5.00pm Bayside United v Grange Thistle
5.00pm Southport v The Lakes
6.00pm Bilambil Terramora v Springfield United
6.00pm Caloundra v Palm Beach Sharks
6.00pm Western Spirit v Nambour Yandina United
6.00pm Ridge Hills United v Noosa Lions
7.00pm Centenary Stormers v Robina City
7.00pm Willowburn v New Farm United
7.00pm Maroochydore Swans v North Lakes Mustangs

Sunday March 24th:
3.00pm Surfers Paradise Apollo v Brisbane Knights
3.00pm Bardon Latrobe v Bethania Rams
4.00pm Moggill v Kawana
4.30pm Caboolture Sports v Mudgeeraba
5.00pm Toowong v Burleigh Heads Bulldogs
6.00pm Taringa Rovers v Beerwah Glasshouse Mountains

*NOTE all kickoff times are Brisbane Time.

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - TASMANIA round 4 draw:
Riverside Olympic v Nelson Eastern Suburbs
Hobart United v South Hobart
Somerset v Beachside
Taroona v Metro FC
Olympia Warriors v Glenorchy Knighs
Kingborough Lions v Devonport Strikers
Launceston City v University of Tasmania
Clarence United v Hobart Zebras

ties to be played weekend of Friday April 19 (Good Friday)-Saturday April 20 (Easter Saturday)-Monday April 22 (Easter Monday).
NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
ACT First Round
Tuesday night
Brindabella Blues 4 - 3 Narrabundah FC
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0

FFA CUP – SA round 2 draw result:
Cove FC v Eastern United
Rostrevor Old Collegians v BOSA SC
Seaford Rangers v Playford City
Adelaide Red Blue Eagles v Noarlunga United
Adelaide Cobras Amateur v Elizabeth Downs
Salisbury United v USC Lions
Mount Barker United v Ghan Kilburn City
Adelaide Victory v Fulham FC
Brahma Lodge v Adelaide Wanderers
Modbury Jets v Adelaide Cobras
Elizabeth Vale v Adelaide Titans
Noarlunga United Amateurs v Adelaide Hills
Western Strikers v White City
West Torrens Birkalla v Port Adelaide Pirates
Pontian Eagles v Mercedes Old Collegians
Cardijn Old Collegains v Adelaide Vipers
Adelaide University v Modbury Vista
Adelaide University Red v University of South Australia
Sturt Lions v Gawler
Old Ignatians v Scared Heart Old Collegians
Northern Demons v Cumberland United
Tea Tree Gully v West Adelaide

BYES: Adelaide Blue Eagles, Adelaide City, Adelaide Comets, Adelaide Olympic, Campbelltown City (NPL national champions), Croydon Kings, MetroStars, Para Hills Knights, Adelaide Raiders, South Adelaide.

Ties to be played weekend of Friday March 29-Saturday March 30-Sunday March 31-Monday April 1


NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
With the round three FFA Cup Capital Football Qualifying matches now completed, the fixtures are locked in for round four.

Round 3 results
Match 1: Brindabella Blues 4-3 Narrabundah FC (AET)

Match 2: Southern Tablelands United 0-2 UC Pumas

Match 3: Weston Molonglo FC 4 -1 Canberra City

Match 4: Wagga City Wanderers 2-5 White Eagles



Round 4 fixtures

Match 5: Canberra FC v Brindabella Blues | Wednesday, 10th April – 7pm @ Deakin Stadium

Match 6: Gungahlin United v UC Pumas | Wednesday, 3rd April – 7pm @ AIS Grass 2 

Match 7: Belconnen United v Weston Molonglo | TBC @ McKellar Park

Match 8: Woden-Weston v White Eagles | Thursday, 11th April – 7pm @ Melrose Synthetic 

Match 9: Tuggeranong United v O’Connor Knights | Sunday, 31st March – 4pm @ Greenway Enclosed

Match 10: Canberra Olympic v Queanbeyan City | Sunday, 31st March – 3pm @ Woden Park

Match 11: Riverina Rhinos v ANU FC | Saturday, 30th March – 6pm @ Solar Mad Stadium (Griffith)

Match 12: Tigers FC v Monaro Panthers | Sunday, 31st March – 3pm @ Hawker Football Centre

Every game will be available to watch live on BarTV Sports. (Capital Football YouTube page)

Further information and match details will be posted to capitalfootball.com.au when available.



thewitness
thewitness
Semi-Pro
Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)Semi-Pro (1.1K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 1K, Visits: 0
NicCarBel - 18 Mar 2019 9:53 PM
With the round three FFA Cup Capital Football Qualifying matches now completed, the fixtures are locked in for round four.

Round 3 results
Match 1: Brindabella Blues 4-3 Narrabundah FC (AET)

Match 2: Southern Tablelands United 0-2 UC Pumas

Match 3: Weston Molonglo FC 4 -1 Canberra City

Match 4: Wagga City Wanderers 2-5 White Eagles



Round 4 fixtures

Match 5: Canberra FC v Brindabella Blues | Wednesday, 10th April – 7pm @ Deakin Stadium

Match 6: Gungahlin United v UC Pumas | Wednesday, 3rd April – 7pm @ AIS Grass 2 

Match 7: Belconnen United v Weston Molonglo | TBC @ McKellar Park

Match 8: Woden-Weston v White Eagles | Thursday, 11th April – 7pm @ Melrose Synthetic 

Match 9: Tuggeranong United v O’Connor Knights | Sunday, 31st March – 4pm @ Greenway Enclosed

Match 10: Canberra Olympic v Queanbeyan City | Sunday, 31st March – 3pm @ Woden Park

Match 11: Riverina Rhinos v ANU FC | Saturday, 30th March – 6pm @ Solar Mad Stadium (Griffith)

Match 12: Tigers FC v Monaro Panthers | Sunday, 31st March – 3pm @ Hawker Football Centre

Every game will be available to watch live on BarTV Sports. (Capital Football YouTube page)

Further information and match details will be posted to capitalfootball.com.au when available.



Any idea why Wagga City weren't allowed to play their round 3 game at home?
NicCarBel
NicCarBel
Rising Star
Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)Rising Star (881 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 845, Visits: 0
thewitness - 19 Mar 2019 12:29 PM
NicCarBel - 18 Mar 2019 9:53 PM

Any idea why Wagga City weren't allowed to play their round 3 game at home?

I think they were, but Cootamundra is 'slightly' closer to Canberra than Wagga, and is part of the catchment area
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - VICTORIA round 4 kickoff times (as it stands),

Wednesday April 17th:
7.30pm Moreland Zebras v North Sunshine Eagles at CB Smith Reserve
7.45pm Melbourne Knights v Mooroolbark at Knights Stadium
7.45pm Ballarat City v Westgate at Morshead Park

Thursday April 18th:
8.00pm Corio v Langwarrin at Hume Reserve

Friday April 19th:
7.00pm Altona Magic v Box Hill United at Paisley Park Soccer Complex

Saturday April 20th:
12.00pm Caufield United Cobras v Boroondara Carey Eagles
2.00pm Sebastopol Vikings v Murray United at Morshead Park
2.00pm Doveton v Point Cook Jets at Waratah Reserve
2.00pm Upfield v Skye United at Gibb Reserve
3.00pm Epping City v Brunswick City at Aurora Fields
3.00pm Warragul United v Bentleigh Greens at Baxter Park (Warragul)
3.00pm Preston Lions v Dandenong City at BT Connor Reserve
6.00pm Fitzroy City v Manningham United Blues at Fairfield Park

Yet To Be Confirmed (date & kickoff times yet to be announced):
Hume City v Mill Park at ABD Stadium
Heidelberg United v Keilor Park at Olympic Village
Dandenong Thunder v Northcote City at George Andrews Reserve
South Melbourne v Essendon Royals at Lakeside Stadium
Eastern Lions v Caroline Springs George Cross at Gardiners Creek Reserve
Avondale FC v Mazenod Victory at Reggio Calabria Club (Avenger Park)
Casey Comets v Goulburn Valley Suns at Comets Stadium
Kingston City v St Kilda at The Grange Reserve
North Geelong Warriors v Richmond at Elcho Park
Whittlesea Ranges v FC Strathmore at Epping Stadium
Oakleigh Cannons v Beaumaris SC at Jack Edwards Reserve
Springvale White Eagles v Eltham Redbacks at White Eagles Stadium
Port Melbourne Sharks v St Albans Saints at SS Anderson Oval (JL Murphy Reserve)
Waverley Wanderers v Lalor United at Carlson Avenue Reserve
Werribee City v Green Gully Cavaliers at Galvin Park Reserve
FC Bulleen Lions v Sandown Lions at Veneto Club (David Barro Stadium)
Sydenham Park v Banyule City at Keilor Lodge Reserve
Geelong SC v Essendon United at Stead Park
Pascoe Vale v Moreland City at venue To Be Confirmed

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – SA round 2 kickoff times,

Friday March 29th:
7.00pm Local Adelaide Victory v Fulham United
7.00pm Local Brahma Lodge v Adelaide Wanderers
8.00pm Local Rostrevor Old Collegians v BOSA SC
8.00pm Local Pontian Eagles v Mercedes Old Collegians

Saturday March 30th:
12.00pm Local Adelaide University Graduates v UniSA
2.30pm Local Adelaide Red Blue Eagles v Noarlunga United
2.30pm Local Mount Barker United v Ghan Kilburn City
2.30pm Local Modbury Jets v Adelaide Cobras
2.30pm Local West Torrens Birkalla v Port Adelaide Pirates
2.30pm Local Adelaide University Red v Modbury Vista
2.30pm Local Sturt Lions v Gawler Eagles
3.00pm Local The Cove v Eastern United
3.00pm Local Adelaide Cobras v Elizabeth Downs
3.00pm Local Salisbury United v USC Lions
3.00pm Local Cardijn Old Collegians v Adelaide Vipers
3.00pm Local Old Ignatians v Sacred Heart Old Collegians
3.30pm Local Northern Demons v Cumberland United
5.00pm Local Western Strikers v White City
6.00pm Local Seaford Rangers v Playford City

Sunday March 31st:
2.00pm Local Tea Tree Gully v West Adelaide
3.00pm Local Elizabeth Vale v Adelaide Titans
3.00pm Local Noarlunga Amateurs v Adelaide Hills Hawks

*All Times are SA time

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South East Queensland round 4 line up as follows,

Round 3 winners:
AC Carina
Albany Creek
(Winner of) Annerley v University of Queensland
Bethania Rams
Brisbane Athletic
Burleigh Heads Bulldogs
Caboolture Sports
Clairvaux
Coomera Colts
Grange Thistle
Gympie United
Kawana
Logan Metro
Maroochydore Swans
Nambour Yandina United
New Farm United
Noosa Lions
North Star
Palm Beach Sharks
Robina City
Samford Rangers
Southport
Springfield United
Surfers Paradise Apollo
Taringa Rovers

NPL Queensland & Football Queensland Premier League clubs:
Brisbane City
Brisbane Strikers
Capalaba
Eastern Suburbs
Gold Coast Knights
Gold Coast United
Holland Park Hawks
Ipswich Knights
Lions FC
Logan Lightning
Mitchelton
Moreton Bay United
Olympic
Peninsula Power
Redlands United
Rochedale Rovers
South West Queensland Thunder
Souths United
Southside Eagles
Sunshine Coast Fire
Sunshine Coast Wanderers
Western Pride
Wynnum Wolves

evolution
evolution
Hacker
Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 288, Visits: 0
Due to washouts Round 2 for NNSW (Southern Zone) was just completed this weekend gone:

Bolwarra Lorn 1 (2) - 1 (4) Mayfield United Junior
Greta Branxton 4 - 5 Hunter Simba
Dudley Redhead United Junior 0 - 6 Barnsley United
West Wallsend Junior 4 - 2 Kurri Kurri Junior
Hamilton Azzurri 3 - 2 Garden Suburb
Charlestown Junior 0 - 5 Warners Bay
Merewether Advance 1 - 2 Jesmond FC
Stockton Sharks def Morisset United via forfeit
Newcastle Suns 2 - 5 Dudley Redhead United Senior
Beresfield United Senior 7 - 0 Minmi Wanderers
Maitland Junior FC 1 - 7 Nelson Bay
Westlakes Wildcats def Kotara South via forfeit
Edited
8 Months Ago by evolution
evolution
evolution
Hacker
Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)Hacker (310 reputation)

Group: Forum Members
Posts: 288, Visits: 0
Round 3 draw for NNSW Southern Zone

Thornton Redbacks vs Kahibah FC
Jesmond FC vs Beresfield United
Swansea FC vs Stockton Sharks
Mayfield United Seniors vs West Wallsend Seniors
Belmont Swansea United vs West Wallsend Juniors
Cessnock City vs Mayfield United Juniors
Nelson Bay FC vs Singleton Strikers
Lake Macquarie FC vs Cooks Hill United
Barnsley United vs Hamilton Azzurri
Toronto-Awaba vs Westlakes Wildcats
New Lambton vs Wallsend FC
Raymond Terrace vs Warners Bay FC
Dudley Redhead vs Hunter Simba
South Cardiff BYE

Edited
8 Months Ago by evolution
Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – TASMANIA round 4 kickoff times,

Tuesday April 9th:
7.00pm Clarence v Hobart Zebras at KGV Park

Friday April 19th:
7.00pm Olympia Warriors v Glenorchy Knights at Warrior Park

Saturday April 20th:
2.00pm Taroona v Metro FC at Kelvedon Park
2.30pm Riverside Olympic v Nelson Eastern Suburbs at Windsor Park
2.30pm Somerset v Beachside at Cardigan Street
2.30pm Kingborough Lions v Devonport Strikers at Lightwood Park
2.30pm Launceston City v University of Tasmania at Buckby Landrover Park
6.00pm Hobart United United v South Hobart at KGV Park

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP – WA round 3 draw:
Joondalup United v North Perth United
Ashfield v Murdoch Uni Melville
Gosnells City v Forrestfield United
Bunbury Dynamos v Swan United
Dianella White Eagles v Fremantle City
Mindarie v Warnbro Strikers
Yanchep United v Curtin University
Subiaco v Mandurah City
Northern City v Queens Park
Shamrock Rovers Perth v Maccabi
Port Kennedy v Brozzy
Westnam United v Wanneroo City
Morley Windmills v Albany Caledonia
Quinns v Olympic Kingsway
East Perth v Balga
North Beach v Western Knights
Polonia v Gwelup

BYES to round 4:
Joondalup City
Canning City
Kelmscott Roos
UWA Nedlands

Brenton1986
Brenton1986
Pro
Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)Pro (3.2K reputation)

Group: Forum Members
Posts: 3.1K, Visits: 0
FFA CUP - South East Queensland round 4 draw:
Burleigh Heads Bulldogs v Albany Creek
Bethania Rams v Palm Beach Sharks
Taringa Rovers v Logan Metro
Brisbane Strikers v Souths United
Mitchelton v North Star
Nambour Yandina United v Clairvaux
Western Pride v Noosa Lions
New Farm United v Grange Thistle
Redlands United v AC Carina
Peninsula Power v Caboolture Sports
Kawana v Sunshine Coast Wanderers
Gold Coast Knights v Sunshine Coast Fire
South West Queensland Thunder v Wynnum Wolves
Brisbane City v Gold Coast United
Moreton Bay United v Springfield United
Eastern Suburbs v Southside Eagles
Southport v Logan Lightning
Annerley or University of Queensland v Rochedale Rovers
Holland Park Hawks v Robina City
Samford Rangers v Brisbane Athletic
Coomera Colts v Ipswich Knights
Lions FC v Capalaba
Surfers Paradise Apollo v Maroochydore Swans
Olympic FC v Gympie United

FFA CUP – Central Queensland round 2 draw:
Nerimbera v Capricorn Coast

BYE into round 3: Bluebirds United, Frenchville, Southside United,

FFA CUP – Central Coast Queensland round 3 draw:
Southside United v Bluebirds United
Nerimbera or Capricorn Coast v Frenchville

FFA CUP – Central Coast Queensland round 4 draw:
(Winner of) Nerimbera/Capricorn Coast/Frenchville v (Winner of) Southside United or Bluebirds United

FFA CUP – Mackay round 3 draw:
Mackay Wanderers v Mackay Lions
Mackay Rangers v Country United
City Brothers v Mackay Magpies


FFA CUP – Mackay round 4 draw:
Mackay Rangers or Country United v Mackay & Whitsundays Magpies Crusaders United
Mackay Wanderers or Mackay Lions v City Brothers or Mackay Magpies

FFA CUP – Mackay round 5 draw:
(Winner of) Mackay Wanderers/Mackay Lions/City Brothers/Mackay Magpies v (Winner of) Mackay Rangers/Country United/Mackay & Whitsundays Magpies Crusaders United

GO


Select a Forum....























Inside Sport


Search